Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za I półrocze 2021 r.
- Przychody ze sprzedaży Grupy INTER RAO Lietuva w I półroczu 2021 r. wzrosły o 87% r/r, do poziomu 209,9 mln euro. Wzrost ten to efekt wyższego wolumenu sprzedanej energii elektrycznej oraz jej wyższej średniej ceny.
- Wolumen sprzedaży energii elektrycznej wzrósł o 65,6% r/r, z 2 605 do 4 313 GWh.
- Zysk brutto Grupy wyniósł 18,2 mln euro, w porównaniu do 12,6 mln euro w I połowie 2020 r.
- EBITDA Grupy wyniosła 13,3 mln euro wobec 9,6 mln w I półroczu 2020 r., podczas gdy marża EBITDA zmalała do 6,4% z 8,6% rok wcześniej.
- Zysk operacyjny sięgnął 12,6 mln euro, wobec 8,1 mln euro w pierwszej połowie 2020 r.
- Zysk netto Grupy wyniósł 8,7 mln euro w porównaniu do 6,8 mln euro rok temu.
- Wolumen obrotu energią na polskim rynku wzrósł r/r z 915 GWh do 1 124 GWh.
- Zysk na akcję sięgnął 0,44 euro w porównaniu do 0,34 euro w pierwszej połowie 2020 r.
– Pierwsza połowa tego roku charakteryzowała się wzrostem sprzedaży na rynku łotewskim i polskim. W efekcie Grupa INTER RAO Lietuva sprzedawała w tych krajach więcej energii elektrycznej generując wyższe przychody. Ponieważ na wszystkich rynkach działalności Grupy średnie ceny energii elektrycznej były wyższe rok do roku, przychody Grupy prawie się podwoiły. Z drugiej strony, koszty sprzedaży wzrosły bardziej niż sama sprzedaż, co spowodowało nieznaczny spadek marż. Grupa INTER RAO Lietuva wypracowała w I półroczu 2021 r. zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 18,2 mln euro. Skonsolidowana EBITDA wzrosła do 13,3 mln euro, a zysk netto sięgnął 8,7 mln euro, przy marżach odpowiednio 6,4% i 4,2%. Grupa wypracowała zysk na akcję w wysokości 0,44 euro – powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.
Przychody ze sprzedaży
Łączne skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-czerwiec 2021 r. wyniosły 209,9 mln euro, czyli o 87,0% więcej niż w I półroczu 2020 r. Wzrost wolumenu obrotu energią elektryczną wynikał głównie ze wzrostu sprzedaży na rynku polskim i łotewskim.
W I półroczu 2021 r. przychody Grupy z obrotu energią elektryczną niemal się podwoiły w ujęciu r/r i wyniosły 208,9 mln euro. Gorące lato 2021 r., ze słabymi wiatrami lub zupełnym brakiem wiatru, spowodowało spadek ilości wyprodukowanej energii elektrycznej, stąd przychody ze sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej wyniosły zaledwie 1,0 mln euro, co stanowi 70,4-proc. spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Niemniej, wyższy wolumen sprzedanej energii elektrycznej oraz jej wyższa średnia cena spowodowały ogólny wzrost sprzedaży.
Koszty sprzedaży Grupy w okresie styczeń-czerwiec 2021 r. wyniosły 191,7 mln euro, tj. o 92,3% więcej niż w I półroczu 2020 r. Ponieważ wzrost kosztów sprzedaży przewyższał wzrost przychodów ze sprzedaży, marże osiągnięte w I półroczu 2021 r. były nieco niższe niż w analogicznym okresie 2020 r.
Dochody
W okresie styczeń-czerwiec 2021 r. zysk brutto Grupy wyniósł 18,2 mln euro, natomiast marża zysku brutto zmniejszyła się do 8,68% (11,22% rok temu).
W tym samym okresie zysk operacyjny Grupy wyniósł 12,6 mln euro, podczas gdy marża zysku operacyjnego zmalała do 5,99% z 7,19% rok wcześniej. W ujęciu segmentowym, udział segmentu wytwarzania energii w zysku operacyjnym Grupy skurczył się r/r do zaledwie 2,2%. z bardzo wysokiego poziomu 25,8% pred rokiem. W okresie sprawozdawczym, ze względu na znacznie gorsze warunki meteorologiczne, farma wiatrowa Vydmantai UAB wyprodukowała mniej energii elektrycznej w porównaniu do I półrocza 2020 r.
Zysk netto Grupy w I półroczu 2021 r. wyniósł 8,7 mln euro wobec 6,8 mln euro w tym samym okresie ubiegłego roku. Marża zysku netto zmniejszyła się z 6,03% rok temu do 4,16% w okresie sprawozdawczym.
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.