Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za 9 miesięcy 2021 r.
Dynamiczny wzrost przychodów dzięki sytuacji rynkowej, przy nieznacznym spadku zysku netto
- Przychody ze sprzedaży wzrosły w pierwszych 9 miesiącach 2021 r. o 77,8% r/r do 313,2 mln euro, w związku z wyższym wolumenem oraz wyższymi cenami sprzedanej energii, zwłaszcza na rynku polskim i łotewskim.
- Pomimo wzrostu sprzedaży, rentowność brutto Grupy zmalała do 5,76% z 10,13% przed rokiem.
- Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 27,4 mln euro, w porównaniu z 17,8 mln euro za 9 miesięcy 2020 r.
- Skonsolidowana EBITDA wyniosła 20,5 mln euro, wobec 14,1 mln za 9 miesięcy 2020 r., przy obniżonej marży EBITDA wynoszącej 6,5%, w porównaniu z 8,0% przed rokiem.
- Zysk operacyjny wyniósł 19,4 mln euro, w porównaniu z 11,4 mln euro za 9 miesięcy 2020 r.
- Skonsolidowany zysk netto sięgnął 8,4 mln euro, wobec 9,9 mln euro przed rokiem.
- Wolumen sprzedaży energii elektrycznej wyniósł 5 748 GWh, w porównaniu z 4 130 GWh w pierwszych 9 miesiącach 2020 r.
- Wolumen obrotu energią elektryczną w Polsce wzrósł do 1 663 GWh, w porównaniu z 1 336 GWh przed rokiem.
„W okresie sprawozdawczym Grupa INTER RAO Lietuva zdołała skutecznie poradzić sobie z ryzykami płynącymi z wymagającego otoczenia rynkowego oraz z tegorocznego gwałtownego wzrostu średnich cen energii elektrycznej, obserwowanego zwłaszcza w III kwartale 2021 roku. Na polskim i łotewskim rynku Grupa sprzedała większe ilości energii elektrycznej, natomiast ze względu na niższą średnią prędkość wiatru w rejonie Vydmantai, wyprodukowała mniej energii elektrycznej w farmie wiatrowej. Grupa INTER RAO Lietuva wypracowała 27,4 mln euro zysku brutto ze sprzedaży, EBITDA wzrosła do 20,5 mln euro przy marży na poziomie 6,6 proc. Zysk netto osiągnął 8,4 mln euro przy marży 2,7 proc. Grupa wypracowała zysk w wysokości 0,42 euro na akcję” - powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva
Przychody ze sprzedaży
Wypracowane przez Grupę w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 313,2 mln euro, co oznacza wzrost o 77,8% w porównaniu z pierwszymi 9 miesiącami 2020 r. Na wzrost łącznych przychodów złożyły się wyższy wolumen sprzedanej energii elektrycznej oraz wyższe ceny energii elektrycznej na rynku Nord Pool. Wzrost wolumenu obrotu energią elektryczną wynikał głównie z większej sprzedaży na rynku polskim i łotewskim.
W tym samym okresie koszty sprzedaży Grupy wyniosły 281,0 mln euro, o 80,5% więcej niż w pierwszych 9 miesiącach 2020 r. Podobnie, wzrost ten był wynikiem większej ilości sprzedanej energii elektrycznej oraz wyższych cen zakupu energii elektrycznej.
Dochody
Pomimo wzrostu sprzedaży, rentowność brutto Grupy zmalała do 8,8% w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wobec 10,1% w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. Zysk brutto Grupy wyniósł 27,4 mln euro, w porównaniu z 17,8 mln euro rok temu.
W tym samym okresie zysk operacyjny Grupy wyniósł 19,4 mln euro, podczas gdy marża operacyjna spadła nieznacznie do 6,2% z 6,5% w ubiegłym roku.
W rozbiciu na segmenty, udział segmentu wytwarzania energii w zysku operacyjnym Grupy skurczył się do zaledwie 1,9% z wysokiego poziomu 21,6% odnotowanego w pierwszych 9 miesiącach 2020 roku. W okresie sprawozdawczym farma wiatrowa Vydmantai UAB wyprodukowała mniej energii elektrycznej w porównaniu z okresem 9 miesięcy 2020 r. ze względu na znacznie gorsze warunki meteorologiczne.
W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wynik na działalności finansowej Grupy wyniósł (-11,6) mln euro w porównaniu z 0,6 mln euro zysku finansowego w analogicznym okresie rok wcześniej. Należy zauważyć, że powyższa strata wynika z kosztów instrumentów finansowych zabezpieczających cenę sprzedaży energii elektrycznej.
Zysk netto Grupy za okres styczeń-wrzesień 2021 r. obniżył się o 15,8% do 8,4 mln euro w porównaniu z 9,9 mln euro zysku netto w tym samym okresie rok wcześniej. Marża zysku netto spadła z 5,6% rok temu do 2,7% w omawianym okresie sprawozdawczym.
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.