Iberdrola rozpoczyna uruchomienie farmy wiatrowej Korytnica II w Polsce
Made in PR
Ul. Wejnerta 26 lok. 2
02-619 Warszawa
b.kurzejewska|madeinpr.pl| |b.kurzejewska|madeinpr.pl
602 557 755
https://madeinpr.pl/
Iberdrola rozpoczęła uruchamianie polskiej farmy wiatrowej Korytnica II, zlokalizowanej 80 km od Warszawy w województwie mazowieckim w Węgrowie.
Farma wiatrowa składa się z 14 turbin wiatrowych Vestas V126 o wysokości piasty 132 metry i mocy jednostkowej 3,6 MW. Daje to łączną moc 50,4 MW.
Na początku listopada część Korytnicy II w stacji Pniewnik została zasilona. Dzięki doskonałej pracy zespołu Iberdroli pierwszy eksport energii odbył się 20 grudnia – dwa tygodnie przed planowanym terminem.
Na etapie robót budowlanych w Korytnicy II Iberdrola pokonała wiele trudności, dzięki czemu udało się zmniejszyć ślad węglowy inwestycji. Poprawiono między innymi warunki gruntowe w niektórych fundamentach oraz utwardzono drogi dojazdowe za pomocą cementu ziemnego, aby uniknąć transportu brakującego żwiru z oddalonych o setki kilometrów miejsc. Ponieważ przewód średniego napięcia musiał przechodzić przez kilka miejsc, ok. 70% otworów zostało wykonanych metodą wiercenia kierunkowego.
Energia z Korytnicy II będzie sprzedawana w ramach umowy o zakup energii elektrycznej (PPA) norweskiemu Statkraftowi. Została ona wsparta umową różnicową (CFD) uzyskaną w czwartej aukcji przeprowadzonej w Polsce w czerwcu 2021 r.
Całkowite uruchomienie tego obiektu, zaplanowane na pierwszy kwartał 2023 roku, zwiększy moc lądowej energetyki wiatrowej Iberdroli w Polsce do 163 MW. Firma prowadzi już farmę wiatrową Zopowy (30 MW) na Opolszczyźnie oraz Korytnicę I (82,5 MW).
Zwiększanie inwestycji w energię odnawialną
Grupa Iberdrola ponad dwie dekady temu postawiła na energię odnawialną jako na podstawowy filar swojej działalności. Zbudowała na nim niezawodny i konkurencyjny model biznesowy. Dzięki tej wizji, firma jest dziś liderem w dziedzinie energii odnawialnych, z ponad 39 000 MW mocy odnawialnej zainstalowanej na całym świecie. Iberdrola zdobyła pozycję globalnego wzorca w dziedzinie energii wiatrowej, z ponad 15 000 turbinami wiatrowymi działającymi na całym świecie.
Grupa ogłosiła globalne inwestycje w energię odnawialną na poziomie 17 mld euro do 2025 roku, z czego 24% zostanie przeznaczone dla krajów Unii Europejskiej, z wyłączeniem Hiszpanii. Z tej sumy ponad 4,2 mld euro zostanie przeznaczone na projekty związane z lądową energią wiatrową. Firma oczekuje, że w najbliższych latach zwiększy swoją zainstalowaną moc odnawialną o 12 100 MW - 3 100 MW z lądowej energii wiatrowej - osiągając 52 000 MW w 2025 roku.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.