Iberdrola rozpoczyna uruchomienie farmy wiatrowej Korytnica II w Polsce
Made in PR
Ul. Wejnerta 26 lok. 2
02-619 Warszawa
b.kurzejewska|madeinpr.pl| |b.kurzejewska|madeinpr.pl
602 557 755
https://madeinpr.pl/
Iberdrola rozpoczęła uruchamianie polskiej farmy wiatrowej Korytnica II, zlokalizowanej 80 km od Warszawy w województwie mazowieckim w Węgrowie.
Farma wiatrowa składa się z 14 turbin wiatrowych Vestas V126 o wysokości piasty 132 metry i mocy jednostkowej 3,6 MW. Daje to łączną moc 50,4 MW.
Na początku listopada część Korytnicy II w stacji Pniewnik została zasilona. Dzięki doskonałej pracy zespołu Iberdroli pierwszy eksport energii odbył się 20 grudnia – dwa tygodnie przed planowanym terminem.
Na etapie robót budowlanych w Korytnicy II Iberdrola pokonała wiele trudności, dzięki czemu udało się zmniejszyć ślad węglowy inwestycji. Poprawiono między innymi warunki gruntowe w niektórych fundamentach oraz utwardzono drogi dojazdowe za pomocą cementu ziemnego, aby uniknąć transportu brakującego żwiru z oddalonych o setki kilometrów miejsc. Ponieważ przewód średniego napięcia musiał przechodzić przez kilka miejsc, ok. 70% otworów zostało wykonanych metodą wiercenia kierunkowego.
Energia z Korytnicy II będzie sprzedawana w ramach umowy o zakup energii elektrycznej (PPA) norweskiemu Statkraftowi. Została ona wsparta umową różnicową (CFD) uzyskaną w czwartej aukcji przeprowadzonej w Polsce w czerwcu 2021 r.
Całkowite uruchomienie tego obiektu, zaplanowane na pierwszy kwartał 2023 roku, zwiększy moc lądowej energetyki wiatrowej Iberdroli w Polsce do 163 MW. Firma prowadzi już farmę wiatrową Zopowy (30 MW) na Opolszczyźnie oraz Korytnicę I (82,5 MW).
Zwiększanie inwestycji w energię odnawialną
Grupa Iberdrola ponad dwie dekady temu postawiła na energię odnawialną jako na podstawowy filar swojej działalności. Zbudowała na nim niezawodny i konkurencyjny model biznesowy. Dzięki tej wizji, firma jest dziś liderem w dziedzinie energii odnawialnych, z ponad 39 000 MW mocy odnawialnej zainstalowanej na całym świecie. Iberdrola zdobyła pozycję globalnego wzorca w dziedzinie energii wiatrowej, z ponad 15 000 turbinami wiatrowymi działającymi na całym świecie.
Grupa ogłosiła globalne inwestycje w energię odnawialną na poziomie 17 mld euro do 2025 roku, z czego 24% zostanie przeznaczone dla krajów Unii Europejskiej, z wyłączeniem Hiszpanii. Z tej sumy ponad 4,2 mld euro zostanie przeznaczone na projekty związane z lądową energią wiatrową. Firma oczekuje, że w najbliższych latach zwiększy swoją zainstalowaną moc odnawialną o 12 100 MW - 3 100 MW z lądowej energii wiatrowej - osiągając 52 000 MW w 2025 roku.
Local content w energetyce jądrowej
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.