Jak zabezpieczyć firmę w dobie kryzysu energetycznego?
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
Rosnące ceny paliw energetycznych i niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że wielu przedsiębiorców poszukuje sprawdzonych sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Jakie działania warto obecnie podjąć?
Zdiagnozuj potencjał oszczędności
Koszty utrzymania firm rosną, a niepewność związana z ciągłością dostaw energii zmusza przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań. Pierwszym krokiem ku oszczędnościom powinno być zatem rzetelne przeprowadzenie audytu energetycznego, który zdiagnozuje, co można zrobić, żeby zredukować zużycie energii. Szybkiego powrotu do niskich cen energii nie będzie, dlatego firmy powinny jak najszybciej zaplanować działania w celu obniżenia jej zużycia. – Nasze doświadczenie pokazuje, że prawie zawsze można znaleźć oszczędności, na tyle duże, że wdrożenie działania proefektywnościowego jest opłacalne dla przedsiębiorstwa. Szacujemy, że firmy, które myślą, że już więcej oszczędności nie osiągną, mogą wygenerować dodatkowe 20-30 proc. –zaznacza dr Piotr Danielski, wiceprezes DB Energy.
Wybieraj inwestycje o krótszym okresie zwrotu
Przeprowadzenie inwestycji energooszczędnej bywa czasochłonne, jednak należy pamiętać, że każda modernizacja cechuje się innym okresem zwrotu. Warto wybierać w pierwszej kolejności te, które są relatywnie łatwe do przeprowadzenia i zwracają się stosunkowo szybko. Co istotne, mimo że wszystkie inwestycje wymagają czasu, wzrost cen energii powoduje, że dzisiaj zwracają się one szybciej – i tym bardziej są opłacalne.
– Jednym ze stosunkowo łatwych i szybkich działań jest wymiana oświetlenia na LED. Typowe oszczędności w tym obszarze sięgają 50-60% kosztów, a inwestycje rzadko przekraczają 3-letni okres zwrotu. Co istotne, możemy liczyć nie tylko na korzyści finansowe, lecz także poprawę jakości pracy: w dobrze doświetlonych pomieszczeniach wzrasta komfort i bezpieczeństwo. Szybkie oszczędności można znaleźć też w innych obszarach np. sprężonego powietrza, gdzie często znajdujemy nieszczelności, których usunięcie daje wymierne oszczędności, odzysków ciepła czy wody technologicznej – radzi Piotr Danielski.
Jak przyznaje ekspert, coraz więcej firm decyduje się np. na wprowadzenie odzysków ciepła: – Tego typu inwestycje również można przeprowadzić dość szybko. Są bardzo opłacalne, bo pozwalają odzyskać nawet 80% energii odpadowej – dodaje.
Zainwestuj we własne źródła energii
W dłuższej perspektywie czasu przedsiębiorcy mogą rozważyć budowę własnych źródeł energii – np. jednostek kogeneracyjnych, które pozwalają na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła lub chłodu. Technologia ta wykorzystywana jest w przemyśle, rolnictwie, szpitalach czy hotelach. – Jedną z największych zalet wysokosprawnej kogeneracji jest bezpieczeństwo energetyczne. Rozwiązanie to pozwala pokryć bazowe potrzeby zakładu na energię elektryczną w ciągu całego roku. Co więcej, zakłady, które wykorzystują kogenerację, unikają strat energii dzięki jednoczesnemu wytwarzaniu prądu elektrycznego, ciepła lub chłodu, a samo produkowanej energii na miejscu pozwala minimalizować straty związane z przesyłem – komentuje Danielski.
Korzystaj z finansowania
Wysokie ceny energii to duże koszty utrzymania przedsiębiorstwa. Aby móc pozwolić sobie na modernizacje, nie obciążając budżetu firmy, warto korzystać z zewnętrznego finansowania. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest model ESCO, czyli Energy Saving Contract. Zewnętrzna firma – generalny wykonawca – w całości finansuje i realizuje wówczas inwestycję, dostając w zamian udział w uzyskanych oszczędnościach.
– Widzimy, że model ten staje się coraz popularniejszy. Pozwala pozabilansowo przeprowadzić inwestycję, dzięki czemu nadal jako firma dysponujemy własnymi środkami i zachowujemy płynność finansową. Wielu przedsiębiorców zapewne zdaje sobie sprawę, że kwestia drogiej energii to problem, z którym będziemy zmagać się jeszcze długo. Tym bardziej konieczne jest przyjęcie długoterminowej perspektywy – podsumowuje Danielski.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.