Jak zoptymalizować koszty zużycia energii elektrycznej?
Sposobów na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej jest kilka. Zastosowanie ich w firmie często nie wymaga dużych inwestycji i jest dobrym początkiem do wprowadzenia optymalizacji zużycia energii i poprawy rentowności. Sytuacja panująca na rynku energetycznym przekłada się na funkcjonowanie firm, które starają się optymalizować koszty użytkowania obiektów.
Ustalenie obszarów, w których można dokonać redukcji kosztów, daje możliwość wdrożenie polityki oszczędnościowej w firmie. Poprawa jakości pracy urządzeń, zmiana harmonogramu pracy, stanu infrastruktury budynku itp. w większości pozwalają zredukować koszty nawet do 20%, a czasami powyżej tej wartości – do 30%.
– Istnieje kilka metod na redukcję wysokości rachunków. Klientom oferujemy usługi Energy Management. Jest to oferta, którą kierujemy przede wszystkim do współpracujących z nami firm, które posiadają znaczną liczbę zbliżonych do siebie pod względem funkcjonowania obiektów. Analizujemy umowy na dostawy energii i dopasowujemy ich parametry do faktycznego zapotrzebowania, dokonujemy weryfikacji stanu, realizacji okresowych serwisów i usuwamy awarie. Wdrażamy również dedykowane polityki prooszczędnościowe i przekazujemy dobre praktyki w działaniach personelu oraz robimy opomiarowanie zużycia, umożliwiające wielowariantową analizę danych w celu znalezienia obszarów do optymalizacji zużycia energii, wypracowania realnych oszczędności oraz zredukowania emisji śladu węglowego – mówi Bartłomiej Gawin, Dyrektor Biura Energy i Digital w Sescom S.A.
Prognozy analityków wskazują, że w ciągu najbliższych lat ceny prądu mogą nadal rosnąć. Dla przedsiębiorców oznacza to, że koszty energii będą stawały się coraz większym obciążeniem, dlatego coraz częściej szukają sposobów na obniżenie opłat za prąd.
– Jednym z proponowanych przez nas rozwiązań, jest system telemetrii do monitorowania zużycia mediów w rozproszonych obiektach, który w połączeniu z autorskimi narzędziami analitycznymi bazującymi na algorytmach sztucznej inteligencji oraz wsparciem dedykowanego Energy Managera pozwala na skuteczną optymalizację kosztów zużycia energii elektrycznej w obiektach. Na przestrzeni lat potwierdziliśmy wysoką skuteczność tego procesu, wypracowując realne korzyści w obiektach, takich jak sklepy odzieżowe, hipermarkety, magazyny i stacje paliw. Sescom Energy obsługuje obiekty na terenie całej Polski i za granicą. W ostatnim roku, wdrożenie usługi Energy Managementu pozwoliło wypracować oszczędności w wysokości kilku milionów złotych – dodaje Sławomir Halbryt, prezes Sescom S.A.
Programy oszczędnościowe, mające na celu poprawę efektywności energetycznej przynoszą również korzyści ekologiczne, ponieważ wpływają na redukcję emisji CO2 i śladu węglowego.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.