Komunikaty PR

Jest poparcie dla dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

2023-03-14  |  15:00
  • Dzięki ponadpartyjnemu konsensusowi w Parlamencie Europejskim udało się uzyskać poparcie dla dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), która zapewni milionom polskich rodzin możliwość obniżenia rachunków za energię, dzięki poprawie warunków mieszkaniowych
  • Działacze, eksperci i liderzy biznesu twierdzą, że rola polskiego rządu jest kluczowa i wzywają Warszawę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu akceptacji Parlamentu Europejskiego zmierza do ostatniej rundy negocjacji z UE 
  • Nowe dane pokazują, że oszczędności gazu są równoważne z całkowitym zakończeniem europejskiej zależności od importu gazu z Rosji, a to byłby cios dla Putina
  • Nacisk na renowacje pojawia się w momencie, gdy Polska wydaje 12,4 mld euro na dopłaty do cen energii w związku z międzynarodowym kryzysem energetycznym spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę.
  • Jeśli dyrektywa zostanie ostatecznie zatwierdzona, historyczna umowa mieszkaniowa będzie ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki, tworząc miejsca pracy i stymulując inwestycje, a jednocześnie zapewniając długoterminowe rozwiązanie kryzysu kosztów utrzymania i ubóstwa energetycznego dotykającego jedną na dziesięć polskich rodzin

 

Działacze, eksperci i liderzy biznesu wzywają Polskę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu ponadpartyjnego poparcia w Parlamencie wchodzi w ostatnią rundę negocjacji z UE. 

 

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) to negocjowany akt prawny UE, określający plan działania w zakresie renowacji europejskich budynków i wprowadzania technologii takich jak pompy ciepła i panele słoneczne w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. 

 

W ramach EPBD polski rząd będzie miał za zadanie opracowanie krajowego planu modernizacji polskich domów, szkół, szpitali i innych budynków. Budynki, które marnują najwięcej energii, zostaną odnowione w pierwszej kolejności, aby uchronić ludzi przed wysokimi rachunkami za energię i ubóstwem energetycznym. 

 

– Budynki to najcenniejsze aktywa finansowe Polski — a naprawa ich okien, ścian i dachów to inwestycja w naszą wspólną przyszłość. Wyższe stawki renowacji będą miały efekt mnożnikowy w zakresie zwalczania ubóstwa energetycznego, poprawy jakości życia ludzi, tworzenia nowych miejsc pracy i pobudzania nowych innowacji – stwierdziła Dr Justyna Glusman, dyrektor zarządzający w stowarzyszeniu Fala renowacji. 

 

z kolei Andrzej Guła, Lider Polskiego Alarmu Smogowego, powiedział: 

 

– Ten akt prawny nie dotyczy tylko ścian i okien — jego sednem są ludzie. Naprawiając najbardziej nieszczelne budynki, które marnują najwięcej energii, stawiamy na pierwszym miejscu najbiedniejszych ludzi, którzy zwykle w nich mieszkają.  Nie chodzi tylko o ocieplenie dachu — chodzi o ochronę ludzi najbardziej dotkniętych ubóstwem energetycznym przed ciągle rosnącymi rachunkami za energię.

 

Historyczna umowa mieszkaniowa, jeśli zostanie ostatecznie zatwierdzona, będzie ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki, tworząc miejsca pracy i stymulując inwestycje. Dyrektywa EPDB mogłaby stworzyć w UE do 3,3 mln zielonych miejsc pracy rocznie, jednocześnie pobudzając lokalne społeczności. Dzięki dyrektywie 35 milionów obywateli UE mogłoby wyjść z ubóstwa energetycznego, a poprawa warunków mieszkaniowych stanowiłaby długoterminowe rozwiązanie kryzysu związanego z kosztami utrzymania.  

 

Przy inflacji przekraczającej w tym roku 17% — jednym z najwyższych wskaźników w Europie — wiele rodzin zmaga się z ciężarem rosnących kosztów życia. Ponad 10% gospodarstw domowych w Polsce zmaga się z ubóstwem energetycznym, natomiast dwie trzecie budynków w kraju jest starych i nie posiada odpowiedniej izolacji. Szacuje się, że 9,4 mln Polaków żyje obecnie w warunkach mieszkaniowych, które stanowią zagrożenie dla ich zdrowia z powodu narażenia na nieodpowiednie ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i pleśń.

 

Polski rząd przeznaczył 12,4 mld euro na pomoc przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym w radzeniu sobie z gwałtownie rosnącymi cenami energii od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Odnowienie domów zmniejszy zużycie gazu i uzależnienie od zmiennych cen gazu, które obciążają gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

 

Zaopatrzenie Polski w energię pozostaje zdominowane przez paliwa kopalne, przy czym 46% gazu, 64% ropy i 15% węgla dostarczała przed wojną Rosja. Wysiłki zmierzające do zmniejszenia uzależnienia od rosyjskich dostaw paliw kopalnych okazały się w praktyce trudne i powodują kolejne słabości. Poprawa warunków mieszkaniowych w ramach dyrektywy EPBD pomoże odizolować Polskę od niestabilnych międzynarodowych rynków energetycznych i zadać cios dominacji Putina nad krajowymi dostawami paliw kopalnych. 

 

Według firmy doradczej Guidehouse, która wspierała Komisję przy pierwotnej ocenie wpływu dyrektywy EPBD, dyrektywa w obecnym kształcie zmniejszy zużycie gazu w UE o 47 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Oznacza to, że UE może całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu, co jest dużym ciosem dla Władimira Putina. Długoterminowe ograniczenie importu gazu z zagranicy przyniosłoby oszczędności w wysokości ok. 61 mld EUR rocznie w oparciu o ceny gazu z 2022 r. 

 

Dyrektywa EPBD opiera się na ponadpartyjnym i międzypaństwowym konsensusie i da państwom swobodę wyboru najlepszego sposobu wdrożenia dyrektywy, jednocześnie ustanawiając solidne ramy dla wzmocnienia niezależności energetycznej Europy i wydobycia gospodarstw domowych z ubóstwa energetycznego. 

 

Po uzyskaniu zgody Parlamentu, Rada, Komisja i Parlament uzgodnią ostateczny kształt ustawy podczas ostatniej rundy negocjacji UE. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać

Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.