Komunikaty PR

Jest poparcie dla dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

2023-03-14  |  15:00
  • Dzięki ponadpartyjnemu konsensusowi w Parlamencie Europejskim udało się uzyskać poparcie dla dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), która zapewni milionom polskich rodzin możliwość obniżenia rachunków za energię, dzięki poprawie warunków mieszkaniowych
  • Działacze, eksperci i liderzy biznesu twierdzą, że rola polskiego rządu jest kluczowa i wzywają Warszawę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu akceptacji Parlamentu Europejskiego zmierza do ostatniej rundy negocjacji z UE 
  • Nowe dane pokazują, że oszczędności gazu są równoważne z całkowitym zakończeniem europejskiej zależności od importu gazu z Rosji, a to byłby cios dla Putina
  • Nacisk na renowacje pojawia się w momencie, gdy Polska wydaje 12,4 mld euro na dopłaty do cen energii w związku z międzynarodowym kryzysem energetycznym spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę.
  • Jeśli dyrektywa zostanie ostatecznie zatwierdzona, historyczna umowa mieszkaniowa będzie ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki, tworząc miejsca pracy i stymulując inwestycje, a jednocześnie zapewniając długoterminowe rozwiązanie kryzysu kosztów utrzymania i ubóstwa energetycznego dotykającego jedną na dziesięć polskich rodzin

 

Działacze, eksperci i liderzy biznesu wzywają Polskę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu ponadpartyjnego poparcia w Parlamencie wchodzi w ostatnią rundę negocjacji z UE. 

 

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) to negocjowany akt prawny UE, określający plan działania w zakresie renowacji europejskich budynków i wprowadzania technologii takich jak pompy ciepła i panele słoneczne w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. 

 

W ramach EPBD polski rząd będzie miał za zadanie opracowanie krajowego planu modernizacji polskich domów, szkół, szpitali i innych budynków. Budynki, które marnują najwięcej energii, zostaną odnowione w pierwszej kolejności, aby uchronić ludzi przed wysokimi rachunkami za energię i ubóstwem energetycznym. 

 

– Budynki to najcenniejsze aktywa finansowe Polski — a naprawa ich okien, ścian i dachów to inwestycja w naszą wspólną przyszłość. Wyższe stawki renowacji będą miały efekt mnożnikowy w zakresie zwalczania ubóstwa energetycznego, poprawy jakości życia ludzi, tworzenia nowych miejsc pracy i pobudzania nowych innowacji – stwierdziła Dr Justyna Glusman, dyrektor zarządzający w stowarzyszeniu Fala renowacji. 

 

z kolei Andrzej Guła, Lider Polskiego Alarmu Smogowego, powiedział: 

 

– Ten akt prawny nie dotyczy tylko ścian i okien — jego sednem są ludzie. Naprawiając najbardziej nieszczelne budynki, które marnują najwięcej energii, stawiamy na pierwszym miejscu najbiedniejszych ludzi, którzy zwykle w nich mieszkają.  Nie chodzi tylko o ocieplenie dachu — chodzi o ochronę ludzi najbardziej dotkniętych ubóstwem energetycznym przed ciągle rosnącymi rachunkami za energię.

 

Historyczna umowa mieszkaniowa, jeśli zostanie ostatecznie zatwierdzona, będzie ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki, tworząc miejsca pracy i stymulując inwestycje. Dyrektywa EPDB mogłaby stworzyć w UE do 3,3 mln zielonych miejsc pracy rocznie, jednocześnie pobudzając lokalne społeczności. Dzięki dyrektywie 35 milionów obywateli UE mogłoby wyjść z ubóstwa energetycznego, a poprawa warunków mieszkaniowych stanowiłaby długoterminowe rozwiązanie kryzysu związanego z kosztami utrzymania.  

 

Przy inflacji przekraczającej w tym roku 17% — jednym z najwyższych wskaźników w Europie — wiele rodzin zmaga się z ciężarem rosnących kosztów życia. Ponad 10% gospodarstw domowych w Polsce zmaga się z ubóstwem energetycznym, natomiast dwie trzecie budynków w kraju jest starych i nie posiada odpowiedniej izolacji. Szacuje się, że 9,4 mln Polaków żyje obecnie w warunkach mieszkaniowych, które stanowią zagrożenie dla ich zdrowia z powodu narażenia na nieodpowiednie ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i pleśń.

 

Polski rząd przeznaczył 12,4 mld euro na pomoc przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym w radzeniu sobie z gwałtownie rosnącymi cenami energii od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Odnowienie domów zmniejszy zużycie gazu i uzależnienie od zmiennych cen gazu, które obciążają gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

 

Zaopatrzenie Polski w energię pozostaje zdominowane przez paliwa kopalne, przy czym 46% gazu, 64% ropy i 15% węgla dostarczała przed wojną Rosja. Wysiłki zmierzające do zmniejszenia uzależnienia od rosyjskich dostaw paliw kopalnych okazały się w praktyce trudne i powodują kolejne słabości. Poprawa warunków mieszkaniowych w ramach dyrektywy EPBD pomoże odizolować Polskę od niestabilnych międzynarodowych rynków energetycznych i zadać cios dominacji Putina nad krajowymi dostawami paliw kopalnych. 

 

Według firmy doradczej Guidehouse, która wspierała Komisję przy pierwotnej ocenie wpływu dyrektywy EPBD, dyrektywa w obecnym kształcie zmniejszy zużycie gazu w UE o 47 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Oznacza to, że UE może całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu, co jest dużym ciosem dla Władimira Putina. Długoterminowe ograniczenie importu gazu z zagranicy przyniosłoby oszczędności w wysokości ok. 61 mld EUR rocznie w oparciu o ceny gazu z 2022 r. 

 

Dyrektywa EPBD opiera się na ponadpartyjnym i międzypaństwowym konsensusie i da państwom swobodę wyboru najlepszego sposobu wdrożenia dyrektywy, jednocześnie ustanawiając solidne ramy dla wzmocnienia niezależności energetycznej Europy i wydobycia gospodarstw domowych z ubóstwa energetycznego. 

 

Po uzyskaniu zgody Parlamentu, Rada, Komisja i Parlament uzgodnią ostateczny kształt ustawy podczas ostatniej rundy negocjacji UE. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.