KONFERENCJA ENERGIA DLA NIEZALEŻNOŚCI 2050
Celem obrad konferencji będzie wypracowanie modelu przemian systemu energetyczno-klimatycznego Polski w obliczu wymagań polityki klimatycznej oraz nowych uwarunkowań geopolitycznych, które uległy diametralnej zmianie po inwazji Rosji na Ukrainę.
W związku z powyższym ważne jest przyjrzenie się obecnej sytuacji w polityce energetycznej naszego kraju i zastanowić się jak ją ulepszyć i jaki powinna obrać kierunek.
Przez to konferencja wpisze się w dyskusję nad przyszłą Polityką Energetyczną Państwa do roku 2050 i aktualizację Krajowego Planu Energii i Klimatu do roku 2030, która planowana jest na przyszły rok. Wypracowane w trakcie konferencji wnioski przekazane zostaną ministerstwom odpowiedzialnym za przygotowanie tych dokumentów strategicznych, a także instytucjom i organizacjom zainteresowanymi tematyką konferencji.
Wydarzenie ma posłużyć znalezieniu dobrze udokumentowanych argumentów na rzecz aktywnej polityki klimatycznej w Polsce, zwłaszcza w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze energetyki, transportu czy rolnictwa jak i także w przemyśle i miastach. Jak wiadomo walka o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z gospodarki i wyeliminowanie spalania paliw kopalnych jest niezwykle ważnym elementem polityki na rzecz ochrony klimatu. Kluczowymi są Europejski System Handlu Emisjami (ETS) oraz Rozporządzenie w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego (ESR), które dzięki współpracy wspomagają osiągniecie neutralności klimatycznej.
Niezwykle istotnym i ważnym staje przedstawianie korzyści bieżących jak i długofalowych ambitnej polityki klimatycznej, a także możliwych stymulatorów jej szybszego wdrażania jak i barier oraz trudności, które stoją obecnie i jakich można spodziewać się w przyszłości.
Najważniejszymi punktami odniesienia do konferencji będą:
- Konsekwencje Porozumienia Paryskiego;
- Zapisy Europejskiego Zielonego Ładu;
- Dyskusje prowadzone nad wdrażaniem pakietu Fit for 55;
- Raport IPCC pt. “Summary for Policymakers of Climate Change 2022: Impacts, Adaptation and Vulnerability”
Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.