Komunikaty PR

Konieczność modernizacji oświetlenia na LED to szansa na oszczędności

2023-05-30  |  12:00
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania 05 ( 0.04 MB )

Od 25 sierpnia br. w Unii Europejskiej będzie obowiązywał zakaz wprowadzania na rynek popularnych świetlówek T5 i T8. Zdaniem eksperta Luneos, czołowego polskiego dostawcy rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, dzięki tej zmianie przedsiębiorstwa przyspieszą modernizację oświetlenia na LED, co wygeneruje dla nich znaczne oszczędności. Jak dobrze przejść przez ten proces? 

W 2023 r. przedsiębiorców czekają spore zmiany. Wszystko za sprawą dyrektyw unijnych, które wprowadzają m.in. zakaz produkcji świetlówek T5 i T8. Chodzi o dyrektywę RoHS (ang. Restriction of the use of Hazardous Substances), czyli ograniczenie stosowania substancji niebezpiecznych, a także dyrektywę Ecodesign. Zakaz wprowadzania na rynek świetlówek T8 i T5 został już zatwierdzony przez Unię Europejską i będzie obowiązywał od 25 sierpnia 2023 r.

Świetlówki T8 i T5 to jedne z najpopularniejszych źródeł światła. Są one stosowane m.in. w halach produkcyjnych, centrach logistycznych, biurach, a także budynkach użyteczności publicznej. Jednak z uwagi choćby na fakt, że popularne świetlówki zawierają rtęć, a także są energochłonne,  wprowadzono zakaz ich dalszego wprowadzania na rynek. Warto podkreślić, że zakaz stosowania rtęci obowiązuje już przy sprzedaży sprzętu elektrycznego i elektronicznego – wyjaśnia Łukasz Całka, Director of LED Product House w Luneos.

Zakaz wprowadzania na rynek świetlówek T8 i T5 od 25 sierpnia 2023 r. spowoduje ich trudniejszą dostępność i sprawi, że wymiana zużytych świetlówek stanie się dużo droższa, a z czasem może nawet niemożliwa w realizacji.

Należy jednak zaznaczyć, że zmiany wynikające m.in. z dyrektywy RoHS przysłużą się kwestiom prośrodowiskowym, a także mogą mieć pozytywny wpływ na optymalizację kosztów i zmniejszenie opłat za zużytą energię. Pomóc w tym może przeprowadzenie profesjonalnej modernizacji oświetlenia na LED – podkreśla Łukasz Całka.

Aby modernizacja oświetlenia na LED przyniosła jak największe pozytywne skutki, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić w przedsiębiorstwie dokładny audyt. Będzie on pomocny przy maksymalizowaniu zysków i minimalizowaniu kosztów całej operacji. Audyt przed modernizacją oświetlenia na LED polega m.in. na weryfikacji danego obiektu pod kątem warunków pracy, analizie obecnego stanu oświetlenia, czy też sprawdzeniu aktualnych wymagań natężenia oświetlenia. Zweryfikowana powinna być także instalacja elektryczna. 

Efektem takiego audytu jest szczegółowy projekt oświetlenia dopasowany indywidualnie do danego obiektu, wraz z kalkulacją oszczędności, jakie w przyszłości przyniesie modernizacja oświetlenia. Z kolei proces wymiany oświetlenia zależy już od indywidualnej działalności przedsiębiorstwa i w przypadku Luneos dostosowany jest on do cyklu produkcyjnego przedsiębiorstwa, tak aby modernizacja nie wpływała na bieżącą działalność produkcyjną – mówi Łukasz Całka. 

 

Case study z branży spożywczej

Z wdrożeń przeprowadzonych przez Luneos wynika, że po efektywnej modernizacji przedsiębiorstwa są w stanie zaoszczędzić nawet do 70-80% zużycia energii. Dobrze to obrazuje jedno z ostatnich wdrożeń na rzecz przedsiębiorstwa produkcyjnego z branży spożywczej.

Przed modernizacją oświetlenia sytuacja w przedsiębiorstwie wyglądała następująco: ilość opraw 1398 sztuk, zainstalowana moc 147 336 W, brak redukcji emisji CO2, brak oszczędności. Z kolei po modernizacji sytuacja zmieniła się na dużo lepszą, co najlepiej oddają parametry: ilość opraw 1105 sztuk, zainstalowana moc 44 501 W, redukcja emisji CO2 400 ton na rok, oszczędności 416 tys. zł na rok. 

Wcześniejszy audyt pozwolił na zastosowanie kompleksowego rozwiązania i optymalizację całego procesu. Redukcja opat za energię wykorzystywaną do oświetlenia w tym przypadku wyniosła blisko 70% – zaznacza Łukasz Całka.

W przedstawionym przykładzie niedawnej modernizacji oświetlenia wykorzystano formułę as-a-service, czyli abonament. We wspomnianym przedsiębiorstwie z branży spożywczej abonament został zakontraktowany na okres 5 lat, a pierwsza płatność została dokonana dopiero po podpisaniu protokołu odbioru. Oszczędności w okresie trwania abonamentu oszacowano na ponad 2 mln zł.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Kongres Rady Podatkowej

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie

Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.

Przemysł

Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.

Konsument

Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.