Komunikaty PR

Konieczność modernizacji oświetlenia na LED to szansa na oszczędności

2023-05-30  |  12:00
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania 05 ( 0.04 MB )

Od 25 sierpnia br. w Unii Europejskiej będzie obowiązywał zakaz wprowadzania na rynek popularnych świetlówek T5 i T8. Zdaniem eksperta Luneos, czołowego polskiego dostawcy rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, dzięki tej zmianie przedsiębiorstwa przyspieszą modernizację oświetlenia na LED, co wygeneruje dla nich znaczne oszczędności. Jak dobrze przejść przez ten proces? 

W 2023 r. przedsiębiorców czekają spore zmiany. Wszystko za sprawą dyrektyw unijnych, które wprowadzają m.in. zakaz produkcji świetlówek T5 i T8. Chodzi o dyrektywę RoHS (ang. Restriction of the use of Hazardous Substances), czyli ograniczenie stosowania substancji niebezpiecznych, a także dyrektywę Ecodesign. Zakaz wprowadzania na rynek świetlówek T8 i T5 został już zatwierdzony przez Unię Europejską i będzie obowiązywał od 25 sierpnia 2023 r.

Świetlówki T8 i T5 to jedne z najpopularniejszych źródeł światła. Są one stosowane m.in. w halach produkcyjnych, centrach logistycznych, biurach, a także budynkach użyteczności publicznej. Jednak z uwagi choćby na fakt, że popularne świetlówki zawierają rtęć, a także są energochłonne,  wprowadzono zakaz ich dalszego wprowadzania na rynek. Warto podkreślić, że zakaz stosowania rtęci obowiązuje już przy sprzedaży sprzętu elektrycznego i elektronicznego – wyjaśnia Łukasz Całka, Director of LED Product House w Luneos.

Zakaz wprowadzania na rynek świetlówek T8 i T5 od 25 sierpnia 2023 r. spowoduje ich trudniejszą dostępność i sprawi, że wymiana zużytych świetlówek stanie się dużo droższa, a z czasem może nawet niemożliwa w realizacji.

Należy jednak zaznaczyć, że zmiany wynikające m.in. z dyrektywy RoHS przysłużą się kwestiom prośrodowiskowym, a także mogą mieć pozytywny wpływ na optymalizację kosztów i zmniejszenie opłat za zużytą energię. Pomóc w tym może przeprowadzenie profesjonalnej modernizacji oświetlenia na LED – podkreśla Łukasz Całka.

Aby modernizacja oświetlenia na LED przyniosła jak największe pozytywne skutki, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić w przedsiębiorstwie dokładny audyt. Będzie on pomocny przy maksymalizowaniu zysków i minimalizowaniu kosztów całej operacji. Audyt przed modernizacją oświetlenia na LED polega m.in. na weryfikacji danego obiektu pod kątem warunków pracy, analizie obecnego stanu oświetlenia, czy też sprawdzeniu aktualnych wymagań natężenia oświetlenia. Zweryfikowana powinna być także instalacja elektryczna. 

Efektem takiego audytu jest szczegółowy projekt oświetlenia dopasowany indywidualnie do danego obiektu, wraz z kalkulacją oszczędności, jakie w przyszłości przyniesie modernizacja oświetlenia. Z kolei proces wymiany oświetlenia zależy już od indywidualnej działalności przedsiębiorstwa i w przypadku Luneos dostosowany jest on do cyklu produkcyjnego przedsiębiorstwa, tak aby modernizacja nie wpływała na bieżącą działalność produkcyjną – mówi Łukasz Całka. 

 

Case study z branży spożywczej

Z wdrożeń przeprowadzonych przez Luneos wynika, że po efektywnej modernizacji przedsiębiorstwa są w stanie zaoszczędzić nawet do 70-80% zużycia energii. Dobrze to obrazuje jedno z ostatnich wdrożeń na rzecz przedsiębiorstwa produkcyjnego z branży spożywczej.

Przed modernizacją oświetlenia sytuacja w przedsiębiorstwie wyglądała następująco: ilość opraw 1398 sztuk, zainstalowana moc 147 336 W, brak redukcji emisji CO2, brak oszczędności. Z kolei po modernizacji sytuacja zmieniła się na dużo lepszą, co najlepiej oddają parametry: ilość opraw 1105 sztuk, zainstalowana moc 44 501 W, redukcja emisji CO2 400 ton na rok, oszczędności 416 tys. zł na rok. 

Wcześniejszy audyt pozwolił na zastosowanie kompleksowego rozwiązania i optymalizację całego procesu. Redukcja opat za energię wykorzystywaną do oświetlenia w tym przypadku wyniosła blisko 70% – zaznacza Łukasz Całka.

W przedstawionym przykładzie niedawnej modernizacji oświetlenia wykorzystano formułę as-a-service, czyli abonament. We wspomnianym przedsiębiorstwie z branży spożywczej abonament został zakontraktowany na okres 5 lat, a pierwsza płatność została dokonana dopiero po podpisaniu protokołu odbioru. Oszczędności w okresie trwania abonamentu oszacowano na ponad 2 mln zł.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną Biuro prasowe
2024-11-26 | 06:00

Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną

Ponad 40 organizacji pozarządowych apeluje do premiera o poprawę koordynacji 12 ministerstw w przygotowaniu Krajowego Planu Energii i Klimatu oraz realizacji transformacji
Energetyka Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
2024-11-21 | 15:30

Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji

20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji. Zgromadziło ono ponad 100
Energetyka Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
2024-11-21 | 01:00

Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila

Trina Storage, wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, ogłosił dostawę 212 MWh w pełni zintegrowanych systemów magazynowania energii dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.