Koreański Uniwersytet KINGS będzie szkolić personel elektrowni jądrowych z Polsk
Na początku lipca w Seulu miało miejsce pierwsze "Forum Rektorów Uniwersytetów V4-Republika Korei na rzecz Rozwoju Zasobów Ludzkich Przemysłu Jądrowego", zorganizowane przez KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS). Rektorzy dziewięciu uniwersytetów i szkół wyższych z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) zostali zaproszeni w celu wspólnego omówienia możliwości pogłębienia współpracy w zakresie długoterminowych szkoleń dla personelu elektrowni jądrowych oraz promowania eksportu koreańskiej technologii jądrowej.
Forum otworzyli m.in. Yoo Ki-Pung, prezes KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS), oraz Moon Hayong, wiceprzewodniczący Koreańsko-Czeskiego Forum Przyszłości, a także Kim Juyoul, dziekan ds. stosunków zewnętrznych w KINGS. Wśród kluczowych uczestników ze strony koreańskiej znaleźli się również Cheon Young-ghil, dyrektor generalny ds. polityki energetycznej w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Energii, Ha Jaejoo, były prezes Koreańskiego Instytutu Badań nad Energią Atomową, oraz Lee Mincheol, wiceprezes wykonawczy Koreańskiego Stowarzyszenia Nuklearnego ds. Współpracy Międzynarodowej. W Forum uczestniczyło również około 20 pracowników, studentów i absolwentów KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS).
W gronie uczestników znaleźli się również przywódcy polityczni państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Janusz Piechociński, były wicepremier Polski, Jan Fischer, były premier i minister finansów Republiki Czeskiej, oraz Iveta Radičová, była premier Republiki Słowackiej. W forum wzięli udział rektorzy dziewięciu głównych uniwersytetów oraz ambasadorowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Korei:
- Alojzy Zbigniew Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego
- Mariusz Malinowski, prorektor Politechniki Warszawskiej
- Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej
- Rafał Wiśniowski, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Vojtěch Petráček, rektor Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze
- Ladislav Janíček, rektor Politechniki Brneńskiej
- Radek Škoda, profesor na Uniwersytecie Zachodnioczeskim
- Oliver Moravcik, rektor Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie
- Attila Aszodi, dziekan Uniwersytetu Technologii i Ekonomii w Budapeszcie
Uczestnicy pierwszego "Forum Rektorów Uniwersytetów V4-Republika Korei na rzecz Rozwoju Zasobów Ludzkich Przemysłu Jądrowego" reprezentowali jedne z najlepszych uniwersytetów i szkół wyższych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Te instytucje wykazywały wcześniej duże zainteresowanie programami KINGS dotyczącymi koreańskich elektrowni jądrowych oraz szkoleniami ekspertów z zakresu koreańskiej technologii jądrowej. Forum stanowiło okazję do omówienia aktualnej sytuacji zatrudnienia w energetyce jądrowej oraz dyskusji na temat dwustronnych i wielostronnych inicjatyw między Koreą a krajami Grupy Wyszehradzkiej w zakresie szkolenia specjalistów. Podczas wydarzenia poruszono również kwestie dalszego wzmacniania strategicznych relacji między Koreą a członkami Grupy Wyszehradzkiej jako partnerami w różnych dziedzinach, w tym w energetyce jądrowej.
Szkoły wyższe i uniwersytety z Grupy Wyszehradzkiej oraz KINGS będą promować wymiany studentów, wspólne programy akademickie i kulturalne oraz różnorodne inicjatywy edukacyjne mające na celu szkolenie specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej. Ta aktywna współpraca w środowisku akademickim będzie stopniowo rozszerzana, a jej celem jest wspieranie dyskusji na temat konkretnych planów szkoleniowych w celu zaspokojenia zapotrzebowania na pracowników w sektorach przemysłowych, w tym w firmach takich jak CEZ i PGE (Polska Grupa Energetyczna).
Od momentu powstania w 2012 roku, KINGS, który szkoli profesjonalistów w sektorze energetycznym, a w szczególności w energetyce jądrowej, wykształcił łącznie 498 absolwentów z 33 krajów. Wśród nich są urzędnicy państwowi z krajów planujących budowę pierwszych elektrowni jądrowych, a także obecni pracownicy firm energetycznych. Uczelnia dąży do poprawy edukacji studentów krajowych i zagranicznych, a także konkurencyjności badań poprzez zróżnicowane nauczanie praktyczne.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.