Komunikaty PR

Kotły gazowe wracają do gry

2023-10-27  |  14:30
Biuro prasowe

Napięta sytuacja geopolityczna i związana z nią niepewność sprawiła, że kotły gazowe przez jakiś czas przeżywały spadek popularności. Obecnie jednak ta tendencja zdaje się odwracać – o czym świadczą między innymi dane programu Czyste Powietrze. Bezpieczeństwo inwestycji, stosunkowo niskie koszty zakupu i eksploatacji – to czynniki, które przekonują wielu konsumentów, by wybrać właśnie to źródło ciepła.

Kotły najchętniej wybierane w programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze wciąż trwa, wspierając konsumentów w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne. Kotły kondensacyjne są dotychczas najczęstszym wyborem wśród wnioskodawców. 36% z nich zadeklarowało chęć zainwestowania właśnie w to źródło ciepła. Dla porównania – na powietrzne pompy ciepła zdecydowało się 30% wnioskujących. Na trzecim miejscu uplasowały się kotły na biomasę, o które zawnioskowało niespełna 19% osób zainteresowanych dotacjami.

W duecie

Często słyszy się komentarze na temat zakazu stosowania kotłów gazowych. Nie są one jednak w pełni zgodne z prawdą, ponieważ urządzenia te będą mogły nadal funkcjonować jako dodatkowe źródło ciepła, na przykład – w połączeniu z pompą ciepła. Taki model ogrzewania to bezpieczne rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć się na przykład przed przerwą w dostawie prądu czy nagłym wzrostem cen energii elektrycznej. W świetle podwyżek, które obserwowaliśmy w ostatnim czasie, coraz więcej ekspertów rekomenduje instalację systemów hybrydowych jako recepty na jak największą niezależność od czynników zewnętrznych.

Nie tylko dla domów jednorodzinnych

Z dofinansowania mogą korzystać nie tylko właściciele domów jednorodzinnych. Przewidziane zostało również wsparcie dla lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Tego typu dotacje przewiduje program Ciepłe Mieszkanie. Niedawno inicjatywa powróciła w nowej odsłonie.

Urządzenia dużej mocy

W wymianę starych, nieefektywnych urządzeń na nowoczesne kotły dużej mocy decydują się także spółdzielnie mieszkaniowe, które dzięki temu mogą uniezależnić się od cen energii z miejskich ciepłowni, a co za tym idzie – obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Okiem ekspertki

Jaka przyszłość czeka kotły gazowe? Czy warto w nie inwestować?

- Kotły kondensacyjne to bezpieczna inwestycja. Przede wszystkim – pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie (na przykład, jeśli rezygnujemy z tak zwanego „kopciucha” i opalania węglem). Co więcej, zakup samego urządzenia również wiąże się z niższymi kosztami niż na przykład zakup pompy ciepła. Kotły kondensacyjne, jeśli pamiętamy o przeglądach i ich odpowiedniej konserwacji, mogą służyć przez lata. Nawet w przypadku wprowadzenia zakazu ich stosowania jako samodzielnego źródła ciepła, doskonale sprawdzą się jako część hybrydowego systemu ogrzewania, na przykład razem z pompą ciepła – wyjaśnia Żaneta Lisowska, kierownik działu marketingu firmy Termet S. A.

Reasumując – mimo wielu fake newsów na temat całkowitego stosowania kotłów – nie trzeba obawiać się inwestycji w te urządzenia. Są dobrą i ekonomiczną alternatywą dla „kopciuchów”, ich zakup wciąż jest dofinansowywany, a koszty eksploatacji – stosunkowo niskie.

Więcej: https://www.termet.com.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:00

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.