Komunikaty PR

Kotły gazowe wracają do gry

2023-10-27  |  14:30
Biuro prasowe

Napięta sytuacja geopolityczna i związana z nią niepewność sprawiła, że kotły gazowe przez jakiś czas przeżywały spadek popularności. Obecnie jednak ta tendencja zdaje się odwracać – o czym świadczą między innymi dane programu Czyste Powietrze. Bezpieczeństwo inwestycji, stosunkowo niskie koszty zakupu i eksploatacji – to czynniki, które przekonują wielu konsumentów, by wybrać właśnie to źródło ciepła.

Kotły najchętniej wybierane w programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze wciąż trwa, wspierając konsumentów w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne. Kotły kondensacyjne są dotychczas najczęstszym wyborem wśród wnioskodawców. 36% z nich zadeklarowało chęć zainwestowania właśnie w to źródło ciepła. Dla porównania – na powietrzne pompy ciepła zdecydowało się 30% wnioskujących. Na trzecim miejscu uplasowały się kotły na biomasę, o które zawnioskowało niespełna 19% osób zainteresowanych dotacjami.

W duecie

Często słyszy się komentarze na temat zakazu stosowania kotłów gazowych. Nie są one jednak w pełni zgodne z prawdą, ponieważ urządzenia te będą mogły nadal funkcjonować jako dodatkowe źródło ciepła, na przykład – w połączeniu z pompą ciepła. Taki model ogrzewania to bezpieczne rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć się na przykład przed przerwą w dostawie prądu czy nagłym wzrostem cen energii elektrycznej. W świetle podwyżek, które obserwowaliśmy w ostatnim czasie, coraz więcej ekspertów rekomenduje instalację systemów hybrydowych jako recepty na jak największą niezależność od czynników zewnętrznych.

Nie tylko dla domów jednorodzinnych

Z dofinansowania mogą korzystać nie tylko właściciele domów jednorodzinnych. Przewidziane zostało również wsparcie dla lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Tego typu dotacje przewiduje program Ciepłe Mieszkanie. Niedawno inicjatywa powróciła w nowej odsłonie.

Urządzenia dużej mocy

W wymianę starych, nieefektywnych urządzeń na nowoczesne kotły dużej mocy decydują się także spółdzielnie mieszkaniowe, które dzięki temu mogą uniezależnić się od cen energii z miejskich ciepłowni, a co za tym idzie – obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Okiem ekspertki

Jaka przyszłość czeka kotły gazowe? Czy warto w nie inwestować?

- Kotły kondensacyjne to bezpieczna inwestycja. Przede wszystkim – pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie (na przykład, jeśli rezygnujemy z tak zwanego „kopciucha” i opalania węglem). Co więcej, zakup samego urządzenia również wiąże się z niższymi kosztami niż na przykład zakup pompy ciepła. Kotły kondensacyjne, jeśli pamiętamy o przeglądach i ich odpowiedniej konserwacji, mogą służyć przez lata. Nawet w przypadku wprowadzenia zakazu ich stosowania jako samodzielnego źródła ciepła, doskonale sprawdzą się jako część hybrydowego systemu ogrzewania, na przykład razem z pompą ciepła – wyjaśnia Żaneta Lisowska, kierownik działu marketingu firmy Termet S. A.

Reasumując – mimo wielu fake newsów na temat całkowitego stosowania kotłów – nie trzeba obawiać się inwestycji w te urządzenia. Są dobrą i ekonomiczną alternatywą dla „kopciuchów”, ich zakup wciąż jest dofinansowywany, a koszty eksploatacji – stosunkowo niskie.

Więcej: https://www.termet.com.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną Biuro prasowe
2024-11-26 | 06:00

Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną

Ponad 40 organizacji pozarządowych apeluje do premiera o poprawę koordynacji 12 ministerstw w przygotowaniu Krajowego Planu Energii i Klimatu oraz realizacji transformacji
Energetyka Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
2024-11-21 | 15:30

Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji

20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji. Zgromadziło ono ponad 100
Energetyka Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
2024-11-21 | 01:00

Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila

Trina Storage, wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, ogłosił dostawę 212 MWh w pełni zintegrowanych systemów magazynowania energii dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.