Mapa średnich cen energii w kwietniu 2023 r. – analiza Energy Solution
Good One PR
ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
michal.zebik|goodonepr.pl| |michal.zebik|goodonepr.pl
796 996 253
www.goodonepr.pl
Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała comiesięczną analizę średnich cen energii. W kwietniu 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio niecałe 97 Euro, czyli ponad 8 proc. mniej, niż w ubiegłym miesiącu. W Polsce cena ta oscylowała w kwietniu wokół 124 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2024 r. wynosiła w ubiegłym miesiącu ponad 141 Euro i w stosunku do marca była wyższa o ponad 6 proc. W Polsce spółki handlujące energią, oczekiwały za 1 MWh niecałe 166 Euro.
Mapę średnich cen energii komentuje Krzysztof Mazurski - Dyrektor Działu Portfolio Management, ekspert firmy Energy Solution.
- Średnia cena energii na rynku SPOT w kwietniu w UE spadła o 8,4 proc. w stosunku m/m i wyniosła 96,81 EUR/MWh,
- W Polsce średnia cena energii SPOT w kwietniu wzrosła o niecałe 2,5 proc. m/m, kosztowała 124,15 EUR/MWh,
- Średnia cena energii w UE dla kontraktu terminowego (BASE Y-23) wzrosła w kwietniu m/m o 6,2 proc. i wyniosła 141,48 EUR/MWh,
- W Polsce średnia cena energii (BASE Y-23) w kwietniu wyniosła 165,95 EUR/MWh i była o ponad 5 proc. wyższa od tej w marcu;
- W kwietniu na ceny energii najbardziej wpływały temperatury, które okresowo były znacząco niższe, niż średnie sezonowe oraz pierwsze ograniczenia operatora w pracy instalacji fotowoltaicznych. Dało się jednocześnie zauważyć niższą zmienność cen głównych nośników energii
Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla całej opisywanej strefy niecałe 97 EUR/MWh, wobec 106 EUR/MWh w marcu (-8,4 proc.).
Kwiecień dla polskiego systemu był okresem zbliżonym cenowo do poprzedniego miesiąca. Parametry pracy Krajowego Systemu Energetycznego wskazywały na niższą generację źródeł OZE zależnych od pogody oraz mniejsze zapotrzebowanie na moc z jednostek konwencjonalnych. Wynikało to oczywiście z uwarunkowań pogodowych i niższego niż w marcu zapotrzebowania na energię elektryczną. Krajowy rynek dnia następnego w ramach pierwszego fixingu prowadzonego na TGE rozliczył się średnią ceną 124 EUR/MWh wobec 121 EUR/MWh w marcu. W kontrze do rozstrzygnięć krajowych, średnia europejska wyniosła 97 EUR/MWh w porównaniu z 106 EUR/MWh w marcu. Polska pozostaje jednym z najdroższych krajów w zestawieniu. Poza krajami skandynawskimi i Półwyspu Iberyjskiego rozpiętość cenowa nie jest wysoka.
Średnia cena kontraktów terminowych na 2024 r. w kwietniu wyniosła 141 EUR/MWh i była wyższa od tej z marca o +6,2 proc. Nerwowości na rynku mogły dostarczać negatywne doniesienia z Francji (tradycyjne obawy o stan floty wytwórczej oraz strajki również w obrębie infrastruktury energetycznej), przedłużający się okres niskich temperatur (niższych niż średnie sezonowe). Główną przyczyną wzrostów cen kontraktów terminowych na energię elektryczną dla dostaw 2024 r. pozostawało zachowanie kursu na gaz ziemny w analogicznym okresie. Hurtowy rynek błękitnego paliwa pozostaje relatywnie drogi dla dostaw o dalszym horyzoncie, natomiast w perspektywie najbliższych miesięcy wiosennych i trzeciego kwartału ulega znacznym przecenom.
Z racji rosnącego i coraz bardziej istotnego nasycenia polskiego systemu mocami wiatrowymi i słonecznymi mieliśmy do czynienia z ograniczeniem produkcji z małych i średnich farm fotowoltaicznych w dniu 23 kwietnia. Jest to kolejne, po ograniczeniach pracy części farm wiatrowych we wcześniejszych miesiącach, rozwiązanie stosowane przez PSE, które ma na celu stabilizację pracy systemu w warunkach chwilowej nadpodaży energii elektrycznej.
Firma Energy Solution zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, obejmującym obszar merytoryczny, finansowy oraz prawny. Spółka posiada kompetencje w zakresie projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Świadczy usługi w obszarze audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) oraz audytów energetycznych przedsiębiorstw. Realizuje na rzecz klientów instalacje fotowoltaiczne, jak i rozwija projekty farm PV. W 2018 roku rozpoczęła prace nad systemem telemetrii danych energetycznych, skutecznie wdrażając rozwiązanie w ponad 16 krajach Europy. Wśród klientów Energy Solution znajdują się zakłady produkcyjne, sklepy, sieci handlowe, deweloperzy, banki oraz podmioty z sektora finansów publicznych: miasta, gminy, powiaty, uczelnie publiczne, szpitale. Więcej na temat firmy: www.energysolution.pl
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.