Mieszkania w Gminie Śrem będą ogrzewane wodorem
W Urzędzie Miejskim w Śremie zaprezentowano pierwsze założenia projektu nowych budynków mieszkaniowych na terenie gminy, które będą ogrzewane wodorem. W ramach nawiązanej współpracy spółka SES Hydrogen należąca do Grupy Sescom ma dostarczyć technologię zeroemisyjnego kotła wodorowego na cele inwestycji.
Współpraca obejmie budowę instalacji oraz montaż kotła wodorowego w projektowanych budynkach, dzięki czemu gmina Śrem rozpocznie realizację zapotrzebowania na ciepło w myśl strategii klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.
Zastosowanie kotła wodorowego do ogrzewania nowych mieszkań umożliwi pozyskiwanie ciepła w sposób neutralny dla środowiska, dzięki wykorzystaniu obiegu zamkniętego oraz substratów spalania w postaci czystego wodoru i czystego tlenu. To innowacyjne rozwiązanie zapewni eliminację zanieczyszczeń, związków oraz spalin. Docelowe zastosowanie
w urządzeniu wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody napędzanej energią pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych zagwarantuje zeroemisyjność w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji ciepła.
Unijna strategia energetyczna już dziś zakłada dywersyfikację źródeł energii, włączenie odnawialnego wodoru w plany klimatyczne państw członkowskich oraz zwiększenie jego wykorzystania w sektorach transportu, przemysłu i ogrzewnictwa, co ma wspierać ich skuteczną dekarbonizację. Opublikowany w 2021 r. przez Komisję Europejską pakiet propozycji legislacyjnych „Fit for 55” zawiera rozszerzone regulacje dotyczące m.in. zwiększenia efektywności energetycznej i zmniejszenia emisyjności budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych.
– Niezmiernie cieszy nas współpraca ze Śremskim TBS oraz gminą Śrem. Wierzymy, że wykorzystanie wodoru w ogrzewnictwie mieszkaniowym jest przyszłością i umożliwi skuteczną realizację strategii rozwojowych i środowiskowych w odniesieniu lokalnym. Inwestycja korzystnie wpłynie na jakość powietrza, a przez to zdrowie i codzienny komfort życia mieszkańców – podkreśla Mateusz Sołtysiak, Partner Zarządzający w SES Hydrogen.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.