Mieszkania w Gminie Śrem będą ogrzewane wodorem
W Urzędzie Miejskim w Śremie zaprezentowano pierwsze założenia projektu nowych budynków mieszkaniowych na terenie gminy, które będą ogrzewane wodorem. W ramach nawiązanej współpracy spółka SES Hydrogen należąca do Grupy Sescom ma dostarczyć technologię zeroemisyjnego kotła wodorowego na cele inwestycji.
Współpraca obejmie budowę instalacji oraz montaż kotła wodorowego w projektowanych budynkach, dzięki czemu gmina Śrem rozpocznie realizację zapotrzebowania na ciepło w myśl strategii klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.
Zastosowanie kotła wodorowego do ogrzewania nowych mieszkań umożliwi pozyskiwanie ciepła w sposób neutralny dla środowiska, dzięki wykorzystaniu obiegu zamkniętego oraz substratów spalania w postaci czystego wodoru i czystego tlenu. To innowacyjne rozwiązanie zapewni eliminację zanieczyszczeń, związków oraz spalin. Docelowe zastosowanie
w urządzeniu wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody napędzanej energią pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych zagwarantuje zeroemisyjność w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji ciepła.
Unijna strategia energetyczna już dziś zakłada dywersyfikację źródeł energii, włączenie odnawialnego wodoru w plany klimatyczne państw członkowskich oraz zwiększenie jego wykorzystania w sektorach transportu, przemysłu i ogrzewnictwa, co ma wspierać ich skuteczną dekarbonizację. Opublikowany w 2021 r. przez Komisję Europejską pakiet propozycji legislacyjnych „Fit for 55” zawiera rozszerzone regulacje dotyczące m.in. zwiększenia efektywności energetycznej i zmniejszenia emisyjności budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych.
– Niezmiernie cieszy nas współpraca ze Śremskim TBS oraz gminą Śrem. Wierzymy, że wykorzystanie wodoru w ogrzewnictwie mieszkaniowym jest przyszłością i umożliwi skuteczną realizację strategii rozwojowych i środowiskowych w odniesieniu lokalnym. Inwestycja korzystnie wpłynie na jakość powietrza, a przez to zdrowie i codzienny komfort życia mieszkańców – podkreśla Mateusz Sołtysiak, Partner Zarządzający w SES Hydrogen.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.