Na co zwrócić uwagę przed dzierżawą ziemi na farmę fotowoltaiczną
Branża fotowoltaiczna rozwija się bardzo dynamicznie, a na rynku możemy znaleźć firmy, które już po podpisaniu umowy, napotykają na duże problemy ze zrealizowaniem dalszych etapów inwestycji. Dzierżawa gruntu trwa zwykle do 29 lat, więc przed podjęciem decyzji należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów.
Poznaj dzierżawcę
Jednym z kluczowych elementów jest dokładne poznanie firmy, z którą mamy podpisać umowę. Warto przyjrzeć się jej doświadczeniu oraz przejrzeć portfolio inwestycyjne. Konieczne jest też sprawdzenie czy zakres działalności firmy jest ściśle związany z produktami, które oferuje, a także czy zatrudnia specjalistów, którzy potrafią podejść do dzierżawy ziemi w sposób indywidualny, zapewniający nam czas i spokój na zastanowienie się i podjęcie przemyślanej decyzji. Niezwykle istotne jest to, aby wybierać dzierżawcę, który ma zasoby i kompetencje do przeprowadzenia całego procesu inwestycji od A do Z.
Umowa dzierżawy zapewnia regularne wpływy przez kilkadziesiąt lat, ale należy też pamiętać o pojawiających się opłatach. Wszelkie koszty związane z pozyskaniem niezbędnych zgód, obsługą inwestycji, budową, a następnie koszty operacyjne działającej farmy fotowoltaicznej powinien ponosić inwestor, czyli dzierżawca. Po jego stronie są również koszty podatku od nieruchomości. W umowie dzierżawy powinna być również uregulowana rewaloryzacja kwoty czynszu dzierżawnego, uzależniona od corocznych danych o inflacji ogłaszanych przez GUS.
W trakcie poznawania potencjalnego dzierżawcy, właściciel gruntu powinien znaleźć odpowiedź na pytanie: czy perspektywa dochodu związanego z dzierżawą jest realna i czy podmiot dzierżawiący grunt posiada odpowiednie doświadczenie, kompetencje i zaplecze technologiczne, by zrealizować inwestycję. Warto pamiętać, że w perspektywie mamy podpisanie umowy na kilkadziesiąt lat, dlatego należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na zebranie i analizę odpowiednich informacji.
Spytaj o wpływ inwestycji na otoczenie
Trendy związane z ochroną środowiska pojawiają się w wielu branżach, dziedzinach życia, produktach, czy usługach, natomiast projekty fotowoltaiczne mają faktyczny wpływ na ochronę środowiska, ponieważ skupiają się wyłącznie na inwestycjach w odnawialne źródła energii. Rozwój energetyki słonecznej przyczynia się do redukcji emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Inwestycje zwiększające udział odnawialnej energetyki słonecznej zmniejszają również ślad węglowy generowany w codziennych działaniach przez każdego z nas.
Właściciel ziemski, na którego gruncie powstaje elektrownia słoneczna, staje się więc lokalną częścią gospodarki pro-ekologicznej, ponieważ na wydzierżawionej ziemi generowana jest zielona energia, wykorzystywana w systemie energetycznym całego kraju. Oprócz uwzględnienia szerszej perspektywy, warto również sprawdzić czy dzierżawca w odpowiedni sposób zadba o sąsiedztwo.
Zdajemy sobie również sprawę z tego, że tworzone przez nas projekty mają wpływ na mieszkańców sąsiadujących terenów, dlatego do realizacji inwestycji staramy się zapraszać lokalnych podwykonawców, dzięki czemu tworzymy nowe możliwości zatrudnienia. Dodatkowo, jeśli projekt ma być tworzony w sąsiedztwie gospodarstw domowych, nasi konstruktorzy dokładają wszelkich starań, by nie zakłócać codziennego życia mieszkańców – wyjaśnia Kamila Put, Landscout Team Coordinator w Sun Investment Group. - Zawsze podchodzimy z dużym szacunkiem i zrozumieniem zarówno dla właścicieli gruntów, jak również do społeczności lokalnej ponieważ wiemy, że to właśnie oni w ogromnym stopniu przyczyniają się do poprawy kondycji naszego środowiska i powodują, że życie nasze i kolejnych pokoleń staje się po prostu zdrowsze – dodaje.
Patrz w przyszłość
Umowę dzierżawy warto skonsultować z prawnikiem, aby wyjaśnić ewentualne wątpliwości. Należy również sprawdzić, czy umowa przewiduje możliwość wypowiedzenia jej przez właściciela gruntu w przypadku, kiedy proces dewelopmentu trwa zbyt długo. W zależności od preferencji właściciela, można również zawrzeć punkt pozwalający właścicielowi na korzystanie z gruntu i zbieranie plonów w okresie od podpisania umowy do rozpoczęcia prac.
Kiedy wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, wspólnie z dzierżawcą udajemy się do notariusza, by tam podpisać dokumenty.
Następnie dzierżawca przekazuje projekt do działu realizacji, w którym powinny zostać wyznaczone osoby odpowiedzialne za dalsze etapy rozwoju inwestycji, tj. pozyskanie odpowiednich zgód, pozwoleń i decyzji. Po podpisaniu umowy wyznaczony jest również kierownik projektu, który jest w stałym kontakcie z właścicielem, informując go o trwających pracach.
Na etapie wyboru dzierżawcy warto więc upewnić się, że będziemy mieli z nim odpowiedni kontakt i czy w razie potrzeby jest nam w stanie rzeczowo wyjaśnić nurtujące nas kwestie. Dotyczy to nie tylko rozmów przeprowadzanych przed podpisaniem umowy, ale również wyjaśniania ewentualnych problemów, które mogą pojawić się w trakcie realizacji inwestycji. Należy pamiętać, że przez cały okres trwania dzierżawy powinniśmy mieć się do kogo zwrócić z naszymi pytaniami dotyczących działań prowadzonych na naszej ziemi.
Warto uwzględnić zarówno najbliższe jak i długoterminowe efekty współpracy oraz brać pod uwagę kategorie lokalne i globalne. Dlatego należy wybierać wykonawcę, który ma duże doświadczenie i rozumie potrzeby właściciela gruntu oraz lokalnej społeczności.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.