Komunikaty PR

Nagrodzono najlepsze marki, które wiedzą, jak rozwijać sektor nad Wisłą

2021-09-14  |  13:05
Biuro prasowe

Co się dzieje w sektorze energii?

Pierwsze wieści o przyhamowaniu sektora energetycznego w kraju dobiegały ze strony Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, które oznajmiło, iż w 2020 roku wypracowano nie planowe 15 proc. udziału OZE, a 13,8 proc. W skali globalnej z kolei Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA – International Energy Agency) w maju ub. r. obniżyła swoje prognozy dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej z października 2019 roku. W liczbach diagnozy rozkładały się następująco: przyrost mocy OZE był o 13 proc. niższy niż w roku 2019, a sam spadek był pierwszym od blisko 19 lat.

Co więcej, według analityków z brukselskiego think tanku Bruegel w pierwszym tygodniu kwietnia ub. r., popyt na energię elektryczną spadł we Włoszech o 31 proc., w Hiszpanii o 21 proc. a w Wielkiej Brytanii o 16 proc. W Polsce z kolei ta kategoria nie przybrała aż takiej skali, ponieważ regres notowano na poziomie od 4 do 7 proc. Co więcej, najbardziej perspektywiczne podmioty sektora jeszcze w czasie największego lockdownu zapowiedziały, że będą dalej inwestować w bezprecedensowe projekty OZE. Takim przykładem jest prawdopodobnie największy w Europie Środkowo-Wschodniej kompleks fotowoltaiczny w pomorskim Zwartowie, realizowany przez Respect Energy S.A. – laureata m.in. tegorocznych “Platynowych Megawatów”.

Zielona energia z uznaniem TGE

Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami – rodzimy rynek, podobnie jak i cały świat, zmagał się z wyzwaniami, jakie postawiła przed nami pandemia. Ten trudny okres udało się przetrwać tylko dzięki wzajemnej współpracy i zaangażowaniu. Tegoroczne Platynowe Megawaty, przyznawane przez TGE, smakują więc nawet lepiej niż poprzednie, trafiły bowiem w ręce klientów, którzy w tym niełatwym czasie i mimo wszelkim przeciwnościom losu wciąż aktywnie budowali z nami rynek giełdowy. Dziękuję za to w imieniu Zarządu oraz Pracowników TGE – mówił 1 września podczas gali “Podsumowania Roku Giełdowego 2020” Piotr Zawistowski, prezes zarządu TGE.

Dokładnie 1 września br. podczas gali “Podsumowania Roku Giełdowego 2020”, Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych wyróżniły najaktywniejsze spółki i maklerów minionego roku, w których gronie znalazło się Respect Energy. Jednym z największych osiągnięć zespołu, które doceniło gremium konkursu TGE, było “pełnienie funkcji animatora rynku w roku 2020”, choć nie jest to jedyny sukces jedynej na polskim rynku spółki, która może się pochwalić całkowicie zielonym miksem energetycznym.

“Platynowy Megawat” to dla całego zespołu Respect Energy wyjątkowe wyróżnienie, ale nie spoczywamy na laurach. Obecnie priorytetem naszej społeczności jest inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne oraz energetykę wiatrową. Oczywiste jest, że każda inicjatywa wymaga stałości zleceń, a tego np. zabrakło w przypadku projektów off-shore. My z kolei myślimy perspektywicznie i wybieramy te obszary, które faktycznie mają potencjał na realny rozwój polskiej branży – wyjaśnia Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy S.A.

Jeśli inni laureaci “Platynowych Megawatów” pójdą drogą Respect Energy, już wkrótce możemy się spodziewać prawdziwej ekorewolucji w sektorze energetycznym. Standardy, które wypracował zespół spółki, będą prawdopodobnie podstawą dalszego rozwoju krajowego rynku, a beneficjentami staną się nie tylko podmioty gospodarcze, ale i całe społeczeństwo.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.