Komunikaty PR

Największa alpejska elektrownia słoneczna w Szwajcarii wytwarza już prąd

2021-10-29  |  01:00
Biuro prasowe

Pionierski projekt AlpinSolar osiągnął swój kamień milowy, po raz pierwszy generując prąd z elektrowni słonecznej położonej na wysokości 2500 m n.p.m., na zaporze Muttsee. Podczas uroczystości z tej okazji, do wysokich rangą przedstawicieli firm Axpo, IWB i Denner dołączyła Minister Energii Simonetta Sommaruga. W trakcie dyskusji panelowej podkreślono m.in. potrzebę budowy większej liczby tego typu elektrowni, aby pomyślnie rozwijać transformację energetyczną w Szwajcarii.

 

 

Projekt AlpinSolar, którego budowa jest już na bardzo zaawansowanym etapie, po raz pierwszy wyprodukował energię elektryczną. Partnerzy Axpo i IWB wraz z przedstawicielami sieci supermarketów Denner, podmiotu który kupuje wytworzoną energię z farmy, wzięli udział w uroczystości z okazji tego przełomowego osiągnięcia. Witając ponad 70 gości na wydarzeniu zlokalizowanym w miejscowości Linthal w kantonie Glarus, Prezes Axpo Tom Sieber powiedział: "Dzięki AlpinSolar udało nam się zrealizować pionierski projekt. Nie był to łatwy proces, ale dziś świętujemy przełomowe osiągnięcie".

 

Chwaląc projekt, Minister Energii Simonetta Sommaruga powiedziała: "W ciągu ostatnich dziesięciu lat zdecydowanie zbyt mało inwestowano w produkcję energii elektrycznej w Szwajcarii. Skupiono się głównie na imporcie. Ale nie możemy na tym polegać. Potrzebujemy więcej energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju. Nowa alpejska elektrownia słoneczna jest dowodem woli inwestowania w rozwój odnawialnych źródeł energii w Szwajcarii - a tym samym wzmocnienia naszego bezpieczeństwa dostaw”.

 

Podczas późniejszej dyskusji panelowej z udziałem Simonetty Sommarugi, Prezesa Zarządu Axpo Christopha Branda, Prezesa Zarządu IWB Clausa Schmidta i Prezesa Zarządu Denner Mario Irmingera, jasno przedstawiono pilną potrzebę realizacji projektów, takich jak AlpinSolar. Jeśli Szwajcaria chce dokonać transformacji energetycznej, potrzebne są dodatkowe moce produkcyjne z odnawialnych źródeł energii, szczególnie w okresie zimy. Jednak podobne projekty stoją przed poważnymi wyzwaniami. Inwestorzy potrzebują prostszego i szybszego procesu zatwierdzania projektów, jak również rozwiązań, które sprawią, że budowa dużych elektrowni będzie ekonomicznie opłacalna.

 

Duża ilość energii słonecznej - nawet w zimie

Zlokalizowana na ścianie zapory Muttsee, elektrowni szczytowo-pompowej Limmern, na wysokości 2500 m n.p.m., 2,2-megawatowa instalacja solarna będzie produkować rocznie około 3,3 miliona kilowatogodzin energii elektrycznej. Na ścianie zapory, która jest zorientowana na południe, zainstalowano około 5000 modułów solarnych. Dzięki alpejskiemu położeniu, elektrownia będzie dostarczać około 50 proc. swojej produkcji w półroczu zimowym. Budowę planowano zakończyć jesienią tego roku, ale zła pogoda i opóźnienia w globalnych łańcuchach dostaw spowolniły postęp prac. Farma będzie w pełni operacyjna w sierpniu 2022 roku. Partnerskie firmy energetyczne Axpo i IWB są odpowiedzialne za budowę elektrowni, a Denner, największy szwajcarski dyskont supermarketowy, będzie odkupował energię słoneczną z alpejskiej elektrowni przez 20 lat w ramach umowy zakupu energii (PPA).

 

 

Zdjęcia i nagrania wideo z budowy można znaleźć na stronie www.alpinsolar.ch

 

 

 

 

O Axpo
Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w obrocie energią oraz sprzedaży energii słonecznej i wiatrowej. 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo wykorzystuje najnowocześniejsze technologie do opracowywania innowacyjnych rozwiązań energetycznych dla swoich klientów w 30 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Na polskim rynku Axpo działa od 20 lat, stając się jednym z największych niezależnych odbiorców energii odnawialnej. W Polsce klienci mogą korzystać dostosowanych do potrzeb klienta produktów typu PPA oraz rozwiązań w zakresie dostaw energii opartych o strukturyzowane kontrakty długoterminowe, bilansowanie i prognozowanie mocy, a także obrót prawami majątkowymi i gwarancjami pochodzenia. W ciągu ostatnich 7 lat Axpo rozszerzyło również portfolio swoich klientów z sektora MŚP, docierając do 15 000 firm.


O IWB
IWB to firma zajmująca się rozwiązaniami z zakresu energii wodnej, mobilności i telekomunikacji. Jest zaangażowanym, kompetentnym i niezawodnym dostawcą dla swoich klientów w regionie Bazylei i nie tylko, jak również wiodącym dostawcą usług w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Firma dąży do zapewnienia w 100% odnawialnej energii, która umożliwia przyjazne dla klimatu, wydajne i ekonomiczne gospodarowanie energią. W swoich własnych elektrowniach IWB już teraz produkuje więcej odnawialnej energii elektrycznej, niż jest to wymagane przez jego klientów w Bazylei. IWB dokonuje ukierunkowanych inwestycji w infrastrukturę i opracowuje nowe modele biznesowe.

 

O Denner
Denner to wiodąca sieć supermarketów dyskontowych w Szwajcarii, pełniąca rolę lokalnego dostawcy, w każdym regionie wiejskim i miejskim w kraju - wszędzie tam, gdzie mieszkają i pracują jej klienci. Denner oferuje szeroką gamę produktów do codziennych zastosowań w ponad 820 lokalizacjach. W 2020 roku dyskont zatrudniał ponad 5500 pracowników. Chcąc upewnić się, że dynamiczny rozwój firmy nie odbywa się kosztem środowiska, Denner wyznaczył ambitne cele w swojej strategii zrównoważonego rozwoju, inwestując w innowacyjne projekty, aby stymulować odpowiedzialne działania zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną Biuro prasowe
2024-11-26 | 06:00

Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną

Ponad 40 organizacji pozarządowych apeluje do premiera o poprawę koordynacji 12 ministerstw w przygotowaniu Krajowego Planu Energii i Klimatu oraz realizacji transformacji
Energetyka Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
2024-11-21 | 15:30

Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji

20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji. Zgromadziło ono ponad 100
Energetyka Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
2024-11-21 | 01:00

Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila

Trina Storage, wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, ogłosił dostawę 212 MWh w pełni zintegrowanych systemów magazynowania energii dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.