Nowy prezes Global Hydrogen przyspieszy komercjalizację
Inner Value
Koszykowa 54
00-675 Warszawa
k.kleczkowski|innervalue.pl| |k.kleczkowski|innervalue.pl
+48 533 070 550
innervalue.pl/
Global Hydrogen, notowana na NewConnect firma opracowująca technologie w branży zielonej energii, ma nowego prezesa. Stery w spółce przejął Zbigniew Lizoń, który swoje doświadczenie zdobywał m.in. jako prezes zarządu grupy Tarpol, zajmującej się projektowaniem, budową i uruchamianiem biogazowni, recyklingiem odpadów oraz fotowoltaiką. Prezes zapowiada przyspieszenie komercjalizacji rozwiązań technologicznych firmy oraz publikację strategii rozwoju.
Działalność Global Hydrogen w najbliższych miesiącach będzie opierać się na komercjalizacji technologii produkcji zielonego wodoru z biomasy, w tym służących do tego mobilnych, kontenerowych reaktorów, które zostały zaprojektowane przez zespół mPower Green Tech. Ponadto spółka stawia na produkcję biogazu z wykorzystaniem technologii S-MBP (Self- Mixing Biogas Plant). Wyłączną licencję na opatentowane rozwiązanie posiada spółka wykupiona we wrześniu br. przez Global Hydrogen - Turbo Green Electric. W czerwcu tego roku Global Hydrogen nawiązała także współpracę z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie, który należy do grupy Boryszew S.A., w zakresie wspólnego rozwoju technologii katalityczno-plazmowego reaktora SynGen, produkującego gaz syntezowy z biomasy, który następnie przetwarzany jest na zielony wodór.
- Global Hydrogen to spółka z ogromnym potencjałem do odniesienia sukcesu nie tylko w skali Polski, ale przede wszystkim międzynarodowej. Przed nami decydujące miesiące, w których za główny cel stawiamy realizację najważniejszych projektów Global Hydrogen. Są to m.in. rozwój kontenerowego reaktora, start komercjalizacji tego rozwiązania i rozpoczęcie produkcji, a także wdrażanie projektów biogazowni. W międzyczasie będziemy prowadzić rozmowy z potencjalnymi partnerami handlowymi. Działania te pozwolą również znacząco przyspieszyć globalną komercjalizację naszych rozwiązań, a co za tym idzie, w krótszym czasie uzyskać przychody - mówi Zbigniew Lizoń, prezes zarządu Global Hydrogen.
Zbigniew Lizoń jest zawodowo związany z branżą energetyczną od wielu lat. To również niezwykle doświadczony specjalista w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). Obecnie jest prezesem zarządu firmy technologiczno - inżynieryjnej Turbo Green Electric. Spółki razem skomercjalizują systemy do produkcji biogazu. Od 2015 roku Zbigniew Lizoń jest również prezesem Grupy Tarpol, w ramach której uczestniczył w pracach nad stworzeniem biogazowni IV generacji oraz nabył doświadczenie w projektowaniu, jak i budowie instalacji biogazowych. Ponadto nowy prezes Global Hydrogen zarządza Fundacją Kujawsko-Pomorskiego Klastra Ekologicznego, której celem jest m.in. zbudowanie silnego ośrodka wspierającego rozwój sektora OZE i promocja działań proekologicznych, a także łączenie partnerów biznesowych i naukowych.
- Na horyzoncie mamy już pierwsze znaczące umowy z nowymi, dużymi partnerami. Pierwsze z nich planujemy podpisać jeszcze w tym roku. Docelowo wdrażamy „modułową koncepcję”, w której do funkcjonującego już projektu kontenerów produkujących zielony wodór z biomasy dołączamy drugi – biogazownie. Przede wszystkim będziemy chcieli uwydatnić przewagi funkcjonowania biogazowni nad innymi alternatywnymi źródłami energii. W najbliższych tygodniach chcielibyśmy także ogłosić strategię rozwoju Global Hydrogen - dodaje Zbigniew Lizoń.
Rada Nadzorcza Global Hydrogen postanowiła również uchwałą z 21 listopada 2022 r., pełniącemu dotychczas funkcję prezesa zarządu, Marcinowi Peszyńskiemu, powierzyć funkcję członka zarządu spółki.
Z szacunków wynika także, że do 2050 roku produkcja wodoru może wzrosnąć nawet do 300 mln ton, gdzie większość stanowić będzie tzw. wodór niskoemisyjny, który jest przyjazny dla środowiska.
Z raportu „Biogaz w Polsce – raport 2022”, przygotowanego m.in. przez ekspertów NCBiR, PFR i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wynika, że w Polsce działa obecnie około 130 biogazowni rolniczych z zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 125 MW. Dla porównania – w Niemczech działa około 9 tys. biogazowni z zainstalowaną mocą około 6 GW. Polska ma przy tym o około 1,5 mln hektarów większą od Niemiec powierzchnię wykorzystywaną rolniczo, jak również bardzo rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów.
***
O spółce:
Global Hydrogen SA zajmuje się technologią produkcji zielonego wodoru z biomasy, również odpadowej, w mobilnych, kontenerowych reaktorach. Rozwój stworzonej przez mPower Green Tech technologii to jeden z głównych elementów strategii działalności spółki. Zespół mPower Green Tech korzysta z wieloletniego dorobku naukowego prof. Albina Czernichowskiego, pioniera badań nad „niskotemperaturową plazmą”, a także dr Janusza Przeorka, prof. Romana Domańskiego oraz prof. Andrzeja Jasińskiego. Global Hydrogen planuje rozpocząć przemysłową produkcję swoich urządzeń oraz skomercjalizować posiadaną technologię.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.