Komunikaty PR

Opolskie walczy o poprawki w Programie ochrony powietrza

2023-01-27  |  10:15
Biuro prasowe

Do 10 lutego trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu Ochrony Powietrza (POP) w województwie opolskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Opolskiego.

Wprowadzenie prawidłowych pojęć

Eksperci z grupy Drewno Pozytywna Energia, zwrócili uwagę na kilka ważnych kwestii dotyczących biomasy drzewnej, którą błędnie stawia się na równi z węglem. Specjaliści postulują m.in. za wprowadzeniem, stosowaniem i wyraźnym rozgraniczeniem w POP pojęć „biopaliwa stałe odnawialne” (np. drewno pellet, biomasa) i „paliwa stałe kopalne”. Propozycja takiego podziału obowiązuje w przepisach Unii Europejskiej oraz Rzeczpospolitej Polskiej. Grupa DPE wnioskuje również o zaprzestanie posługiwania się pojęciami „kominek rekreacyjny” lub „kominek wykorzystywany do celów rekreacyjnych”. Takie pojęcia zakłamują podstawową (grzewczą) funkcję kominków i nie są stosowane w żadnych przepisach unijnych ani polskich.

Biomasa drzewna bez wątpliwości jest OZE

Jak podkreślają eksperci z branży kominkowej oraz naukowcy (m.in. z Polskiego Forum Klimatycznego, którzy tworzą grupę DPE) podstawowym błędem technicznym i merytorycznym wielu proponowanych przepisów w POP jest stosowanie pojęcia „paliwa stałe”, przez co dochodzi do zestawienia i jednakowego potraktowania przez projekt uchwały drewna i pelletu, które są odnawialnymi źródłami energii z węglem, który jest paliwem kopalnym.

- Błędy w Programie ochrony powietrza wprowadziły błędne w opinii publicznej rozumienie pojęcia biomasy drzewnej, która jest biopaliwem stałym, niekopalnym – zalecanym do powszechnego stosowania w Unii Europejskiej (dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r.). Drewno kawałkowe, zrębki, pellet, brykiet to produkty biomasy drzewnej, które zgodnie z art.2 pkt.3 i 7a Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, dalej jako ustawa o OZE – są zaliczane do odnawialnych źródeł energii – mówi Wojciech Perek, ekspert z grupy Drewno Pozytywna Energia.

Bezpieczeństwo energetyczne w zgodzie z naturą

Biomasa w Polsce jest najczęściej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii. Raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wskazuje, że do 2030 roku biomasa będzie źródłem 60% światowej energii. Jest atrakcyjna pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. W wielu polskich domach pali się drewnem naprzemiennie z węglem w tym samym piecu lub osobno w kominku. Obecnie drewno wzbudza zaufanie społeczeństwa ze względu na nowoczesne urządzenia spełniające standardy zrównoważonego rozwoju, w których można spalać biomasę. Zapewnia również bezpieczeństwo energetyczne dla uboższych obywateli.

Przypomnijmy, że celem programów ochrony powietrza jest poprawa jakości powietrza w poszczególnych regionach. Jako główne narzędzia założono sukcesywną wymianę lub likwidacje źródeł niskiej emisji tzw. kopciuchów. Na realizację działań samorządy i mieszkańcy mają maksymalnie czas do 2026 roku. Konsultacje społeczne obecnie prowadzone mają na celu poprawienie założeń programu, by realnie poprawił jakość powietrza w województwie opolskim.

Głos w konsultacjach do opolskiego Programu Ochrony Powietrza może oddać każdy pod poniższym linkiem:

https://takdlabiomasy.pl/
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.