Otovo debiutuje na głównym rynku norweskiej giełdy
Po rekordowym dla branży PV 2022 roku, Otovo awansuje z notowań na giełdzie Euronext Growth Oslo do indeksu głównego norweskiej giełdy Oslo Stock Exchange (OSE). Otovo to wiodący na rynku energii słonecznej w Europie dostawca fotowoltaiki i magazynów energii.
Wejście Otovo na główny rynek giełdy w Oslo to konsekwencja szybkiej ekspansji rynkowej firmy. W 2022 roku firma pojawiła się w 6 nowych krajach, z potencjałem budowy nawet 1,5 miliona mikroinstalacji. Obecnie Otovo działa na 13 rynkach europejskich, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii czy Szwajcarii.
Wejście Otovo na OSE następuje po ogłoszeniu przez firmę pod koniec stycznia br. rekordowej umowy o finansowanie. Otovo uzyskało dzięki niej 125 mln EUR na rozwój leasingu konsumenckiego w Europie, w tym także w Polsce.
– Do wejścia na główny rynek giełdy niezbędne jest zaufanie inwestorów instytucjonalnych, którzy analizują model biznesowy bardzo skrupulatnie i ostrożnie. Ostatnie lata to była ciężka praca nad tym, żeby wynikami pokazać, że model Otovo jest bardzo przyszłościowy – podkreśla Paulina Ackermann, dyrektor generalny Otovo w Polsce.
Kamil Jeznach, Head of Operations Otovo w Polsce, który dzisiaj (14.02.2023 r.) wziął udział w ceremonii otwarcia norweskiej giełdy razem z przedstawicielami 13 rynków, gdzie obecna jest firma, mówi – Cieszę się, że mogę tworzyć projekt oparty na przejrzystości, uczciwości i zorientowany na klienta. Jak w wielu branżach ogromne znaczenie ma innowacyjność, np. przeniesienie ciężaru tradycyjnego marketingu na nowoczesne narzędzia przyjazne klientowi. Otovo łączy zaawansowanie technologiczne z prostotą wyboru i szybkością działania. Zamiast wydzwaniać do klienta, zbudowaliśmy intuicyjną platformę, na której klient samodzielnie dokonuje wstępnej wyceny instalacji. Dopiero po niej następuje ewentualny kontakt i to jedynie w celu dopasowania oferty idealnie pod klienta i na jego życzenie. - Jeznach dodaje również - Bardzo się cieszę, że miałem możliwość wzięcia udziału w ceremonii otwarcia.
To, jak istotnym wydarzeniem dla Otovo jest wejście na OSE podkreśla także założyciel i dyrektor generalny Andreas Thorsheim:
— W 2022 r. inwestycje w energię z wiatru i słońca po raz pierwszy na unijnym rynku energii elektrycznej wyprzedziły łączne inwestycje w energetykę opartą o ropę naftową i gaz. Wyprodukowano o 47 procent więcej energii słonecznej niż w 2021 r., a Otovo urosło czterokrotnie. Obserwujemy liczne programy dotacji dla konsumentów wprowadzane w wielu krajach, które wzmacniają trend, dzięki czemu energia słoneczna ustanawia rekordy każdego roku w Europie – zauważa Thorsheim.
— Przechodzimy do wyższej ligi. Wkraczamy w etap, w którym skupimy się na wydajności na dużą skalę, tańszym pozyskiwaniu większej liczby paneli i akumulatorów, z korzyścią dla konsumentów, rynków energii i naszych inwestorów – dodaje Thorsheim.
Ostatnim dniem notowań na Euronext Growth Oslo był 13 lutego 2023 r., a pierwszym dniem notowań na głównym rynku giełdy papierów wartościowych w Oslo jest 14 lutego 2023 r.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.