Otovo debiutuje na głównym rynku norweskiej giełdy
Po rekordowym dla branży PV 2022 roku, Otovo awansuje z notowań na giełdzie Euronext Growth Oslo do indeksu głównego norweskiej giełdy Oslo Stock Exchange (OSE). Otovo to wiodący na rynku energii słonecznej w Europie dostawca fotowoltaiki i magazynów energii.
Wejście Otovo na główny rynek giełdy w Oslo to konsekwencja szybkiej ekspansji rynkowej firmy. W 2022 roku firma pojawiła się w 6 nowych krajach, z potencjałem budowy nawet 1,5 miliona mikroinstalacji. Obecnie Otovo działa na 13 rynkach europejskich, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii czy Szwajcarii.
Wejście Otovo na OSE następuje po ogłoszeniu przez firmę pod koniec stycznia br. rekordowej umowy o finansowanie. Otovo uzyskało dzięki niej 125 mln EUR na rozwój leasingu konsumenckiego w Europie, w tym także w Polsce.
– Do wejścia na główny rynek giełdy niezbędne jest zaufanie inwestorów instytucjonalnych, którzy analizują model biznesowy bardzo skrupulatnie i ostrożnie. Ostatnie lata to była ciężka praca nad tym, żeby wynikami pokazać, że model Otovo jest bardzo przyszłościowy – podkreśla Paulina Ackermann, dyrektor generalny Otovo w Polsce.
Kamil Jeznach, Head of Operations Otovo w Polsce, który dzisiaj (14.02.2023 r.) wziął udział w ceremonii otwarcia norweskiej giełdy razem z przedstawicielami 13 rynków, gdzie obecna jest firma, mówi – Cieszę się, że mogę tworzyć projekt oparty na przejrzystości, uczciwości i zorientowany na klienta. Jak w wielu branżach ogromne znaczenie ma innowacyjność, np. przeniesienie ciężaru tradycyjnego marketingu na nowoczesne narzędzia przyjazne klientowi. Otovo łączy zaawansowanie technologiczne z prostotą wyboru i szybkością działania. Zamiast wydzwaniać do klienta, zbudowaliśmy intuicyjną platformę, na której klient samodzielnie dokonuje wstępnej wyceny instalacji. Dopiero po niej następuje ewentualny kontakt i to jedynie w celu dopasowania oferty idealnie pod klienta i na jego życzenie. - Jeznach dodaje również - Bardzo się cieszę, że miałem możliwość wzięcia udziału w ceremonii otwarcia.
To, jak istotnym wydarzeniem dla Otovo jest wejście na OSE podkreśla także założyciel i dyrektor generalny Andreas Thorsheim:
— W 2022 r. inwestycje w energię z wiatru i słońca po raz pierwszy na unijnym rynku energii elektrycznej wyprzedziły łączne inwestycje w energetykę opartą o ropę naftową i gaz. Wyprodukowano o 47 procent więcej energii słonecznej niż w 2021 r., a Otovo urosło czterokrotnie. Obserwujemy liczne programy dotacji dla konsumentów wprowadzane w wielu krajach, które wzmacniają trend, dzięki czemu energia słoneczna ustanawia rekordy każdego roku w Europie – zauważa Thorsheim.
— Przechodzimy do wyższej ligi. Wkraczamy w etap, w którym skupimy się na wydajności na dużą skalę, tańszym pozyskiwaniu większej liczby paneli i akumulatorów, z korzyścią dla konsumentów, rynków energii i naszych inwestorów – dodaje Thorsheim.
Ostatnim dniem notowań na Euronext Growth Oslo był 13 lutego 2023 r., a pierwszym dniem notowań na głównym rynku giełdy papierów wartościowych w Oslo jest 14 lutego 2023 r.
Local content w energetyce jądrowej
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.