Komunikaty PR

Otovo debiutuje na głównym rynku norweskiej giełdy

2023-02-15  |  15:00
Biuro prasowe

Po rekordowym dla branży PV 2022 roku, Otovo awansuje z notowań na giełdzie Euronext Growth Oslo do indeksu głównego norweskiej giełdy Oslo Stock Exchange (OSE). Otovo to wiodący na rynku energii słonecznej w Europie dostawca fotowoltaiki i magazynów energii.

 

Wejście Otovo na główny rynek giełdy w Oslo to konsekwencja szybkiej ekspansji rynkowej firmy. W 2022 roku firma pojawiła się w 6 nowych krajach, z potencjałem budowy nawet 1,5 miliona mikroinstalacji. Obecnie Otovo działa na 13 rynkach europejskich, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii czy Szwajcarii. 

Wejście Otovo na OSE następuje po ogłoszeniu przez firmę pod koniec stycznia br. rekordowej umowy o finansowanie. Otovo uzyskało dzięki niej 125 mln EUR na rozwój leasingu konsumenckiego w Europie, w tym także w Polsce. 

 

– Do wejścia na główny rynek giełdy niezbędne jest zaufanie inwestorów instytucjonalnych, którzy analizują model biznesowy bardzo skrupulatnie i ostrożnie. Ostatnie lata to była ciężka praca nad tym, żeby wynikami pokazać, że model Otovo jest bardzo przyszłościowy – podkreśla Paulina Ackermann, dyrektor generalny Otovo w Polsce.

 

Kamil Jeznach, Head of Operations Otovo w Polsce, który dzisiaj (14.02.2023 r.) wziął udział w ceremonii otwarcia norweskiej giełdy razem z przedstawicielami 13 rynków, gdzie obecna jest firma, mówi – Cieszę się, że mogę tworzyć projekt oparty na przejrzystości, uczciwości i zorientowany na klienta. Jak w wielu branżach ogromne znaczenie ma innowacyjność, np. przeniesienie ciężaru tradycyjnego marketingu na nowoczesne narzędzia przyjazne klientowi. Otovo łączy zaawansowanie technologiczne z prostotą wyboru i szybkością działania. Zamiast wydzwaniać do klienta, zbudowaliśmy intuicyjną platformę, na której klient samodzielnie dokonuje wstępnej wyceny instalacji. Dopiero po niej następuje ewentualny kontakt i to jedynie w celu dopasowania oferty idealnie pod klienta i na jego życzenie. - Jeznach dodaje również - Bardzo się cieszę, że miałem możliwość wzięcia udziału w ceremonii otwarcia.

 

To, jak istotnym wydarzeniem dla Otovo jest wejście na OSE podkreśla także założyciel i dyrektor generalny Andreas Thorsheim:

— W 2022 r. inwestycje w energię z wiatru i słońca po raz pierwszy na unijnym rynku energii elektrycznej wyprzedziły łączne inwestycje w energetykę opartą o ropę naftową i gaz. Wyprodukowano o 47 procent więcej energii słonecznej niż w 2021 r., a Otovo urosło czterokrotnie. Obserwujemy liczne programy dotacji dla konsumentów wprowadzane w wielu krajach, które wzmacniają trend, dzięki czemu energia słoneczna ustanawia rekordy każdego roku w Europie – zauważa Thorsheim.

— Przechodzimy do wyższej ligi. Wkraczamy w etap, w którym skupimy się na wydajności na dużą skalę, tańszym pozyskiwaniu większej liczby paneli i akumulatorów, z korzyścią dla konsumentów, rynków energii i naszych inwestorów – dodaje Thorsheim.

 

Ostatnim dniem notowań na Euronext Growth Oslo był 13 lutego 2023 r., a pierwszym dniem notowań na głównym rynku giełdy papierów wartościowych w Oslo jest 14 lutego 2023 r.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.