Komunikaty PR

OZEOS: Firmy szukają zielonej energii. Coraz większe pokrycie zapotrzebowania

2023-01-20  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl

Ponad 100 GWh zielonej energii zostało poddanych profilowaniu w platformie analitycznej OZEOS, obsługujących wytwórców i klientów poszukujących do swoich firm zielonej energii. Firmy zainteresowane zakupem możliwie największej ilości zielonej energii pochodzą z branż produkcyjnej i spożywczej, nie brakuje też zarządców dużych nieruchomości. Cechuje je rozproszenie punktów poboru energii elektrycznej oraz różne profile zużycia - nawet w obrębie jednej firmy. Platforma OZEOS pozwala na dopasowanie źródeł energii także dla takich przedsiębiorstw.

Na wolumen przekraczający ilość 100GWh składają się przede wszystkim farmy fotowoltaiczne, które obecnie są najbardziej popularnym źródłem wytwarzania zielonej energii, ale także dwa duże parki wiatrowe, które łącznie generowały prawie 18 GWh ekologicznej energii elektrycznej rocznie. W analizach uwzględnione zostało także źródło biomasowe i produkcja z niewielkiej elektrowni wodnej. Takie źródła stanowią bardzo dobre uzupełnienie profilu klienta.

- Zielonej energii w kontraktach PPA poszukują dziś w zasadzie wszystkie branże. Nasi obecni klienci, to producenci z branży FMCG, przetwórstwa mięsnego, zarządzania nieruchomościami czy też duże sieci handlowe - mówi Zbigniew Kinal, prezes OZEOS, firmy technologicznej specjalizującej się w kontraktowaniu energii z OZE w ramach umów PPA. - Najczęściej zwracają się do nas firmy, które mają wiele rozproszonych punktów poboru z dużym rocznym wolumenem zapotrzebowania, o zmiennej charakterystyce każdego z punktów.

Dzięki algorytmom analitycznym oraz umiejętności samouczenia się Platforma OZEOS potrafi dobrać takie źródła wytwarzania, które pokrywają największy możliwy wolumen zapotrzebowania oraz dobierają je tak, aby uzyskać jak największą oszczędność w stosunku do typowego kontraktu sprzedażowego.

- Nie sposób sprzedać energii pochodzącej z farmy fotowoltaicznej na przykład do piekarni z typowo nocnym profilem produkcji. Nawet jeżeli zakontraktujemy dla takiego klienta 100% jego rocznego zapotrzebowania z farmy PV, to realne wykorzystanie takiej zielonej energii przez piekarnię, która zużywa energię w nocy, będzie bardzo niskie, większość energii i tak trzeba będzie odsprzedać. - mówi Kinal. - Dlatego tak ważne jest dopasowanie profilowe źródeł energii do klienta.

Zakup zielonego prądu, to także szansa na wykazanie, że firma poważnie traktuje dekarbonizację produkcji czy usług, co jest wymogiem stawianym przez coraz większą liczbę kontrahentów w łańcuchu dostaw.

- Klienci poszukują energii elektrycznej nie tylko na ten rok, ale także na przyszłe lata. Kontraktowanie bezpośrednio u źródła, czyli umowa PPA, pozwala firmie na zabezpieczenie dostaw zielonej energii z dużym wyprzedzeniem - mówi Zbigniew Kinal. - To ważne, gdy na przykład rozbudowujemy fabrykę czy magazyn, dokupujemy nieruchomości i chcemy kupić dla nich zielony prąd w stałej cenie, to możemy to już zrobić z wyprzedzeniem nawet kilkuletnim. Oczywiście mało jest firm z zupełnie płaskim profilem, gdzie zapotrzebowanie na moc jest takie samo w każdej godzinie doby i firma wykorzysta w 100% zieloną energię ze źródła OZE. Przedział ten kształtuje się to od 20 do 75%, resztę energii trzeba dokupić spoza źródeł OZE.

 

W platformie OZEOS znajdują się już źródła, które będą wprowadzane na rynek w przyszłym roku, zwłaszcza z energii wiatrowej.

Miks źródeł pozwala pokryć nawet 75 proc. zapotrzebowania firmy na zielony prąd

Z analizowanych przez OZEOS przypadków wynika, że najlepsze dopasowanie można uzyskać dzięki miksowi kilku źródeł, zróżnicowanych pod kątem rodzaju wytwarzania. Źródła fotowoltaiczne w przypadku klientów z zapotrzebowaniem całorocznym, pokrywają najczęściej około 30% zapotrzebowania. Same źródła wiatrowe, są w stanie pokryć do 40% zapotrzebowania, jednak odpowiednio dobrane źródło wiatrowe w odpowiednim miksie z farmą fotowoltaiczną pozwala pokryć nawet do 75% zapotrzebowania klienta. Platforma OZEOS oblicza to i znajduje odpowiednie źródła OZE dla poszczególnych odbiorców.

 Dodatkowym atutem jest to, że dzięki OZEOS, klienci nie martwią się o formalności. Są wspierani w całym procesie związanym z PPA, począwszy od analiz, poprzez opiekę prawną, a kończąc na ofercie na bilansowanie handlowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konferencja Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Rady Podatkowej

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu

Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.

Rolnictwo

Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.

Polityka

Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.