Polscy studenci odwiedzili kluczową infrastrukturę nuklearną Korei
W dniach 29 sierpnia – 2 września studenci z Polski brali udział w „Nuclear Youth Summer Program” organizowanym przez KEPCO International Nuclear Graduate School Republic of Korea (KINGS). Dwunastu studentów miało okazję wysłuchać wykładów akademickich, zwiedzić kluczowe obiekty infrastruktury jądrowej w Korei, a także wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich. Program miał na celu zainspirowanie studentów do rozwijania wiedzy z zakresu energetyki jądrowej, co jest kluczowe dla powstania tego typu infrastruktury w Polsce.
KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS) to uczelnia skoncentrowana na kształceniu specjalistów z branży jądrowej. Powstała w 2012 roku z inicjatywy kluczowych firm, które są odpowiedzialne za koreańską infrastrukturę jądrową - KHNP, KEPCO, KEPCO E&C, KEPCO KPS oraz KEPCO NF. W ciągu ostatnich kilku lat do współpracy dołączyły również kolejne firmy i uniwersytety z całego świata. Na przestrzeni dekady KINGS opuściło 447 absolwentów, w tym 218 obcokrajowców z 29 różnych krajów. Do tej pory uczelnię ukończyło 5 Polaków, a 4 kolejnych pobiera obecnie nauki.
W ramach „Nuclear Youth Summer Program” studenci z Polski mieli okazję na własne oczy poznać funkcjonowanie koreańskiego organizmu jądrowego. Odwiedzili między innymi zakłady Korea Nuclear Fuel (KNF), Korea Institute of Fusion Energy (KFE), Korea Radioactive Waste Agency (KORAD), Central Research Institute (CRI), a także siedzibę KHNP i największą na świecie w pełni działającą elektrownię jądrową - Shin-Kori. Studenci wysłuchali również wykładów przedstawicieli KHNP, KAERI, Hyundai Engineering Company (HEC) na temat koreańskiego programu energetyki jądrowej i reaktora APR1400 (technologia zaproponowana polskiemu rządowi). Brali też udział w szkoleniach na symulatorze, poznali proces rozwoju SMR w Korei, a także rozwoju i komercjalizacji mikroreaktora modułowego (MMR). Uczestniczyli również w zajęciach dotyczących nieproliferacji broni jądrowej i współpracy międzynarodowej w zakresie energetyki jądrowej.
Co więcej, podczas wizyty odbyły się spotkania z przedstawicielami koreańskiego Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Panem Piotrem Ostaszewskim, Ambasadorem RP w Korei. Celem programu było również przybliżenie kultury i historii Korei - studenci odwiedzili w tym celu Muzeum Narodowe Korei oraz Narodowe Muzeum Hangeul.
– Nuclear Youth Summer Program to nasz pierwszy krótkoterminowy projekt w pełni dotowany przez rząd koreański, na który zaproszono studentów z Polski i Czech. Pracownicy KINGS włożyli wiele wysiłku w przygotowanie programu przy wsparciu rządu, chcąc zapewnić studentom niezapomniane i wartościowe doświadczenia podczas ich pierwszej wizyty w Korei, mając na względzie ich bezpieczeństwo, w tym kwestie COVID-19 - mówi dr Ki-Pung Yoo, prezes KINGS.
W wyjeździe uczestniczyło 12 studentów z trzech polskich uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Wrocławskiej. Do programu zakwalifikowano studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich z kierunków związanych z naukami jądrowymi, o wybitnych osiągnięciach naukowych.
– Zdobyłem dużą wiedzę z wielu dziedzin, takich jak organizacja pracy w elektrowni jądrowej, technologia wykrywania i przewidywania awarii czy technologia termojądrowa. Udział w programie pozwolił spełnić mi jedno z moich marzeń – zobaczyłem na żywo dyspozytornię elektrowni jądrowej – mówi Szymon Pawliczek z Politechniki Wrocławskiej, który brał udział w wyjeździe.
Jacek Gancarek z AGH dodaje, że program był jednym z najlepszych doświadczeń edukacyjnych w jego życiu. Wtóruje mu Klaudia Zdunek z Uniwersytetu Warszawskiego: – Ten projekt poszerzył moje horyzonty nie tylko w tematyce jądrowej, ale był też świetną okazją do poznania kultury koreańskiej. To była niesamowita przygoda!
21 kwietnia br. KHNP złożyło Polsce ofertę techniczno-cenową na budowę pierwszych elektrowni jądrowych w kraju. Propozycja zakłada budowę 6 reaktorów o łącznej mocy 8 400 MW, z czego pierwszy z nich mógłby rozpocząć pracę już w 2033 roku, zgodnie z harmonogramem przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Ponadto w złożonej ofercie znalazły się takie szczegóły jak harmonogram budowy i plan zarządzania projektem. Firma odniosła się także do wybranej lokalizacji oraz transferu technologii.
Local content w energetyce jądrowej
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.