Komunikaty PR

Polscy studenci odwiedzili kluczową infrastrukturę nuklearną Korei

2022-09-09  |  11:00
Biuro prasowe

W dniach 29 sierpnia – 2 września studenci z Polski brali udział w „Nuclear Youth Summer Program” organizowanym przez KEPCO International Nuclear Graduate School Republic of Korea (KINGS). Dwunastu studentów miało okazję wysłuchać wykładów akademickich, zwiedzić kluczowe obiekty infrastruktury jądrowej w Korei, a także wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich. Program miał na celu zainspirowanie studentów do rozwijania wiedzy z zakresu energetyki jądrowej, co jest kluczowe dla powstania tego typu infrastruktury w Polsce.

KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS) to uczelnia skoncentrowana na kształceniu specjalistów z branży jądrowej. Powstała w 2012 roku z inicjatywy kluczowych firm, które są odpowiedzialne za koreańską infrastrukturę jądrową - KHNP, KEPCO, KEPCO E&C, KEPCO KPS oraz KEPCO NF. W ciągu ostatnich kilku lat do współpracy dołączyły również kolejne firmy i uniwersytety z całego świata. Na przestrzeni dekady KINGS opuściło 447 absolwentów, w tym 218 obcokrajowców z 29 różnych krajów. Do tej pory uczelnię ukończyło 5 Polaków, a 4 kolejnych pobiera obecnie nauki.

W ramach „Nuclear Youth Summer Program” studenci z Polski mieli okazję na własne oczy poznać funkcjonowanie koreańskiego organizmu jądrowego. Odwiedzili między innymi zakłady Korea Nuclear Fuel (KNF), Korea Institute of Fusion Energy (KFE), Korea Radioactive Waste Agency (KORAD), Central Research Institute (CRI), a także siedzibę KHNP i największą na świecie w pełni działającą elektrownię jądrową - Shin-Kori. Studenci wysłuchali również wykładów przedstawicieli KHNP, KAERI, Hyundai Engineering Company (HEC) na temat koreańskiego programu energetyki jądrowej i reaktora APR1400 (technologia zaproponowana polskiemu rządowi). Brali też udział w szkoleniach na symulatorze, poznali proces rozwoju SMR w Korei, a także rozwoju i komercjalizacji mikroreaktora modułowego (MMR). Uczestniczyli również w zajęciach dotyczących nieproliferacji broni jądrowej i współpracy międzynarodowej w zakresie energetyki jądrowej.

Co więcej, podczas wizyty odbyły się spotkania z przedstawicielami koreańskiego Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Panem Piotrem Ostaszewskim, Ambasadorem RP w Korei. Celem programu było również przybliżenie kultury i historii Korei - studenci odwiedzili w tym celu Muzeum Narodowe Korei oraz Narodowe Muzeum Hangeul.

Nuclear Youth Summer Program to nasz pierwszy krótkoterminowy projekt w pełni dotowany przez rząd koreański, na który zaproszono studentów z Polski i Czech. Pracownicy KINGS włożyli wiele wysiłku w przygotowanie programu przy wsparciu rządu, chcąc zapewnić studentom niezapomniane i wartościowe doświadczenia podczas ich pierwszej wizyty w Korei, mając na względzie ich bezpieczeństwo, w tym kwestie COVID-19 - mówi dr Ki-Pung Yoo, prezes KINGS.

W wyjeździe uczestniczyło 12 studentów z trzech polskich uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Wrocławskiej. Do programu zakwalifikowano studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich z kierunków związanych z naukami jądrowymi, o wybitnych osiągnięciach naukowych.

Zdobyłem dużą wiedzę z wielu dziedzin, takich jak organizacja pracy w elektrowni jądrowej, technologia wykrywania i przewidywania awarii czy technologia termojądrowa. Udział w programie pozwolił spełnić mi jedno z moich marzeń – zobaczyłem na żywo dyspozytornię elektrowni jądrowej – mówi Szymon Pawliczek z Politechniki Wrocławskiej, który brał udział w wyjeździe.

Jacek Gancarek z AGH dodaje, że program był jednym z najlepszych doświadczeń edukacyjnych w jego życiu. Wtóruje mu Klaudia Zdunek z Uniwersytetu Warszawskiego: – Ten projekt poszerzył moje horyzonty nie tylko w tematyce jądrowej, ale był też świetną okazją do poznania kultury koreańskiej. To była niesamowita przygoda!

21 kwietnia br. KHNP złożyło Polsce ofertę techniczno-cenową na budowę pierwszych elektrowni jądrowych w kraju. Propozycja zakłada budowę 6 reaktorów o łącznej mocy 8 400 MW, z czego pierwszy z nich mógłby rozpocząć pracę już w 2033 roku, zgodnie z harmonogramem przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Ponadto w złożonej ofercie znalazły się takie szczegóły jak harmonogram budowy i plan zarządzania projektem. Firma odniosła się także do wybranej lokalizacji oraz transferu technologii. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Trinasolar wspiera transformację terenów pokopalnianych w Polsce Biuro prasowe
2024-09-19 | 10:35

Trinasolar wspiera transformację terenów pokopalnianych w Polsce

Firma dostarczyła moduły Vertex w połączeniu z systemami montażowymi FixOrigin do farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW w Przykonie w Wielkopolsce. Trinasolar, wiodący globalny dostawca
Energetyka OX2 i Ingka Investments wspólnie otwierają Farmę Wiatrową Wysoka o mocy 62,5 MW
2024-09-13 | 09:00

OX2 i Ingka Investments wspólnie otwierają Farmę Wiatrową Wysoka o mocy 62,5 MW

Nawet 90 tys. gospodarstw domowych zasili 11 turbin tworzących nowo otwartą Farmę Wiatrową o mocy 62,5 MW w gminie Wysoka w północnej Wielkopolsce. Na farmie zainstalowane zostały
Energetyka Ponad 60 milionów złotych przekazanych na program Stoen Operator
2024-09-12 | 13:00

Ponad 60 milionów złotych przekazanych na program Stoen Operator

Stoen Operator pozyskał dotację w wysokości ponad 60 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeznaczy ją na kontynuację programu zastąpienia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Stypendia socjalne i zapomogi dla studentów dotkniętych powodzią. MNiSW apeluje do uczelni o priorytetowe rozpatrywanie wniosków

Uczelnie w całym kraju deklarują pomoc dla studentów dotkniętych skutkami powodzi, jaka ma miejsce w południowo-zachodniej części Polski. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zaapelował o udzielanie wsparcia finansowego dla potrzebujących – w postaci stypendiów socjalnych czy zapomóg, ale też o udostępnienie miejsc na uczelniach i w akademikach. Społeczność akademicka w całym kraju organizuje także zbiórki pomocowe, solidaryzując się z osobami poszkodowanymi w trakcie powodzi.

Przemysł

J. Lewandowski: Polityka UE potrzebuje deregulacji. Bez tego tracimy w wyścigu z USA i Chinami

Unia Europejska potrzebuje o wiele bardziej skoordynowanej polityki przemysłowej, szybszych decyzji i ogromnych inwestycji, jeśli chce dotrzymać kroku gospodarczo Stanom Zjednoczonym i Chinom – wynika z raportu Mario Draghiego zaprezentowanego na początku września. Zdaniem europosła Janusza Lewandowskiego bez uproszczeń przeregulowanych przepisów Unia będzie tracić na konkurencyjności względem rywali, a firmy będą do nich przenosić swoje siedziby. Dużą rolę w deregulacji może odegrać Polska podczas swojej prezydencji we Wspólnocie.

DlaWas.info

Problemy społeczne

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Zdrowiu reprodukcyjnemu wciąż poświęca się za mało uwagi w debacie o dzietności i polityce rodzinnej

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. W pierwszej połowie 2024 roku zarejestrowano ok. 126,5 tys. urodzeń, czyli o blisko 12,5 tys. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS. W kwestii zastępowalności pokoleń na znaczeniu zyskuje problematyka zdrowia reprodukcyjnego. WHO uważa problemy z płodnością kobiet i mężczyzn za istotny problem zdrowotny. – To temat, który w ogóle nie jest podejmowany – ocenia prof. dr hab. Elżbieta Gołata, przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN. – Nie tylko zdrowie reprodukcyjne, ale w ogóle stan zdrowia ludności to jedno z najważniejszych wyzwań demograficznych i społecznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.