Komunikaty PR

Polska coraz bardziej przyjazna inwestycjom OZE

2021-11-19  |  09:50
Biuro prasowe

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla inwestycji w sektor OZE – wynika z 58. edycja rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), obejmującego 40 państw najbardziej atrakcyjnych dla energetyki odnawialnej pod względem inwestycji i rozwoju technologii. Co więcej, zdaniem ekspertów ten proces będzie postępował.

Polska utrzymała dobre, 22 miejsce w międzynarodowym zestawieniu RECAI. Na czele tego renomowanego rankingu wciąż utrzymuje się USA, przed Chinami kontynentalnymi i Indiami. Równie pozytywnie (12 pozycja z prognozą szybkiego awansu na 30 krajów) Polska wypadła w nowo powstałym rankingu korporacyjnego PPA, obrazującym jego atrakcyjność dla inwestorów. Oba zestawienia są wyznacznikiem dla korporacji i mniejszych firm chcących sprostać wymogom ESG (ekologicznym, społecznym i zarządczym) oraz rozwijać OZE.

Polska liderem regionu

W najnowszym rankingu RECAI wyróżniono zaledwie dwa kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Poza 22 pozycją Polski, na 37 miejscu znalazły się Węgry. Polska została doceniona między innymi za rozwój infrastruktury energetyki odnawialnej, inwestycje w morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim czy eliminowanie barier prawnych.

- Dobra pozycja Polski to efekt gigantycznych zmian w sektorze energetycznym jakie od wielu lat krok po kroku zachodzą w naszym kraju. Kolejne rządy i samorządy coraz efektywniej stawiają na rozwiązania OZE. Widać to choćby po cyklicznych dofinansowaniach i programach wsparcia dla zielonych inwestycji czy kampaniach informacyjnych. Inwestorzy doceniają to, jak mocno zmienił się w Polsce klimat do zielnych przedsięwzięć – mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE.

Rekordowa moc

O tym, że branża OZE w Polsce rozkwita świadczy także najnowszy komunikat Polskiej Sieci Elektroenergetycznej z połowy listopada br., z którego wynika, że moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym na koniec września 2021 r. wyniosła 6,126 GW. Dla porównania i zobrazowania trwającego boomu na fotowoltaikę - jeszcze w lutym 2021 r. moc przekraczała „tylko” 4 GW.

- Taki wynik jest najlepszym potwierdzeniem tego, że w Polsce, wraz z dynamicznym rozwojem gospodarki, bardzo mocno rośnie zapotrzebowanie na energię, a jednocześnie zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi, które gwarantują tani i ekologiczny prąd. Wszystko wskazuje na to, że oba trendy będą utrzymywały się co najmniej przez kilka-kilkanaście lat  – dodaje Jakub Jadziewicz.    

Obawy o przyszłość

W branży OZE istnieje obawa, że pozytywne rankingi Polski w zestawieniu państwa najbardziej przyjaznych zielonym inwestycjom i technologiom, mogą nie utrzymać się w najbliższych latach. Wszystko za sprawą właśnie procedowanych zmian w ustawie o OZE (ustawa po przyjęciu przez Sejm trafiła do Senatu – przyp.). Zakłada ona m.in. odejście od 1 kwietnia 2022 r. od korzystnego dla prosumentów systemu opustów. W opinii części ekspertów może to doprowadzić do wyhamowania boomu na fotowoltaikę w Polsce.

- Oczywiście istnieją takie uzasadnione obawy. Ja jednak niezmiennie jestem optymistą, jeśli chodzi o dynamiczny rozwój całego sektora OZE, w tym fotowoltaiki w Polsce. Polacy widzą, jak bardzo rosną rachunki za prąd i muszą szukać alternatywy jaką w krótkim czasie dają właśnie instalacje PV. Poza tym Polacy chcą być ekologiczni i ten trend najpewniej się utrzyma – podsumowuje Jakub Jadziewicz.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:00

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.