Polski przemysł szuka paliwa. Czy gaz będzie w cenie?
Od końcówki lutego w Europie trwa rewolucja energetyczna. Jej driverem była przede wszystkim nagła potrzeba odejścia od współpracy z Rosją, ale również zmiany, do których przedsiębiorców zmuszają pakiety klimatyczne wdrażane przez Komisję Europejską, w tym Fit for 55. Jak sytuacja wygląda po kwartale od początku zmian?
Gaz - naturalna opcja w dekarbonizacji
Przed końcem lutego głównym driverem przechodzenia przedsiębiorstw na gaz była potrzeba dostosowania się do przepisów klimatycznych w drodze do neutralności, którą na 2050 r. planuje Komisja Europejska. Niższe emisje gazów (w tym CO2, SOx i NOx), stosunkowo łatwy dostęp czy choćby umiarkowane ceny w stosunku do innych paliw - to główne zalety tego paliwa. Gaz to naturalna opcja w dekarbonizacji przemysłu.
- Przed przedsiębiorcami z branży produkcyjnych na horyzoncie pojawiały się informacje dotyczące wymogu dostosowania zakładów do nowych przepisów klimatycznych. Gaz słusznie traktowano jako ważną alternatywę. Wybuch wojny na Ukrainie wywołał panikę na rynku, gdyż zakończenie współpracy z Rosją w zakresie dostaw gazu oznaczało zaburzenie ładu funkcjonującego od dziesięcioleci. Czy ta panika była słuszna? Okazuje się, że nie - mówi Krzysztof Kowalski, CEO DUON Dystrybucja, jednego z dostawców gazu w Polsce.
Gaz dziś - czas na dywersyfikację
Całkowite odejście od rosyjskiego gazu wywołało znaczny niepokój w Polsce, gdzie ponad połowa (ok. 55 proc.) tego paliwa pochodziła z Rosji. Kraje Unii Europejskiej (przed wybuchem wojny 47 proc. wolumenu z Rosji), w tym Polska, szybko zwróciły się w stronę LNG. Wsparcie USA, zabiegi dyplomatyczne polityków UE w Nigerii, Egipcie czy nawet zainteresowanie gazem z Australii i Iranu, ale też rozbudowana infrastruktura (37 działających terminali, 5 w budowie, 27 planowanych, co jest drugim wynikiem wśród kontynentów po Azji), pozwalają mieć pewność, że wszelkie potrzeby zostaną zaspokojone dzięki dywersyfikacji źródeł.
Co więcej, w ostatnich tygodniach ceny gazu na giełdzie holenderskiej spadają, oscylując w granicach 85 euro za megawatogodzinę, podczas gdy na początku marca wynosiły ponad 220 euro!
- Uzależnienie od jednego kraju i prowadzącego z niego gazociągu, a raczej kaprysu jednego człowieka mogłoby zachwiać stabilnością naszych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Okazuje się jednak, że szybko przewartościowano myślenie i stosunkowo łatwo można znaleźć wyjście, szczególnie że aż 80 proc. rezerw gazu znajduje się poza Rosją. Rynek obecnie dąży do stabilności, wracając do cen sprzed wojny - dodaje Krzysztof Kowalski.
Nie jesteś eko? To płać!
Pakiet Fit for 55, w tym dyrektywa MCP zmusza europejskich przedsiębiorców do dostosowania instalacji tak, by spełniały nowe, rygorystyczne normy emisji gazów. To proces nieunikniony, a graniczne daty to lata 2025 i 2030 w zależności od wielkości instalacji. Najprostszym sposobem jest odejście od zasilania węglem, co wynika również z ekonomii. Po pierwsze uprawnienia do emisji CO2 kosztują dziś ponad 80 euro za tonę, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego wynosiły zaledwie 55 euro (wzrost o 45 proc.!).
Również ceny węgla do wykorzystania przemysłowego rosną. W styczniu cena za tonę wynosiła ok. 649 zł, a w maju już 1366 (wzrost o 110 proc.!)
- Ponadto ceny gazu dzięki kontraktom długoterminowym mogą być hedgowane, dzięki czemu możemy mówić nie tylko o stabilności biznesu opartego na gazie, ale też o dodatkowym czynniku, jakim jest bilans ekonomiczny. Gaz to pełnowartościowe źródło energii, a jednocześnie paliwo czystsze i łatwiejsze w obsłudze, co również wpływa na redukcję kosztów - podsumowuje ekspert DUON.
Źródła:
https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas
https://polskirynekwegla.pl/indeks-pscmi-1-kolejna-publikacja-w-dniu-1-czerwca-o-godzinie-1200
https://www.wnp.pl/gornictwo/notowania/ceny_wegla/?zakres=3
Kontakt dla mediów:
Karol Maćkowiak
PR Manager
karol.mackowiak@dotrelations.pl
tel. +48 690 033 116

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.