Pompy ciepła–coraz popularniejsze rozwiązanie grzewcze, które można ubezpieczyć
Pompy ciepła od kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Użytkownicy cenią je za wysoką energooszczędność, szczególnie istotną w obliczu rosnących cen paliw kopalnych, a także za ekologiczność, niskie koszty eksploatacji i wygodę użytkowania. Aby zapewnić sobie spokój w obliczu niespodziewanych zdarzeń, pompy ciepła warto ubezpieczyć. W Wiener można skorzystać z ubezpieczenia tego sprzętu od wszystkich ryzyk i tym samym cieszyć się z ekologicznych rozwiązań w domu.
Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) w Polsce w 2021 r. sprzedano 93 tys. pomp ciepła. To aż 80% więcej niż jeszcze w 2020 r. Polska jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie - ich sprzedaż w przeliczeniu na mieszkańca była w zeszłym roku większa niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, a więc na dwóch kluczowych, europejskich rynkach. Od 2011 roku liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w Polsce wzrosła do 2021 r. ponad 50-krotnie, a od 2017 roku – 10-krotnie[1].
Przyczyny rosnącego zainteresowania
Do wzrostu popularności takiej formy ogrzewania przyczyniły się m.in. rosnące rachunki za gaz. Pompy ciepła pozwalają zauważalnie obniżyć koszty ogrzewania budynków. Na wyższy popyt wpłynęło też finansowe wsparcie w ramach programu „Czyste Powietrze” oraz ulga termomodernizacyjna. Nie można zapomnieć również o rosnącej świadomości ekologicznej. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie powoduje żadnych emisji zanieczyszczeń powietrza. Ważną przyczyną wzrostu jest też możliwość wykorzystania systemów fotowoltaicznych montowanych na dachach budynków do zasilania takich pomp. Taki zestaw znacząco ogranicza zapotrzebowanie na prąd i ciepło, co pozwala uniezależnić się od rosnących cen.
- Montaż pompy ciepła w średniej wielkości domu jednorodzinnym to koszt od 40 do nawet 80 tys. zł, zależnie od marki urządzenia. W przypadku większych budynków cena takiej instalacji może przekroczyć 100 tys. Wydatek tego rzędu jest poważną inwestycją, którą powinniśmy traktować w podobny sposób jak samochód czy maszynę w firmie - czyli po prostu objąć ubezpieczeniem. Ewentualna szkoda na tym urządzeniu może okazać się dużym obciążeniem dla budżetu, przed którym można się zabezpieczyć – wskazuje Agnieszka Młynarska, ekspertka Wiener.
Pompa daje ciepło, a ubezpieczenie – spokój
Pompy ciepła, podobnie jak panele fotowoltaiczne, można ubezpieczyć od różnych, niespodziewanych zdarzeń losowych, jak choćby pożaru, zwarcia czy działania wody. To realne wsparcie i pomoc finansowa potrzebna w kryzysowych momentach. Polisa, którą można wykupić w Wiener, pokryje również koszty za zniszczenie lub utratę wymiennych elementów elektronicznych pompy oraz w razie utraty lub zaginięcia w wyniku kradzieży. To także ochrona w przypadku działania różnych czynników atmosferycznych, np. gradu, mrozu, burzy i powodzi.
Co więcej, polisa pokryje koszty usunięcia szkód z powodu skażenia lub zanieczyszczenia, a także koszty rozbiórki i demontażu niezdatnych do użytku elementów. Obejmują one wywóz, składowanie oraz ewentualną utylizację. Wiener w ramach ubezpieczenia rekompensuje też zakup dodatkowej energii elektrycznej z zewnętrznej sieci energetycznej w wyniku uszkodzenia pompy ciepła.
Realna oszczędność
Zgodnie z prognozami PORT PC, w przyszłym roku liczba pomp ciepła w Polsce zbliży się do 200 tys. sztuk, a w 2027 r. osiągnie 300 tys. Za osiem lat prognozy zainstalowanych urządzeń sięgają już 370 tys.[2] Tak optymistycznym prognozom trudno się dziwić – według szacunków, w przypadku istniejących budynków jednorodzinnych oszczędność kosztów ogrzewania wynikająca z zastosowania pomp ciepła sięga nawet 30%[3].
[1] https://portpc.pl/port-pc-wzrost-o-80-sprzedazy-pomp-ciepla-do-ogrzewania-budynkow-w-2021-r/
[2] https://wysokienapiecie.pl/73876-europejski-wyscig-o-pompy-ciepla-czy-polska-wykorzysta-swoja-szanse/
[3] https://portpc.pl/port-pc-wzrost-o-80-sprzedazy-pomp-ciepla-do-ogrzewania-budynkow-w-2021-r/

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.