Pora na ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej
Inntu
ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl
Początek wiosny i koniec sezonu grzewczego to dobry moment, aby pomyśleć o przyłączeniu budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej zarządzanej przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Za tym, aby to zrobić, przemawiają aspekty związane m.in. z bezpieczeństwem, wygodą i ekologią.
Elbląska sieć ciepłownicza dostarcza ciepło do 70% budynków mieszkalnych w tym mieście i ma prawie 200 km. Miejska sieć ciepłownicza (m.s.c.) jest dziś integralną częścią nowoczesnych miast. Pozwala na bezpieczne i wygodne ogrzanie budynków wielorodzinnych, domów czy placówek – pod kontrolą instytucji środowiskowych. Za jej pomocą dostarczana jest również ciepła woda. Ponadto przyczynia się do walki ze smogiem i jest sposobem na polepszenie jakości powietrza, a zatem i – naszego zdrowia.
Pomyśl o cieple już teraz!
Przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej to proces trwający nawet kilkanaście miesięcy. Decyzji o przyłączeniu nie warto odkładać na ostatnią chwilę – wówczas może się okazać, że nie będzie możliwości na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej w zaplanowanym terminie – z uwagi na spiętrzenie prac. Dlatego EPEC zachęca już teraz do zaplanowania odpowiednich działań.
– Przyłączenie budynku do sieci to proces długotrwały – mówi Andrzej Kuliński, prezes zarządu Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. – Teraz termin realizacji przyłączenia budynku do sieci określamy na 12 miesięcy. Dodatkowo prace warto robić w ciepłych miesiącach, ponieważ wiążą się z np. wyłączeniem pieca. Koniec lata oraz jesień to czas, kiedy mamy najwięcej zgłoszeń, dlatego już teraz warto przymierzyć się do zmian związanych ze źródłem ciepła.
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych i członkowie wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni powinni zgłosić propozycję podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej do administratora, ponieważ to wspólnota, czy spółdzielnia są stronami umowy z EPEC. Warto też skontaktować się EPEC – pracownicy spółki pomogą wypracować argumenty i wesprą administrację w podjęciu ekologicznych decyzji.
Wygodnie, bezpiecznie i ekologicznie
Korzystanie z ciepła systemowego jest przede wszystkim wygodne, bezpiecznie i ekologiczne. Nie wymaga od odbiorcy praktycznie żadnego zaangażowania – nie trzeba myśleć o paliwie (np. zakupie węgla czy drewna) ani o “dokładaniu do pieca”. Znikają też zagrożenia związane z zatruciami czy pożarami i nie trzeba kupować czujników wykrywających np. czad.
Ciepło może być dostarczane do budynków przez cały rok – w zależności od warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz, oraz od potrzeb mieszkańców. Jest to możliwe dzięki automatyce pogodowej. Nowoczesna, automatyczna regulacja może zapobiec przegrzewaniu lub niedogrzewaniu mieszkań, a to zapewnia poczucie komfortu.
– Automatyka pogodowa to niejedyne nowoczesne rozwiązania proponowane przez naszą spółkę – dodaje Andrzej Kuliński. – Naszym klientom oferujemy m.in. zdalne odczyty ciepłomierzy i wodomierzy, które nie wymagają odwiedzania każdego budynku czy mieszkania.
Komfortowy jest też fakt niezawodności dostaw ciepła – w przypadku awarii sieci zareagują służby EPEC, a mieszkańcy nie muszą na własną rękę organizować naprawy, jak to jest w przypadku np. pieca gazowego czy węglowego. EPEC pracuje 24 godz. na dobę, co jest dodatkowym atutem tego rozwiązania.
Ciepło sieciowe jest też bardziej ekologiczne niż ciepło wytworzone w punktach indywidualnych. Jego produkcja kontrolowana jest przez instytucje środowiskowe, dzięki czemu ograniczone są szkodliwe emisje. Zmodernizowana sieć pozwala na uniknięcie strat ciepła podczas jego dystrybucji.
“Czyste powietrze”, “Ciepłe mieszkanie”
Miasto Elbląg uczestniczy w programach: “Czyste powietrze” i “Ciepłe mieszkanie”, których celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Będzie on osiągnięty przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Mieszkańcy Elbląga mogą skorzystać z dofinansowań m.in. na podłączanie swoich budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej.
W ramach programu można nie tylko zmienić źródło ciepła (czyli np. przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej), ale także wymienić instalację wewnętrzną centralnego ogrzewania i / lub ciepłej wody użytkowej, wykonać termomodernizację budynku, wymienić stolarkę okienną i drzwiową.
Program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest do właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, którzy mieszkają bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. Co ważne, aby skorzystać z tego programu, do sieci musi zostać przyłączony od razu cały budynek, a nie pojedyncze mieszkania. W takim przypadku to zarządca w imieniu wspólnoty lub spółdzielni powinien wystąpić do z wnioskiem o przyłączenie.
Program „Czyste powietrze” skierowany jest do właścicieli domków jednorodzinnych. Celem programu jest wymiana starych pieców i kotłów na paliwo stałe, termomodernizacja budynków jednorodzinnych, audytów, czy mikroinstalacja fotowoltaiczna.
Szczegółowe informacje można na stronie internetowej www.elblag.eu.
Nie tylko ogrzewanie
Oferta EPEC to nie tylko dostarczenie ogrzewania i ciepłej wody. Spółka świadczy również usługi instalatorskie i konserwacyjne skierowane zarówno dla zarządców wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, firm, jak i odbiorców indywidualnych.
Jak przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej?
Prosimy o kontakt z Działem Sprzedaży EPEC: tel. 55 61 13 388, uslugi@epec.elblag.pl.
Sieć ciepłownicza w Elblągu
System ciepłowniczy w Elblągu tworzy kilka elementów: źródło ciepła, sieci ciepłownicze, grupowe węzły cieplne (stacje wymiennikowe), indywidualne węzły cieplne, rozdzielnie cieplne oraz instalacje wewnętrzne w budynkach. Zasilany jest on z dwóch źródeł ciepła: Elektrociepłowni Elbląg oraz Ciepłowni Dojazdowa. Zasilanie miasta w ciepło odbywa się poprzez 2 główne sieci magistralne: północ i wschód.
Sieć ciepłownicza Elbląga to 199,37 km rurociągów. 57,7% sieci to sieć preizolowana pozwalająca zapobiegać nadmiernym stratom ciepła sieciowego oraz 2024 węzły ciepłownicze ze zdalnym odczytem zużycia. W ostatnich latach EPEC przeznaczył około 108 mln złotych na modernizację sieci i ciepłowni, która spełnia wszelkie rygorystyczne wymogi środowiskowe.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.