Prototyp wyspy jądrowej wyprodukowany w Polsce zaprezentowany na PGE Narodowym
Last Energy, amerykański deweloper mikro elektrowni jądrowych zaprezentuje prototyp modułu reaktora 4 i 5 października podczas PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie. Mierząca 14 metrów wysokości instalacja została wyprodukowana w Polsce w partnerstwie z katowicką spółką Energoinstal SA. To pierwszy moduł reaktora jądrowego, będącego częścią technologii, która już niebawem ma znaleźć komercyjne zastosowanie w naszym kraju.
Last Energy, amerykański deweloper mikro elektrowni jądrowych z siedzibą w Waszyngtonie, prezentuje swój pierwszy wyprodukowany w Polsce prototyp wyspy jądrowej. Demonstrator technologii jądrowej, który można zobaczyć przed PGE Narodowym 4 i 5 października, to część w pełni modułowego projektu elektrowni, która może zapewnić bezpieczną, stabilną i bezemisyjną energię w perspektywie kilku lat. Spółka współpracuje obecnie z firmami energetycznymi, partnerami przemysłowymi oraz specjalnymi strefami ekonomicznymi. Last Energy Polska podpisała umowy sprzedaży energii z ponad 50 jednostkami elektrowni PWR-20 w Europie, w tym z 20 w Polsce. Spółka zawarła również porozumienia z m. in. Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, gdzie obecnie rozwija swoje projekty na terenie naszego kraju.
Założyciel Last Energy: Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków
Jak mówi założyciel i CEO Last Energy, Bret Kugelmass, transformacja energetyczna, która czeka Polskę, to zarówno wyzwanie, jak i szansa dla sektora nowoczesnych technologii.
- Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków, gdzie strategia rozwoju energii jądrowej jest filarem transformacji energetyki zawodowej i przemysłowej. Ponadto, położenie geograficzne Polski oraz trendy makroekonomiczne, w tym geopolityczne, czynią z niej idealne miejsce, by stać się regionalnym hubem dla naszej technologii – mówi Kugelmass.
Fundamentalną częścią elektrowni, będącą przedmiotem demonstracji na PGE Narodowym, jest lekkowodny reaktor ciśnieniowy (ang. Pressurized Water Reactor, nazywany PWR). Projekt Last Energy bazuje na technologii stosowanej w ponad 300 obecnie działających reaktorach na świecie. Ze względu na niewielki rozmiar i moc reaktora (20 MWe), elektrownia może być chłodzona powietrzem, a obszar potrzebny do realizacji projektu to jedynie 5 ha. Dzięki temu, SMRy (z ang. małe modułowe reaktory jądrowe) Last Energy mogą wkrótce stać się uniwersalnym źródłem mocy dla wielu odbiorców. Spółka planuje wpłynąć na polski przemysł i na zawsze zmienić nasz krajobraz energetyczny. .
Prezes Zarządu Last Energy Polska, Damian Jamroz, dodaje, że wyprodukowanie pierwszego modułowego reaktora SMR to krok ewolucyjny dla energetyki przemysłowej w Polsce, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. - Najwięksi polscy gracze w sektorze przemysłu mogą już za kilka lat napędzać zakłady lokalnie produkowaną czystą energią. Do tego nasza technologia idealnie nadaje się do zastosowania jako elektrociepłownie, na których opiera się rynek ciepłownictwa w Polsce. Z punktu widzenia technologicznego, nie istnieje żadna bariera, aby pierwsza elektrownia Last Energy nie powstała do 2026 roku. Wszystko zależy od decydentów na poziomie rządowym.
W odróżnieniu od innych dostawców w branży energetyki jądrowej, działalność Last Energy nie opiera się na finansowaniu rządowym. Projekty realizowane są dzięki dostępowi do kapitału prywatnego inwestorów, wykorzystując długoterminowe umowy sprzedaży energii (ang. Power Purchase Agreement - PPA) z odbiorcami końcowymi energii. Spółka pozyskała finansowanie od m. in. funduszu inwestycyjnego First Round Capital, Gigafund Łukasza Noska, wcześniejszego założyciela PayPal i pierwszego inwestora SpaceX Elona Muska.
Last Energy Polska: Kolejny krok w polskiej ewolucji energetycznej dzieje się na naszych oczach
- W energetyce zawodowej praktycznie każdy projekt jest prototypowy, a proces produkcji za każdym razem inny. Dzięki współpracy z Last Energy, realizujemy nasze marzenie o seryjnej produkcji, a nie realizacji pojedynczych projektów. Dodatkowo, wprowadzamy do naszego modelu biznesowego nowy obszar, tj. produkcję na potrzeby rozwoju elektrowni jądrowych, których w Polsce będzie coraz więcej – mówi o współpracy z deweloperem Michał Więcek, Prezes Zarządu Energoinstal S.A.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.