Komunikaty PR

Prototyp wyspy jądrowej wyprodukowany w Polsce zaprezentowany na PGE Narodowym

2023-10-04  |  14:00
Biuro prasowe

Last Energy, amerykański deweloper mikro elektrowni jądrowych zaprezentuje prototyp modułu reaktora 4 i 5 października podczas PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie. Mierząca 14 metrów wysokości instalacja została wyprodukowana w Polsce w partnerstwie z katowicką spółką Energoinstal SA. To pierwszy moduł reaktora jądrowego, będącego częścią technologii, która już niebawem ma znaleźć komercyjne zastosowanie w naszym kraju. 

Last Energy, amerykański deweloper mikro elektrowni jądrowych z siedzibą w Waszyngtonie, prezentuje swój pierwszy wyprodukowany w Polsce prototyp wyspy jądrowej. Demonstrator technologii jądrowej, który można zobaczyć przed PGE Narodowym 4 i 5 października, to część w pełni modułowego projektu elektrowni, która może zapewnić bezpieczną, stabilną i bezemisyjną energię w perspektywie kilku lat. Spółka współpracuje obecnie z firmami energetycznymi, partnerami przemysłowymi oraz specjalnymi strefami ekonomicznymi. Last Energy Polska podpisała umowy sprzedaży energii z  ponad 50 jednostkami elektrowni PWR-20 w Europie, w tym z 20 w Polsce. Spółka zawarła również porozumienia z m. in. Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, gdzie obecnie rozwija swoje projekty na terenie naszego kraju.

Założyciel Last Energy: Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków

Jak mówi założyciel i CEO Last Energy, Bret Kugelmass, transformacja energetyczna, która czeka Polskę, to zarówno wyzwanie, jak i szansa dla sektora nowoczesnych technologii.

- Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków, gdzie strategia rozwoju energii jądrowej jest filarem transformacji energetyki zawodowej i przemysłowej.  Ponadto,  położenie geograficzne Polski oraz trendy makroekonomiczne, w tym geopolityczne, czynią z niej idealne miejsce, by stać się regionalnym hubem dla naszej technologii – mówi Kugelmass. 

Fundamentalną częścią elektrowni, będącą przedmiotem demonstracji na PGE Narodowym, jest lekkowodny reaktor ciśnieniowy (ang. Pressurized Water Reactor, nazywany PWR). Projekt Last Energy bazuje na technologii stosowanej w ponad 300 obecnie działających reaktorach na świecie. Ze względu na niewielki rozmiar i moc reaktora (20 MWe), elektrownia może być chłodzona powietrzem, a obszar potrzebny do realizacji projektu to jedynie 5 ha. Dzięki temu,  SMRy  (z ang. małe modułowe reaktory jądrowe) Last Energy mogą wkrótce stać się uniwersalnym źródłem mocy dla wielu odbiorców. Spółka planuje wpłynąć na polski przemysł i na zawsze zmienić nasz krajobraz energetyczny. . 

Prezes Zarządu Last Energy Polska, Damian Jamroz, dodaje, że wyprodukowanie pierwszego modułowego reaktora SMR to krok ewolucyjny dla energetyki przemysłowej w Polsce, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. - Najwięksi polscy gracze w sektorze przemysłu mogą już za kilka lat napędzać zakłady lokalnie produkowaną czystą energią. Do tego nasza technologia idealnie nadaje się do zastosowania jako elektrociepłownie, na których opiera się rynek ciepłownictwa w Polsce.  Z punktu widzenia technologicznego, nie istnieje żadna bariera, aby pierwsza elektrownia Last Energy nie powstała do 2026 roku. Wszystko zależy od decydentów na poziomie rządowym. 

W odróżnieniu od innych dostawców w branży energetyki jądrowej, działalność Last Energy nie opiera się na finansowaniu rządowym. Projekty realizowane są dzięki  dostępowi do kapitału prywatnego inwestorów, wykorzystując długoterminowe umowy sprzedaży energii (ang. Power Purchase Agreement - PPA) z odbiorcami końcowymi energii. Spółka pozyskała finansowanie od m. in. funduszu inwestycyjnego First Round Capital, Gigafund Łukasza Noska, wcześniejszego założyciela PayPal i pierwszego inwestora SpaceX Elona Muska.

Last Energy Polska: Kolejny krok w polskiej ewolucji energetycznej dzieje się na naszych oczach

- W energetyce zawodowej praktycznie każdy projekt jest prototypowy, a proces produkcji za każdym razem inny. Dzięki współpracy z Last Energy, realizujemy nasze marzenie o seryjnej produkcji, a nie realizacji pojedynczych projektów. Dodatkowo, wprowadzamy do naszego modelu biznesowego nowy obszar, tj. produkcję na potrzeby rozwoju elektrowni  jądrowych, których w Polsce będzie coraz więcej – mówi o współpracy z deweloperem Michał Więcek, Prezes Zarządu Energoinstal S.A. 

PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie, gdzie jest prezentowany prototyp modułu reaktora PWR-20 odbywa się  4 i 5 października na PGE Narodowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie: paihforumbiznesu.gov.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.