Komunikaty PR

Przerwy w dostępie do paliwa - jak przedsiębiorcy mogą się przygotować?

2022-12-16  |  10:00

Rynek paliw w Europie przechodzi rewolucję po agresji Rosji na Ukrainę, stąd coraz częściej zasadne jest pytanie o dostępność poszczególnych źródeł. Co więcej wśród kluczowych celów rosyjskiego wojska znalazły się elektrownie, stąd możliwym scenariuszem jest migracja Ukraińców zmagających się z zimą i blackoutem. To z kolei budzi pytania o sytuację gospodarczo-ekonomiczną.

 

 

Rentowność pod kontrolą

 

Rosnące ceny energii elektrycznej, gazu, innych kosztów (w tym składek ZUS), a także wynagrodzenia, stawiają polskie przedsiębiorstwa w wymagającym położeniu. Przykładowo od listopada 2021 ceny gazu na holenderskiej giełdzie TTF wzrosły z 44 do aż 124 euro / MWh, w międzyczasie w rekordowym sierpniu osiągając nawet cenę 350 euro / MWh.

 

Dane GUS za trzy kwartały 2022 roku nie są optymistyczne dla naszej gospodarki.

Co prawda w okresie styczeń-wrzesień 2022 roku wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych były wyższe od uzyskanych rok wcześniej, ale pogorszeniu uległy wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Nakłady inwestycyjne były wyższe o 5,0% od notowanych w okresie styczeń-wrzesień 2021 roku (kiedy miał miejsce wzrost o 8,5%), a pomimo to, że przychody ogółem były wyższe o 32,0% od osiągniętych rok wcześniej, to koszty ich uzyskania wzrosły o 33,0%.

 

- Właściciele firm, które mimo kryzysu trwają na rynku, nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek przestoje w produkcji. Oznaczałyby one dodatkowe straty, co z kolei przełożyłoby się na wyniki finansowe oraz rentowność przedsiębiorstw - tłumaczy Łukasz Byczkowski, Dyrektor Sprzedaży w DUON Dystrybucja, wspierającego przedsiębiorstwa w zapewnieniu paliwa do ich funkcjonowania.

 

 

LNG jako rezerwa mocy - czy to możliwe?

 

W skali całego kontynentu, gaz w postaci skroplonej (LNG), stał się kluczem do bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki temu Unia Europejska chwali się zapełnieniem magazynów na poziomie około 90 proc. i uspokaja zarówno odbiorców indywidualnych, instytucjonalnych i firmowych. Czy w mniejszej skali, dla przedsiębiorców możliwe jest wykorzystanie tej formy gazu?

- Okresowym wsparciem w formie tymczasowej dostawy może być LNG.  Paliwo transportowane jest do miejsca docelowego cysternami kriogenicznymi, by po procesie regazyfikacji zasilić instalację klienta. Zasada działania jest więc analogiczna jak w standardowej instalacji. Główne zalety tego rozwiązania to brak konieczności znacznych ingerencji w instalację wewnętrzną klienta oraz szybki czas realizacji. Pamiętajmy, że zdywersyfikowanie źródeł może zabezpieczyć firmę w krytycznej sytuacji  - dodaje Łukasz Byczkowski.

 

Jak podkreślają eksperci, elastyczność, możliwość dostawy bez względu na ograniczenia terytorialne, wykorzystanie tymczasowej stacji to główne zalety LNG, sprawiające, że warto rozważyć taką alternatywę. Czy barierą mogą być kwestie techniczne? - Jest to uzależnione od floty cystern kriogenicznych, jaką dysponuje dostawca, a które służą do transportu paliwa do klienta docelowego. Ponadto, kompetencje danego dostawcy w zakresie planowania logistyki, dostępności, timingu. Wszystko to sprawia, że tymczasowa dostawa gazu może być ważną opcją. Wsparcie doświadczonego partnera pomoże przejść przez wszelkie szczegóły formalne. Realizacja ponad 200 zasilań tymczasowych w całym kraju, sprawia że jesteśmy w stanie w sposób sprawny rozpoznać potrzeby i rozpocząć dostawy   - kontynuuje ekspert DUON, który jako dostawca daje możliwość przetestowania tego rozwiązania, które z kolei może zapewnić przetrwanie w ciężkim sezonie zimowym.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.