Komunikaty PR

Przerwy w dostępie do paliwa - jak przedsiębiorcy mogą się przygotować?

2022-12-16  |  10:00

Rynek paliw w Europie przechodzi rewolucję po agresji Rosji na Ukrainę, stąd coraz częściej zasadne jest pytanie o dostępność poszczególnych źródeł. Co więcej wśród kluczowych celów rosyjskiego wojska znalazły się elektrownie, stąd możliwym scenariuszem jest migracja Ukraińców zmagających się z zimą i blackoutem. To z kolei budzi pytania o sytuację gospodarczo-ekonomiczną.

 

 

Rentowność pod kontrolą

 

Rosnące ceny energii elektrycznej, gazu, innych kosztów (w tym składek ZUS), a także wynagrodzenia, stawiają polskie przedsiębiorstwa w wymagającym położeniu. Przykładowo od listopada 2021 ceny gazu na holenderskiej giełdzie TTF wzrosły z 44 do aż 124 euro / MWh, w międzyczasie w rekordowym sierpniu osiągając nawet cenę 350 euro / MWh.

 

Dane GUS za trzy kwartały 2022 roku nie są optymistyczne dla naszej gospodarki.

Co prawda w okresie styczeń-wrzesień 2022 roku wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych były wyższe od uzyskanych rok wcześniej, ale pogorszeniu uległy wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Nakłady inwestycyjne były wyższe o 5,0% od notowanych w okresie styczeń-wrzesień 2021 roku (kiedy miał miejsce wzrost o 8,5%), a pomimo to, że przychody ogółem były wyższe o 32,0% od osiągniętych rok wcześniej, to koszty ich uzyskania wzrosły o 33,0%.

 

- Właściciele firm, które mimo kryzysu trwają na rynku, nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek przestoje w produkcji. Oznaczałyby one dodatkowe straty, co z kolei przełożyłoby się na wyniki finansowe oraz rentowność przedsiębiorstw - tłumaczy Łukasz Byczkowski, Dyrektor Sprzedaży w DUON Dystrybucja, wspierającego przedsiębiorstwa w zapewnieniu paliwa do ich funkcjonowania.

 

 

LNG jako rezerwa mocy - czy to możliwe?

 

W skali całego kontynentu, gaz w postaci skroplonej (LNG), stał się kluczem do bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki temu Unia Europejska chwali się zapełnieniem magazynów na poziomie około 90 proc. i uspokaja zarówno odbiorców indywidualnych, instytucjonalnych i firmowych. Czy w mniejszej skali, dla przedsiębiorców możliwe jest wykorzystanie tej formy gazu?

- Okresowym wsparciem w formie tymczasowej dostawy może być LNG.  Paliwo transportowane jest do miejsca docelowego cysternami kriogenicznymi, by po procesie regazyfikacji zasilić instalację klienta. Zasada działania jest więc analogiczna jak w standardowej instalacji. Główne zalety tego rozwiązania to brak konieczności znacznych ingerencji w instalację wewnętrzną klienta oraz szybki czas realizacji. Pamiętajmy, że zdywersyfikowanie źródeł może zabezpieczyć firmę w krytycznej sytuacji  - dodaje Łukasz Byczkowski.

 

Jak podkreślają eksperci, elastyczność, możliwość dostawy bez względu na ograniczenia terytorialne, wykorzystanie tymczasowej stacji to główne zalety LNG, sprawiające, że warto rozważyć taką alternatywę. Czy barierą mogą być kwestie techniczne? - Jest to uzależnione od floty cystern kriogenicznych, jaką dysponuje dostawca, a które służą do transportu paliwa do klienta docelowego. Ponadto, kompetencje danego dostawcy w zakresie planowania logistyki, dostępności, timingu. Wszystko to sprawia, że tymczasowa dostawa gazu może być ważną opcją. Wsparcie doświadczonego partnera pomoże przejść przez wszelkie szczegóły formalne. Realizacja ponad 200 zasilań tymczasowych w całym kraju, sprawia że jesteśmy w stanie w sposób sprawny rozpoznać potrzeby i rozpocząć dostawy   - kontynuuje ekspert DUON, który jako dostawca daje możliwość przetestowania tego rozwiązania, które z kolei może zapewnić przetrwanie w ciężkim sezonie zimowym.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Local content w energetyce jądrowej Biuro prasowe
2024-11-05 | 01:00

Local content w energetyce jądrowej

Pojęcie local content odnosi się do poziomu zaangażowania lokalnych zasobów — takich jak siła robocza, usługi i materiały — w realizację projektów nuklearnych.
Energetyka SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
2024-10-29 | 15:00

SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań

SPIE, niezależny europejski lider usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych, informuje o podpisaniu umowy zakupu 100% udziałów
Energetyka Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
2024-10-28 | 15:55

Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?

W obliczu globalnych wyzwań, takich jak kryzys klimatyczny i rosnące ceny energii, inwestorzy coraz chętniej zwracają uwagę na odnawialne źródła energii. W szczególności

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Polityka

Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna

Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.

Handel

Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek

Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.