Rockwell Automation pomaga w odzysku złota z odpadów elektronicznych
Rockwell Automation połączył siły z brytyjską mennicą Royal Mint w celu zaprojektowania, zbudowania i oddania do użytku obiektu, w którym prowadzony będzie bezpieczny odzysk cennych metali z elektroniki. Mennica ogłosiła plan budowy nowego zakładu, pierwszego tego typu na świecie. Po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej w 2023 roku ten zlokalizowany w południowej Walii zakład o powierzchni 3500 m2 ma tygodniowo przetwarzać do 90 ton płytek drukowanych pozyskiwanych z Wielkiej Brytanii.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, nazywany elektrośmieciami, to jeden z najszybciej narastających strumieni odpadów w Wielkiej Brytanii i na świecie. Mimo to mniej niż 20% jego objętości obecnie poddaje się recyklingowi. W Zjednoczonym Królestwie rocznie wyrzuca się ponad 300 000 ton urządzeń elektrycznych, a kolejne 527 milionów sztuk pozostaje nieużywanych. Oznacza to, że co roku można by pozyskać z niepotrzebnej elektroniki nawet 95 ton metali szlachetnych — w tym złota, srebra i palladu — co stanowiłoby równowartość 857 milionów funtów.
Za pomocą opatentowanej technologii obróbki chemicznej mennica Royal Mint odzyskuje ponad 99 procent złota i innych materiałów z odpadów elektronicznych zawartych w płytkach drukowanych z laptopów i telefonów komórkowych.
Kontynuując 15-letnią współpracę z państwową mennicą, zespół Rockwell Automation ds. usług związanych z cyklem żywotności opracowuje obecnie projekt specjalistycznego procesu przetwórczego oraz rozproszony system sterowania PlantPAx®. Te warte miliony funtów rozwiązania mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu procesów przetwarzania elektrośmieci w Wielkiej Brytanii oraz wsparcie mennicy w realizacji długofalowych celów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. W ramach procesu system przenośników transportuje płytki drukowane do reaktora, a powstała tam masa jest następnie rozdzielana, sortowania i filtrowania w celu odzyskania cennych metali.
Phil Hadfield, dyrektor zarządzający Rockwell Automation na Wielką Brytanię, wyjaśnia: „Ogrom wiedzy i możliwości, jakimi dysponuje Rockwell Automation, pozwala nam zagwarantować, że obiekt będzie możliwie najbardziej wydajny, opłacalny i przyjazny dla użytkownika. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować współpracę z królewską mennicą przy tworzeniu nowego źródła wysokiej jakości metali szlachetnych oraz wspieraniu globalnych działań w zakresie redukcji ilości elektroodpadów”.
Po osiągnięciu pełnej skali nowy, specjalnie zaprojektowany zakład umożliwi przetwarzanie wszystkich elektrośmieci na miejscu w sposób kontrolowany i regulowany. Dzięki dostosowaniu do założeń gospodarki okrężnej planowany odzysk metali szlachetnych oraz innych materiałów przełoży się na oszczędności zasobów naturalnych, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko procesu przetapiania brytyjskich elektrośmieci, jak i rozwój nowych umiejętności oraz rynku pracy na terenie południowej Walii.
„Technologia ta umożliwia nam wywarcie realnego wpływu w zakresie jednego z największych współczesnych wyzwań ekologicznych, jednocześnie zabezpieczając naszą przyszłość w roli lidera w dziedzinie zrównoważonych metali szlachetnych wysokiej jakości”, oświadczył Sean Millard, dyrektor ds. rozwoju mennicy Royal Mint. „Potencjał tej technologii jest olbrzymi — pozwala zredukować wpływ odpadów elektronicznych na środowisko, oszczędzać cenne zasoby oraz kształtować nowe umiejętności, co przyczynia się do rozwoju gospodarki okrężnej”.
O firmie Rockwell Automation
Rockwell Automation, Inc. (NYSE: ROK), jest światowym liderem w automatyce przemysłowej i transformacji cyfrowej. Łączymy wyobraźnię ludzi z potencjałem technologii, aby rozwijać to, co jest po ludzku możliwe, czyniąc świat bardziej produktywnym i zrównoważonym. Rockwell Automation, z siedzibą w Milwaukee, Wisconsin, zatrudnia około 23 500 osób w ponad 100 krajach. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wdrażamy koncepcję The Connected Enterprise w różnych przedsiębiorstwach przemysłowych, odwiedź www.rockwellautomation.com.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.