Komunikaty PR

Rockwell Automation pomaga w odzysku złota z odpadów elektronicznych

2022-09-01  |  16:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Rockwell Automation połączył siły z brytyjską mennicą Royal Mint w celu zaprojektowania, zbudowania i oddania do użytku obiektu, w którym prowadzony będzie bezpieczny odzysk cennych metali z elektroniki. Mennica ogłosiła plan budowy nowego zakładu, pierwszego tego typu na świecie. Po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej w 2023 roku ten zlokalizowany w południowej Walii zakład o powierzchni 3500 m2 ma tygodniowo przetwarzać do 90 ton płytek drukowanych pozyskiwanych z Wielkiej Brytanii.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, nazywany elektrośmieciami, to jeden z najszybciej narastających strumieni odpadów w Wielkiej Brytanii i na świecie. Mimo to mniej niż 20% jego objętości obecnie poddaje się recyklingowi. W Zjednoczonym Królestwie rocznie wyrzuca się ponad 300 000 ton urządzeń elektrycznych, a kolejne 527 milionów sztuk pozostaje nieużywanych. Oznacza to, że co roku można by pozyskać z niepotrzebnej elektroniki nawet 95 ton metali szlachetnych — w tym złota, srebra i palladu — co stanowiłoby równowartość 857 milionów funtów.

Za pomocą opatentowanej technologii obróbki chemicznej mennica Royal Mint odzyskuje ponad 99 procent złota i innych materiałów z odpadów elektronicznych zawartych w płytkach drukowanych z laptopów i telefonów komórkowych.

Kontynuując 15-letnią współpracę z państwową mennicą, zespół Rockwell Automation ds. usług związanych z cyklem żywotności opracowuje obecnie projekt specjalistycznego procesu przetwórczego oraz rozproszony system sterowania PlantPAx®. Te warte miliony funtów rozwiązania mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu procesów przetwarzania elektrośmieci w Wielkiej Brytanii oraz wsparcie mennicy w realizacji długofalowych celów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. W ramach procesu system przenośników transportuje płytki drukowane do reaktora, a powstała tam masa jest następnie rozdzielana, sortowania i filtrowania w celu odzyskania cennych metali.

Phil Hadfield, dyrektor zarządzający Rockwell Automation na Wielką Brytanię, wyjaśnia: „Ogrom wiedzy i możliwości, jakimi dysponuje Rockwell Automation, pozwala nam zagwarantować, że obiekt będzie możliwie najbardziej wydajny, opłacalny i przyjazny dla użytkownika. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować współpracę z królewską mennicą przy tworzeniu nowego źródła wysokiej jakości metali szlachetnych oraz wspieraniu globalnych działań w zakresie redukcji ilości elektroodpadów”.

Po osiągnięciu pełnej skali nowy, specjalnie zaprojektowany zakład umożliwi przetwarzanie wszystkich elektrośmieci na miejscu w sposób kontrolowany i regulowany. Dzięki dostosowaniu do założeń gospodarki okrężnej planowany odzysk metali szlachetnych oraz innych materiałów przełoży się na oszczędności zasobów naturalnych, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko procesu przetapiania brytyjskich elektrośmieci, jak i rozwój nowych umiejętności oraz rynku pracy na terenie południowej Walii.

„Technologia ta umożliwia nam wywarcie realnego wpływu w zakresie jednego z największych współczesnych wyzwań ekologicznych, jednocześnie zabezpieczając naszą przyszłość w roli lidera w dziedzinie zrównoważonych metali szlachetnych wysokiej jakości”, oświadczył Sean Millard, dyrektor ds. rozwoju mennicy Royal Mint. „Potencjał tej technologii jest olbrzymi — pozwala zredukować wpływ odpadów elektronicznych na środowisko, oszczędzać cenne zasoby oraz kształtować nowe umiejętności, co przyczynia się do rozwoju gospodarki okrężnej”.

O firmie Rockwell Automation

Rockwell Automation, Inc. (NYSE: ROK), jest światowym liderem w automatyce przemysłowej i transformacji cyfrowej. Łączymy wyobraźnię ludzi z potencjałem technologii, aby rozwijać to, co jest po ludzku możliwe, czyniąc świat bardziej produktywnym i zrównoważonym. Rockwell Automation, z siedzibą w Milwaukee, Wisconsin, zatrudnia około 23 500 osób w ponad 100 krajach. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wdrażamy koncepcję The Connected Enterprise w różnych przedsiębiorstwach przemysłowych, odwiedź www.rockwellautomation.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.