Rynek pracy w branży fotowoltaicznej
VOSTI
Nałęczowska 14
20-701 Lublin
k.miciula-szlachta|vosti.pl| |k.miciula-szlachta|vosti.pl
506 858 403
https://vosti.pl/
Rosnąca popularność fotowoltaiki w ostatnich latach spowodowała także wzrost zatrudnienia w sektorze. Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA), na świecie sektor OZE zatrudnia już prawie 12 mln osób, w tym blisko 100 tys. osób w Polsce. Rośnie zapotrzebowanie zarówno na pracowników ekip instalatorskich, jak i sprzedawców. Specjaliści prognozują, że ta tendencja utrzyma się w przyszłości. Jak wygląda obecnie rynek pracy oraz zarządzanie personelem w tej branży?
Pandemia koronawirusa spowodowała duże zmiany na rynku pracy. Wiele osób straciło zatrudnienie lub musiało zmienić branżę. Wszystko wskazuje na to, że kryzys nie dotknął branży fotowoltaicznej – wiele z nich, jak np. Vosti zwiększyło wtedy zatrudnienie. Firma dynamicznie się rozwija. Wystartowała 3 lata temu, zatrudniając 14 osób, a obecnie jest ich ponad 350. Duży wpływ na to ma stabilność zatrudnienia, wybór formy umowy, benefity pozapłacowe oraz perspektywy rozwoju.
– W Vosti szczególną uwagę zwracamy na potencjał naszych pracowników. Wierzymy, że każdy ma swoją “supermoc”, już na etapie rekrutacji staramy się znaleźć ją u kandydata. W organizacji dajemy możliwość rozwoju i awansu na wyższe stanowiska. Wiemy, że rozwój pracowników i szkolenia są tak samo ważne dla organizacji, jak i członków naszego zespołu. Oferujemy wszystkim pracownikom szkolenia, od stanowisk zarządczych do specjalistów. Są to zarówno sesje indywidualne, jak i warsztaty grupowe – mówi Kamila Troć, Kierownik Działu Administracji i HR w firmie fotowoltaicznej Vosti.
Benefity pozapłacowe
Zmiana rynku pracodawcy na rynek pracownika spowodowała wzrost wymagań dotyczących benefitów pozapłacowych. W branży fotowoltaicznej bardzo często dla pracowników działających w terenie firmy zapewniają samochód służbowy do użytku prywatnego, telefon komórkowy, opiekę medyczną, kartę multisport, ubezpieczenie emerytalne czy ubezpieczenia grupowe na życie. Oprócz powyższych, w Vosti dostępne są także zniżki na firmowe produkty i usługi, spotkania integracyjne, dofinansowanie do wypoczynku oraz wsparcie finansowe wakacji dla dzieci czy karty przedpłacone. Dużą rolę w motywowaniu pracowników i wzmacnianiu ich lojalności mają działania wspomagające rozwój, takie jak szkolenia wewnętrzne.
– Nasz flagowy projekt to Tytani Vosti; elitarna grupa Doradców Techniczno-Handlowych, która regularnie wykazuje najlepsze wyniki sprzedażowe. W uznaniu swoich zasług, mają możliwość korzystania z dodatkowych przywilejów, związanych zarówno z prowizją, jak i możliwością realnego wpływu na rozwój firmy – mówi Kamila Troć.
Perspektywy zatrudnienia
Firma kładzie nacisk na rozwój narzędzi, na których pracują na co dzień pracownicy, od handlowca po wsparcie sprzedaży, kończąc na administracji. W związku z rozwojem i planami biznesowymi, otwarto rekrutacje na doradców techniczno-handlowych i ankieterów terenowych oraz specjalistów ds. wsparcia sprzedaży
– Najwięcej rekrutacji prowadzimy na Doradców Techniczno-Handlowych i Ankieterów terenowych – obecnie otwartych jest około 25 rekrutacji w całej Polsce. Rozwijamy również dział IT, gdzie szukamy programistów hurtowni danych, osób do obsługi service desk, support oraz digital marketingu. Warto podkreślić, że dajemy szansę osobom z mniejszych miejscowości. Pracownicy dostają auto służbowe i elastycznie mogą dojeżdżać do oddziału oraz klientów – mówi Kamila Troć.
W tym roku Vosti po raz drugi zostało laureatem nagrody Solidny Pracodawca, przyznawanej firmom o wysokiej kulturze organizacyjnej, stosującym nowoczesne metody zarządzania personelem i wyróżniającym się troską o pracownika. – Zwracamy szczególną uwagę na drugiego człowieka. Bez względu na stanowisko czy wiek, wszyscy odnosimy się do siebie z szacunkiem. Stawiamy na bezpośredniość i unikanie zbędnego dystansu, na wszystkich szczeblach. To dzięki naszym pracownikom możemy chwalić się takim tytułem, bez zespołu, ich zaangażowania, chęci wsparcia nie osiągnęlibyśmy tej nagrody. Każdego dnia udowadniają swoimi postawami, że warto dążyć do postawionego celu i nie ma dla nas wyzwań, z którymi byśmy sobie nie poradzili – dodaje Kamila Troć.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.