Sektor energetyczny czekają zmiany - już dziś warto się do nich przygotować
Ekspercki komentarz przygotował Przemysław Chojnicki, Menedżer Jednostki Biznesowej w Sygnity S.A.
Sektor energetyczny w najbliższym czasie czeka wiele zmian i wyzwań. Przełomowym momentem dla uczestników rynku będzie rok 2024. Wtedy to w życie wejdzie obowiązek obsługi masowej wymiany danych w ramach systemu CSIRE. Już teraz warto rozpocząć poszukiwania partnera, który będzie w stanie dostarczyć narzędzia spełniające nowe, wymagające standardy.
Nowe obowiązki będą dotyczyły między innymi sprzedawców energii, użytkowników uprawnionych oraz innych użytkowników rynku. Wszystkie te podmioty mogą skorzystać z Sygnity Data Hub. Jest to rozwiązanie, które spełnia wszystkie standardy przesyłania danych do systemu CSIRE, skutecznie realizuje procesy i ma możliwość kontroli stanu ich realizacji.
Co oferuje Sygnity DH4CSIRE?
Sygnity Data Hub For CSIRE przetwarza dane w sposób efektywny. Jest to możliwe dzięki ograniczonej liczbie interfejsów i utworzeniu jednego punktu dostępu do informacji. Sama obsługa nie stanowi też problemu. Interfejs został opracowany w nowoczesny, przyjazny dla użytkownika sposób. Co najważniejsze, Sygnity DH4CSIRE to rozwiązanie elastyczne. W łatwy sposób może być dopasowane do zmieniających się potrzeb oraz wymagań i implementowane w trzech wariantach, w zależności od oczekiwań.
Wariant pierwszy to niezależny moduł komunikacyjny aktywny. Identyfikuje zdarzenia oraz przygotowuje, wysyła i realizuje procesy CSIRE. Ta opcja najlepiej sprawdza się w przypadku ograniczonej możliwości integracji systemów dziedzinowych lub konieczności centralizacji procesów wymiany danych. DH4CSIRE ma możliwość częściowego odciążenia tych procesów i przejęcia logiki ich realizacji.
Wariant drugi to DH4CSIRE wraz z MDM. Łączy on platformę integracyjną i komunikacyjną z wydajnym systemem klasy MDM. W tym wariancie możliwa jest integracja systemów obsługujących procesy występujące na rynku energii. System dodatkowo zapewnia narzędzia do pozyskiwania, przechowywania, przetwarzania i udostępniania danych pomiarowych oraz ich analityczne raportowanie. Wariant pierwszy i drugi są wariantami aktywnymi. Zapewniają scentralizowaną konfigurację, monitorowanie i nadzorowanie realizacji procesów CSIRE.
Wariant trzeci jest wariantem pasywnym. Reaguje na zdarzenia z innych systemów, zapewnia komunikację między CSIRE i systemami dziedzinowymi zewnętrznymi. DH4CSIRE w tym wariancie będzie odpowiadał za skuteczne dostarczenie informacji w wymaganym standardzie i protokole oraz monitorowanie wymiany danych.
Dostosowanie sektora energetycznego do nowych wymagań nie jest procesem, który można przeprowadzić z dnia na dzień. Firmy, które będą zobligowane do spełnienia nowych standardów, już dziś powinny rozpocząć poszukiwania najlepszego systemu. Warto wybrać partnera, który nie tylko dostarczy kompleksowe rozwiązanie, ale też będzie gwarantował merytoryczne wsparcie ze strony specjalistów.
***
O Sygnity S.A.
Jedna z największych polskich firm IT z ponad 30-letnim doświadczeniem w cyfrowej transformacji polskiej gospodarki i administracji publicznej. Główny zakresem działalności jest produkcja, wdrażanie oraz serwisowanie oprogramowania, integracja infrastrukturalna i aplikacyjna oraz doradztwo IT. Pracując od lat z największymi firmami w Europie oraz najważniejszymi instytucjami Państwa, Sygnity S.A. potwierdza pozycję wiarygodnego partnera biznesowego i technologicznego zarówno dla sektora prywatnego, jak i publicznego. Spółka jest notowana na GPW.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.