Sescom zmniejszył o 8 proc. zużycie energii elektrycznej w sieci hipermarketów
Sescom z powodzeniem prowadzi projekt z zakresu optymalizacji zużycia energii dla jednej z sieci posiadającej obiekty handlowe na terenie całej Polski. Współpraca obejmująca pilotażowo 15 obiektów pozwoliła na uzyskanie w 2021 roku oszczędności na poziomie 1422 MWh. Poprawa efektywności energetycznej – poza opłacalnością finansową – wpływa również na środowisko poprzez redukcję emisji CO2 i śladu węglowego.
– Z klientem współpracujemy w zakresie optymalizacji zużycia energii w codziennych praktykach zespołu, monitorujemy pracę obiektów, analizujemy wiele zmiennych i na tej podstawie udzielamy konkretnych wskazówek, jak osiągnąć najlepszy efekt przy minimum nakładów inwestycyjnych. Co ciekawe, w obiektach nie wykorzystujemy naszego autorskiego systemu telemetrycznego SES Control. Działamy na danych pozyskiwanych z systemu już istniejącego u klienta – mówi Paweł Trojanowski, Ekspert ds. Energy i Business Development Manager w Sescom S.A.
W 2021 roku eksperci Sescom, dzięki wprowadzanym rozwiązaniom z zakresu efektywności energetycznej zaoszczędzili w sumie ponad 6.5 GWh energii, co przełożyło się na kwotę kilku mln zł wypracowanych oszczędności. Firma obsługuje około tysiąc obiektów w Polsce – od sklepów odzieżowych, poprzez superi hipermarkety, aż po stacje paliw.
– Nasze wieloletnie doświadczenie, szeroka sieć serwisowa oraz system SES Control pozwalają na wykonanie szeregu działań i pomiarów, które skutecznie zwiększają efektywność energetyczną i generowanie przez firmy oszczędności. Klientom proponujemy m.in. wprowadzanie rozwiązań zmieniających przyzwyczajenia personelu, przekazujemy rekomendacje w kwestii poprawy stanu urządzeń i ich właściwej regulacji, a także stanu budynków i stolarki okienno-drzwiowej. Tworzymy również profile energetyczne obiektów, dobieramy taryfy i zamawiane moce. Oferta Sescom dedykowana jest przede wszystkim klientom sieciowym, którzy posiadają znaczną liczbę zbliżonych do siebie pod względem funkcjonalnym obiektów – dodaje Bartłomiej Gawin, Dyrektor R&D wspierający realizację usług Energy w Sescom S.A.
Pomiary i monitorowanie zużycia energii elektrycznej to również dobry sposób zapobiegania awariom oraz weryfikacji efektywności urządzeń i ich harmonogramów prac.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.