Sescom zmniejszył o 8 proc. zużycie energii elektrycznej w sieci hipermarketów
Sescom z powodzeniem prowadzi projekt z zakresu optymalizacji zużycia energii dla jednej z sieci posiadającej obiekty handlowe na terenie całej Polski. Współpraca obejmująca pilotażowo 15 obiektów pozwoliła na uzyskanie w 2021 roku oszczędności na poziomie 1422 MWh. Poprawa efektywności energetycznej – poza opłacalnością finansową – wpływa również na środowisko poprzez redukcję emisji CO2 i śladu węglowego.
– Z klientem współpracujemy w zakresie optymalizacji zużycia energii w codziennych praktykach zespołu, monitorujemy pracę obiektów, analizujemy wiele zmiennych i na tej podstawie udzielamy konkretnych wskazówek, jak osiągnąć najlepszy efekt przy minimum nakładów inwestycyjnych. Co ciekawe, w obiektach nie wykorzystujemy naszego autorskiego systemu telemetrycznego SES Control. Działamy na danych pozyskiwanych z systemu już istniejącego u klienta – mówi Paweł Trojanowski, Ekspert ds. Energy i Business Development Manager w Sescom S.A.
W 2021 roku eksperci Sescom, dzięki wprowadzanym rozwiązaniom z zakresu efektywności energetycznej zaoszczędzili w sumie ponad 6.5 GWh energii, co przełożyło się na kwotę kilku mln zł wypracowanych oszczędności. Firma obsługuje około tysiąc obiektów w Polsce – od sklepów odzieżowych, poprzez superi hipermarkety, aż po stacje paliw.
– Nasze wieloletnie doświadczenie, szeroka sieć serwisowa oraz system SES Control pozwalają na wykonanie szeregu działań i pomiarów, które skutecznie zwiększają efektywność energetyczną i generowanie przez firmy oszczędności. Klientom proponujemy m.in. wprowadzanie rozwiązań zmieniających przyzwyczajenia personelu, przekazujemy rekomendacje w kwestii poprawy stanu urządzeń i ich właściwej regulacji, a także stanu budynków i stolarki okienno-drzwiowej. Tworzymy również profile energetyczne obiektów, dobieramy taryfy i zamawiane moce. Oferta Sescom dedykowana jest przede wszystkim klientom sieciowym, którzy posiadają znaczną liczbę zbliżonych do siebie pod względem funkcjonalnym obiektów – dodaje Bartłomiej Gawin, Dyrektor R&D wspierający realizację usług Energy w Sescom S.A.
Pomiary i monitorowanie zużycia energii elektrycznej to również dobry sposób zapobiegania awariom oraz weryfikacji efektywności urządzeń i ich harmonogramów prac.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.