Spółka opracowująca technologie wodorowe pojawi się na NewConnect
Inner Value
Koszykowa 54
00-675 Warszawa
k.kleczkowski|innervalue.pl| |k.kleczkowski|innervalue.pl
+48 533 070 550
innervalue.pl/
mPower Green Tech – spółka, która zamierza wprowadzić na rynek przełomową technologię produkcji zielonego wodoru z biomasy trafi na giełdę. Stanie się to dzięki transakcji z notowaną na rynku NewConnect Teliani Valley Polska, która obecnie zmienia nazwę na Global Hydrogen. Nowa spółka chce wprowadzić na rynek pierwsze kontenerowe reaktory produkujące zielony wodór.
Akcjonariusze Teliani Valley Polska SA zadecydują 13 czerwca o zmianie firmy na Global Hydrogen i zmianie profilu działalności na energetyczno – technologiczny. Plan zakłada wygaszenie obecnej działalności handlowej do końca tego roku. Global Hydrogen przejmie mPower Green Tech, przy łącznej wartości transakcji wynoszącej 19 mln zł – wynika z postanowień umowy zawartej pomiędzy spółkami. Dalszy rozwój spółki będzie skupiony przede wszystkim na technologii wdrażającej nowatorskie rozwiązania w zakresie produkcji mobilnych, kontenerowych reaktorów wytwarzających zielony wodór z szerokiej gamy biomasy.
Za projektem stoi kapitał austriacko-polski, który jest skupiony wokół naukowców i twórców. Technologia została wypracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny i bazuje na posiadanych licencjach, zastrzeżeniach patentowych oraz know-how stanowiącym tajemnicę przedsiębiorstwa. W skład zespołu mPower Green Tech wchodzi zespół naukowy prof. Albin Czernichowski, dr Janusz Przeorek, prof. Roman Domański oraz prof. Andrzej Jasiński.
- Stale rosnące zainteresowanie niskoemisyjnym i zielonym wodorem oraz wykorzystywanie go na szeroką skalę, to trend, który wpłynie na wzrost popytu, a także wymusi rozwój nowych technologii i stosowanie obecnie niszowych rozwiązań. Dla prawdziwie zero-emisyjnej gospodarki wodór musi pochodzić ze źródeł w pełni odnawialnych. Dlatego skupiliśmy się na rozwiązaniu, które będzie adresowało obecne wyzwania rynku energetycznego - mówi Manfred Schatovich, przewodniczący rady nadzorczej Teliani Valley Polska, w trakcie zmiany firmy na Global Hydrogen.
mPower Green Tech opracowała innowacyjny proces konwersji brudnego gazu syntezowego z termicznego przetwarzania biomasy w czysty zielony gaz syntezowy. Katalityczno-plazmowy reaktor SynGen eliminuje ciąg technologiczny oczyszczania brudnego syngazu z substancji organicznych, konwertując smoły, smółki i inne organiczne zanieczyszczenia w czysty gaz syntezowy, zdatny do ekstrakcji i produkcji zielonego wodoru. Technologia stworzona przez mPower Green Tech polega na zmniejszeniu rozmiarów instalacji przetwarzania biomasy w czysty gaz syntezowy, co z kolei umożliwia produkcję zielonego wodoru.
- Prace nad rozwojem technologii trwały 8 lat. Teraz mamy już pierwszy prototyp takiego urządzenia i kolejnym krokiem będzie zawieranie umów na testy pilotażowe. Z kolei przyszły rok to start komercjalizacji naszego rozwiązania, a w kolejnych latach planujemy zwiększyć skalę produkcji i wyjść na rynki zagraniczne - dodaje Manfred Schatovich.
***
O spółce:
mPower Green Tech to spółka, która stworzyła przełomową i unikalną technologię pozwalającą na rozproszoną produkcję zielonego wodoru z szerokiego spektrum biomasy, również odpadowej w mobilnych, kontenerowych reaktorach. Zespół mPower Green Tech korzysta z wieloletniego dorobku naukowego prof. Albina Czernichowskiego, pioniera badań nad „niskotemperaturową plazmą, a także dr Janusza Przeorka, prof. Romana Domańskiego oraz prof. Andrzeja Jasińskiego. Spółka planuje rozpocząć przemysłową produkcję swoich urządzeń oraz skomercjalizować posiadaną technologię w drugiej połowie 2023 roku, a od 2024 roku uruchomić globalną sprzedaż.
Więcej na: https://mpowergreentech.com/
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Zielona lekcja na farmie wiatrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.