Komunikaty PR

Stoen Operator, m.st. Warszawa i NODES dla elastyczności rozproszonej

2023-07-14  |  11:00

Stoen Operator wraz z Miastem Stołecznym Warszawą oraz firmą NODES podejmują działania w sprawie utworzenia rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej.

 

Stoen Operator wraz z Miastem Stołecznym Warszawą oraz firmą NODES podpisał w ostatnich tygodniach list intencyjny w sprawie utworzenia rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej. Sygnatariusze postanowili nawiązać ze sobą współpracę w celu analizy lub potencjalnego zorganizowania lokalnych rynków elastyczności w wybranych lokalizacjach sieci warszawskiego OSD.

 

Jedno z największych wyzwań transformacji systemu elektroenergetycznego wiąże się ze zwiększeniem jego elastyczności. Na poziomie operatorów systemów dystrybucyjnych jest ona kluczem do wyeliminowania ograniczeń przesyłowych, stworzenia możliwości przyłączenia dodatkowych odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenia dodatkowych inwestycji w infrastrukturę ze strony operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Podpisując List Intencyjny Stoen Operator, Miasto Stołeczne Warszawa i firma NODES wyraziły zgodne stanowisko, że rynek elastyczności jest niezwykle ważnym elementem rozwoju rozproszonych zasobów elastyczności w Polsce.

 

Stoen Operator chętnie uczestniczy w realizacji innowacyjnych projektów, jakim jest „Utworzenia rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej w Warszawie”. Wspólnie dążymy do tego, by sprostać wyzwaniom transformacji systemu elektroenergetycznego. Dlatego w pierwszej kolejności należy zmienić otocznie regulacyjne dla usług elastyczności, które pozwolą aktywnie zaangażować konsumentów w rynek energii elektrycznej mówi Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu Stoen Operator.

 

Rynek elastyczności to przestrzeń, w której wszyscy uczestnicy przyłączeni do systemu elektroenergetycznego aktywnie biorą udział w bilansowaniu lokalnym systemu. Prace nad takimi rozwiązaniami trwają już w wielu krajach europejskich i poprzez podpisany List intencyjny również Warszawa dołącza do ich grona. Zainicjowany przez Strony projekt wpisuje się w szereg inicjatyw, które mają na celu zwiększyć udział OZE w wolumenie energii elektrycznej stolicy oraz zredukować niską emisję poprzez elektryfikację transportu masowego miasta.

 

Miasto Stołeczne Warszawa planuje i wdraża szereg projektów mających na celu łagodzenie zmian klimatu i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Współpraca z partnerami, takimi jak NODES i Stoen Operator może dać lokalnej administracji zestaw nowych inteligentnych narzędzi do rozwoju tych działań. Miasto Stołeczne Warszawa jest przekonane, że gminy będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w procesie transformacji energetycznejwyjaśnia Robert Bański, Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy.

 

Europejskie standardy, lokalne wdrożenia

 

Zorganizowanie pilotażu lokalnych rynków elastyczności będzie się wiązało z wykorzystaniem NODES, platformy elastyczności działającej obecnie na rynkach elastyczności w kilku krajach europejskich.

NODES z zadowoleniem nawiązuje współpracę z Miastem Stołecznym Warszawa i lokalnym OSD - Stoen Operator - w celu określenia, w jaki sposób rynek elastyczności może zostać wykorzystany do rozwiązania przyszłych ograniczeń w sieci elektroenergetycznej. Warszawa dołączy do wyjątkowego grona miast i gmin, które korzystają z platformy NODES, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na lokalne sieci elektroenergetyczne w miarę dążenia do dekarbonizacji naszego systemu energetycznego. Z kolei operator sieci za pośrednictwem platformy NODES będzie mógł uzyskać elastyczność od lokalnego przemysłu, próbując uniknąć ograniczeń i problemów z napięciem w sieci w miarę wzrostu elektryfikacji Warszawy - wyjaśnia Richard Sarti, CEO NODES.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:00

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.