Komunikaty PR

Technologia OZEOS skojarzy wytwórców OZE z klientami na zielony prąd

2022-11-02  |  07:00
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl

Korzystna cena z długoterminowym kontraktem dla wytwórców energii z OZE, a jednocześnie możliwość zakupu “zielonej energii” przez firmy po cenie niższej, niż w tradycyjnej ofercie sprzedawców - to oferta OZEOS. Firma, łącząc kupujących ze sprzedającymi korzysta ze stworzonych samodzielnie algorytmów, szukających “najlepszej pary” do transakcji. To duża zmiana na rynku PPA - i dla OZE, i dla klientów.

Dziś proces zawierania umów PPA opiera się o handlowców, którzy kojarzą pary – między producentami OZE a odbiorcami. Jeśli nie trafią z dopasowaniem źródła OZE dla odbiorcy – oferta może być niedoskonała dla kupującego i będzie wymagać dużego udziału energii pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych, a koszty bilansowania handlowego będą wysokie.

OZEOS zmienia reguły gry na rynku umów PPA

OZEOS – firma założona przez doświadczonego managera z obszaru energetyki, managera ze świata finansów oraz managera IT – opiera swoje oferty o stworzone algorytmy, pozwalające w krótkim czasie  przeanalizować najlepiej pasujące do siebie profile wytwórców OZE z klientami którzy chcą zakupić  zielony prąd.

To najlepsze dopasowanie z kolei umożliwia znaczną redukcję udziału czarnej energii w miksie energetycznym, a jednocześnie daje oszczędności oraz pewność zakupu zielonej energii przez  klienta.

- Nasza propozycja istotnie zmienia sposób zawierania umów PPA – mówi Zbigniew Kinal, prezes OZEOS. - Umożliwiają to stworzone przez nas algorytmy, które bardzo dokładnie dopasowują profile wytwórcy i odbiorcy. Pozwala to na lepsze pokrycie zapotrzebowania odbiorców zieloną energią produkowaną przez wytwórców. Efektem są korzystniejsze ceny dla obu stron. Wytwórca sprzedaje swoją zieloną energię po cenie wyższej, niż kupiłby od niego koncern energetyczny lub zakontraktowałby  ją na aukcji, a odbiorca ma niższą cenę, ponieważ potrzebuje mniej drogiej energii ze źródeł konwencjonalnych – opartych o paliwa stałe – ponieważ większość jego zapotrzebowania pokrywa energia zielona. Bez algorytmu, który stworzyliśmy, byłoby to mniej efektywne kosztowo.

Zdaniem Zbigniewa Kinala, dzięki takim rozwiązaniom, firmy będą mogły zawierać nawet po kilka umów PPA jednocześnie, po to aby możliwie najdokładniej pokryć swoje zapotrzebowanie przy pomocy zielonej energii.

Wytwórcom z kolei, skorzystanie z systemu OZEOS pozwala sprzedać swoją energię stabilnemu odbiorcy, uzyskać lepszą cenę, podpisać wieloletni kontrakt i realizować zyski bez konieczności corocznego poszukiwania klienta.

Trzeci gracz - POB

Zdaniem Zbigniewa Kinala i Krzysztofa Komosy - twórców OZEOS - ważne jest to, by proces kontraktowania zielonej energii był zrozumiały dla wszystkich stron i zapewniał bezpieczeństwo energetyczne klientom, mimo że energia z OZE charakteryzuje się pewną niestabilnością. We współpracy z OZEOS jest to możliwe dzięki uczestnictwu w procesie trzeciej strony, czyli podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe (POB). POB odpowiada za rozliczenia różnicy ilości energii elektrycznej, jaka została pobrana lub niewykorzystana przez odbiorcę końcowego, w stosunku do ilości energii elektrycznej uprzednio zgłoszonej w umowie sprzedaży. Platforma OZEOS tak dobiera pary pod względem dopasowania profilu energetycznego, że udział energii ze źródeł konwencjonalnych w dostawach do klienta jest możliwie najmniejszy, a tym samym najbardziej opłacalny.

Partner nie musi być jeden – OZEOS dobierze najlepszy mix energetyczny

- Wybór partnera, który przez kilka lat będzie dostarczał przedsiębiorstwu energię elektryczną nie jest rzeczą prostą – mówi Krzysztof Komosa, wiceprezes OZEOS. – Ułatwiamy ten proces dzięki profilowaniu. Nasze rozwiązanie, dzięki zaprojektowanym algorytmom dobiera najodpowiedniejsze układy na linii: kupujący - sprzedający. Zainstalowana w OZEOS porównywarka wyszukuje kontrahentów, którzy do siebie najbardziej pasują pod kątem biznesowym. Co istotne, nie są to wyłącznie kontrakty jeden na jeden. Gdy jest to konieczne i korzystne, przedsiębiorca może mieć umowę z kilkoma wytwórcami OZE. Dobieramy mix tak, by pokrywał jak największe zapotrzebowanie na prąd, ale jednocześnie był też najbardziej dopasowany.

Uzyskanie profili porównawczych - zarówno wytwórcy OZE jak i firmy chcącej kupić zieloną energię - jest bezpłatne. Trzeba się zarejestrować na platformie (to także bezpłatne).

OZEOS odczarowuje PPA

Skomplikowane i niejasne przepisy spędzają sen z powiek przedsiębiorcom. Dlatego doradcy OZEOS wspierają wszystkie strony w całym procesie sprzedaży i zakupu zielonej energii.

W pełni zajmujemy się procesem zakupu i sprzedaży energii - mówi Zbigniew Kinal. - Oznacza to dla naszych klientów, że nie muszą szukać kancelarii prawnych, energetyków, specjalistów, bo nasz serwis pełni również taką rolę.

- Dbamy o interesy każdej ze stron. Tak samo jest dla nas ważny kupujący jak i sprzedający energię - podkreśla Krzysztof Komosa. - Jako niezależny doradca znajdujemy najlepsze rozwiązania, przedstawiamy je, a to strony podejmują finalną decyzję.

Dla średnich i większych graczy energetycznego rynku

OZEOS zaprasza do współpracy producentów OZE, którzy dysponują mocą źródła powyżej 1 MW.

- Co ważne, nie musi to być moc z jednego źródła – podkreśla Zbigniew Kinal. – Może to być łączna moc elektrowni fotowoltaicznej czy wiatrowej, lub nawet z mieszanych źródeł, od jednego czy kilku producentów OZE.

Klientem na zieloną energię może dziś zostać firma zużywająca rocznie powyżej 1 GWh. Rejestracja na platformie jest bezpłatna.

Finansowania na budowę i rozwój platformy internetowej OZEOS udzielił inwestor branżowy na rynku energetyki - spółka DC24 Alternatywna Spółka Inwestycyjna.

O OZEOS

Nowa technologa dla umów dla PPA

OZEOS oferuje usługi w zakresie łączenia wytwórców energii OZE z odbiorcami. W tym celu firma stworzyła platformę technologiczną łączącą tych, którzy chcą zabezpieczyć cenę energii w długim okresie w ramach modelu PPA (Power Purchase Agreement) z wytwórcami energii OZE.

Dzięki swym funkcjonalnościom OZEOS pomaga obniżyć koszty działania fabryk, firm usługowych, innych przedsiębiorstw zużywających rocznie więcej niż 1000 MWh. Zastosowane algorytmy umożliwiają bowiem zawarcie długoterminowych kontraktów PPA, które dają gwarancję wolumenu energii dla odbiorców, a wytwórcom stabilną cenę. OZEOS pomaga również w zawarciu kontraktu dla źródła OZE, dzięki któremu wytwórca będzie mógł uzyskać finansowanie z banku pod budowę instalacji OZE.

Zarząd OZEOS

Firma OZEOS powstała w 2021 roku. Zarządzają nią: Zbigniew Kinal i Krzysztof Komosa – - doświadczeni menadżerowie z branż energetyki oraz finansów.

Inwestor

Finansowania na budowę i rozwój platformy online OZEOS udzielił inwestor branżowy na rynku energetyki - spółka DC24 Alternatywna Spółka Inwestycyjna.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.