Trina Solar dostarcza kompleksowy system do Project Blue w Albanii
Katarzyna Matczuk
Planet Partners sp.z.o.o.
Grodzka, 42/1
31-044 Kraków
k.matczuk|planetpartners.pl| |k.matczuk|planetpartners.pl
+48 666 300 014
https://planetpartners.pl/
Trina Solar, globalny lider w dostarczaniu rozwiązań z sektora fotowoltaiki i smart energy, rozpoczęła dostawy modułów fotowoltaicznych o mocy 67,5 MWp oraz systemu śledzącego wraz z oprogramowaniem dla instalacji fotowoltaicznej powstającej w Topoje w Albanii. Firma została wybrana, by dostarczyć swoich ultrawydajnych modułów dwustronnych dual-glass Vertex oraz nowego systemu trackerów jednorzędowych Vanguard 1P. Ten projekt stanowi część strategii Trina Solar, zakładającej dostarczanie zintegrowanych rozwiązań fotowoltaicznych, i jest jednym z pierwszych w Europie wykorzystujących Vanguard 1P.
Inwestycja Project Blue zlokalizowana jest na południowo-zachodnich nizinach w okolicach Sheq – Marinas, w albańskim regionie Fier znanym z najwyższego nasłonecznienia w kraju. Za jej rozwój i wykonanie odpowiedzialne są albańskie firmy: Blessed Investment oraz Matrix Konstruksion, a ukończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2023 roku.
Powstająca naziemna elektrownia słoneczna ma wytwarzać 108 tysięcy MWh energii rocznie. Jest to pierwszy projekt słoneczny o skali przemysłowej powstający w regionie Bałkanów bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony rządu.
Trina Solar dostarcza na potrzeby tej instalacji kompletny system złożony z trackerów jednorzędowych Vanguard 1P wraz z oprogramowaniem w połączeniu z panelami dwustronnymi dual-glass Vertex DEG21C.20 o mocy 650 Wp i 655 Wp. Łączna moc tej instalacji będzie wynosić 67,5 MWp.
Co istotne projekt obejmuje także dostarczenie oprogramowania monitorującego system trackerów, jak i stałe wsparcie techniczne – jest to kompletne rozwiązanie, które pokazuje zdolność Trina Solar do dostarczenia instalacji na poziomie systemowym.
By ten projekt doszedł do skutku, Trina Solar musiała jednak sprostać szeregowi wyzwań. Instalacja położona na wybrzeżu jest wyjątkowo narażona na warunki atmosferyczne: wiatr oraz zetknięcie ze słoną morską wodą. Co więcej, leży na terenach podmokłych, podatnych na zalanie. Aby zapewnić jak najwyższą trwałość dostarczanych komponentów instalacji, przed opracowaniem ostatecznego kształtu i dynamiki całego systemu, firma przeprowadziła pogłębione testy weryfikujące siłę wiatru, możliwe obciążenie śniegiem i ekspozycję na pryskającą wodę morską. Wykorzystanie modułów PV z podwójnego szkła pozwoli zapewnić najwyższą odporność na warunki atmosferyczne.
Z kolei odpowiedzią na wyzwanie podmokłego podłoża stały się mikropale, które zostaną zamontowane, by zapewnić instalacji odpowiedni fundament i stabilność, przez ponad 30 lat zakładanej żywotności systemu.
Besnik Leskaj, prezes Blessed Investment podkreśla: naszym celem jest produkcja czystej energii i zredukowanie naszego śladu węglowego, by zbudować dla Albanii zrównoważoną przyszłość. Project Blue jest ambitny i stanowi istotne wzmocnienie dla zdolności produkcji energii słonecznej zarówno w Albanii, jak i całym regionie Bałkanów. Na drodze do tego celu nie brakowało przeszkód, dlatego cieszymy się, że Trina Solar dołączyła do nas i jako cenny partner wspiera nas w jego osiągnięciu. Jesteśmy szczególnie dumni z pozytywnego wpływu, jaki ten projekt będzie miał na Albanię.
Arian Leskaj, prezes Matrix Konstruksion dodaje: chcę szczególnie podkreślić, że nasza współpraca z Trina Solar była jednocześnie owocna i satysfakcjonująca. Moim zdaniem kluczem do jej sukcesu była obustronna otwartość na dzielenie się zasobami i know-how. Zespół Trina Solar podjął wszelkie niezbędne kroki, by zapewnić długotrwały sukces, łącząc wyjątkową trwałość modułów Vertex i system śledzenia Vanguard 1P, które gwarantują najwyższą efektywność nawet w wymagających warunkach atmosferycznych nadmorskiej lokalizacji. Oprogramowanie monitorujące i bieżące wsparcie z pewnością przyczynią się do zachowania efektywności Project Blue nawet na wiele lat. Planujemy rozwinąć naszą współpracę z Trina Solar w zakresie inwestycji i EPC, zarówno w kwestii trwających projektów w Albanii, jak i w wszędzie tam, gdzie pojawi się taka możliwość.
Gonzalo de la Viña, prezes Trina Solar w regionie EMEA wskazuje: ten projekt to kolejny istotny etap naszego rozwoju w Europie Wschodniej, w szczególności w zakresie naszej zdolności dostarczania kompletnych rozwiązań systemowych, obejmujących cały proces: od wstępnych konsultacji, przez etap projektowania, aż po wsparcie trwające po zakończeniu realizacji. Takie podejście gwarantuje, że system jest w pełni zoptymalizowany, a każdy z jego różnorodnych elementów perfekcyjnie zintegrowany z innymi, ponieważ wszystkie pochodzą od Trina Solar. Dostarczanie takich komplementarnych rozwiązań to kierunek naszego rozwoju biznesowego, a ten projekt z pewnością będzie trampoliną dla kolejnych, podobnych, które w niedalekiej przyszłości zrealizujemy w Europie.
O Trina Solar
Trina Solar została założona w 1997 roku. Dziś jako światowy lider w dostarczaniu modułów fotowoltaicznych i inteligentnych rozwiązań energetycznych, firma dostarcza produkty PV, aplikacje i kompleksowe usługi i promuje zrównoważony rozwój na całym świecie. Dzięki ciągłym innowacjom, zwiększając światowy udział energii PV oraz popularyzując energię odnawialną, Trina Solar wspiera rozwój przemysłu PV. Misją Trina Solar jest pobudzenie globalnego rozwoju energii odnawialnej na całym świecie.
Do dziś Trina Solar dostarczyła na całym świecie moduły fotowoltaiczne o mocy ponad 120 GW. Ponadto, działalność Trina w zakresie downstream obejmuje rozwój projektów fotowoltaicznych, finansowanie, projektowanie, budowę, utrzymanie i zarządzanie oraz kompleksowe rozwiązania w zakresie integracji systemu dla klientów. Trina Solar podłączyła ponad 5GW elektrowni słonecznych do sieci na całym świecie. W 2018 roku Trina Solar uruchomiła markę Energy IoT, a obecnie dąży do bycia globalnym liderem w dziedzinie inteligentnej energii. W czerwcu 2020 roku Trina Solar notowana na STAR Market giełdy w Szanghaju. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.trinasolar.com.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.