Trina Solar dostarcza kompleksowy system do Project Blue w Albanii
Katarzyna Matczuk
Planet Partners sp.z.o.o.
Grodzka, 42/1
31-044 Kraków
k.matczuk|planetpartners.pl| |k.matczuk|planetpartners.pl
+48 666 300 014
https://planetpartners.pl/
Trina Solar, globalny lider w dostarczaniu rozwiązań z sektora fotowoltaiki i smart energy, rozpoczęła dostawy modułów fotowoltaicznych o mocy 67,5 MWp oraz systemu śledzącego wraz z oprogramowaniem dla instalacji fotowoltaicznej powstającej w Topoje w Albanii. Firma została wybrana, by dostarczyć swoich ultrawydajnych modułów dwustronnych dual-glass Vertex oraz nowego systemu trackerów jednorzędowych Vanguard 1P. Ten projekt stanowi część strategii Trina Solar, zakładającej dostarczanie zintegrowanych rozwiązań fotowoltaicznych, i jest jednym z pierwszych w Europie wykorzystujących Vanguard 1P.
Inwestycja Project Blue zlokalizowana jest na południowo-zachodnich nizinach w okolicach Sheq – Marinas, w albańskim regionie Fier znanym z najwyższego nasłonecznienia w kraju. Za jej rozwój i wykonanie odpowiedzialne są albańskie firmy: Blessed Investment oraz Matrix Konstruksion, a ukończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2023 roku.
Powstająca naziemna elektrownia słoneczna ma wytwarzać 108 tysięcy MWh energii rocznie. Jest to pierwszy projekt słoneczny o skali przemysłowej powstający w regionie Bałkanów bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony rządu.
Trina Solar dostarcza na potrzeby tej instalacji kompletny system złożony z trackerów jednorzędowych Vanguard 1P wraz z oprogramowaniem w połączeniu z panelami dwustronnymi dual-glass Vertex DEG21C.20 o mocy 650 Wp i 655 Wp. Łączna moc tej instalacji będzie wynosić 67,5 MWp.
Co istotne projekt obejmuje także dostarczenie oprogramowania monitorującego system trackerów, jak i stałe wsparcie techniczne – jest to kompletne rozwiązanie, które pokazuje zdolność Trina Solar do dostarczenia instalacji na poziomie systemowym.
By ten projekt doszedł do skutku, Trina Solar musiała jednak sprostać szeregowi wyzwań. Instalacja położona na wybrzeżu jest wyjątkowo narażona na warunki atmosferyczne: wiatr oraz zetknięcie ze słoną morską wodą. Co więcej, leży na terenach podmokłych, podatnych na zalanie. Aby zapewnić jak najwyższą trwałość dostarczanych komponentów instalacji, przed opracowaniem ostatecznego kształtu i dynamiki całego systemu, firma przeprowadziła pogłębione testy weryfikujące siłę wiatru, możliwe obciążenie śniegiem i ekspozycję na pryskającą wodę morską. Wykorzystanie modułów PV z podwójnego szkła pozwoli zapewnić najwyższą odporność na warunki atmosferyczne.
Z kolei odpowiedzią na wyzwanie podmokłego podłoża stały się mikropale, które zostaną zamontowane, by zapewnić instalacji odpowiedni fundament i stabilność, przez ponad 30 lat zakładanej żywotności systemu.
Besnik Leskaj, prezes Blessed Investment podkreśla: naszym celem jest produkcja czystej energii i zredukowanie naszego śladu węglowego, by zbudować dla Albanii zrównoważoną przyszłość. Project Blue jest ambitny i stanowi istotne wzmocnienie dla zdolności produkcji energii słonecznej zarówno w Albanii, jak i całym regionie Bałkanów. Na drodze do tego celu nie brakowało przeszkód, dlatego cieszymy się, że Trina Solar dołączyła do nas i jako cenny partner wspiera nas w jego osiągnięciu. Jesteśmy szczególnie dumni z pozytywnego wpływu, jaki ten projekt będzie miał na Albanię.
Arian Leskaj, prezes Matrix Konstruksion dodaje: chcę szczególnie podkreślić, że nasza współpraca z Trina Solar była jednocześnie owocna i satysfakcjonująca. Moim zdaniem kluczem do jej sukcesu była obustronna otwartość na dzielenie się zasobami i know-how. Zespół Trina Solar podjął wszelkie niezbędne kroki, by zapewnić długotrwały sukces, łącząc wyjątkową trwałość modułów Vertex i system śledzenia Vanguard 1P, które gwarantują najwyższą efektywność nawet w wymagających warunkach atmosferycznych nadmorskiej lokalizacji. Oprogramowanie monitorujące i bieżące wsparcie z pewnością przyczynią się do zachowania efektywności Project Blue nawet na wiele lat. Planujemy rozwinąć naszą współpracę z Trina Solar w zakresie inwestycji i EPC, zarówno w kwestii trwających projektów w Albanii, jak i w wszędzie tam, gdzie pojawi się taka możliwość.
Gonzalo de la Viña, prezes Trina Solar w regionie EMEA wskazuje: ten projekt to kolejny istotny etap naszego rozwoju w Europie Wschodniej, w szczególności w zakresie naszej zdolności dostarczania kompletnych rozwiązań systemowych, obejmujących cały proces: od wstępnych konsultacji, przez etap projektowania, aż po wsparcie trwające po zakończeniu realizacji. Takie podejście gwarantuje, że system jest w pełni zoptymalizowany, a każdy z jego różnorodnych elementów perfekcyjnie zintegrowany z innymi, ponieważ wszystkie pochodzą od Trina Solar. Dostarczanie takich komplementarnych rozwiązań to kierunek naszego rozwoju biznesowego, a ten projekt z pewnością będzie trampoliną dla kolejnych, podobnych, które w niedalekiej przyszłości zrealizujemy w Europie.
O Trina Solar
Trina Solar została założona w 1997 roku. Dziś jako światowy lider w dostarczaniu modułów fotowoltaicznych i inteligentnych rozwiązań energetycznych, firma dostarcza produkty PV, aplikacje i kompleksowe usługi i promuje zrównoważony rozwój na całym świecie. Dzięki ciągłym innowacjom, zwiększając światowy udział energii PV oraz popularyzując energię odnawialną, Trina Solar wspiera rozwój przemysłu PV. Misją Trina Solar jest pobudzenie globalnego rozwoju energii odnawialnej na całym świecie.
Do dziś Trina Solar dostarczyła na całym świecie moduły fotowoltaiczne o mocy ponad 120 GW. Ponadto, działalność Trina w zakresie downstream obejmuje rozwój projektów fotowoltaicznych, finansowanie, projektowanie, budowę, utrzymanie i zarządzanie oraz kompleksowe rozwiązania w zakresie integracji systemu dla klientów. Trina Solar podłączyła ponad 5GW elektrowni słonecznych do sieci na całym świecie. W 2018 roku Trina Solar uruchomiła markę Energy IoT, a obecnie dąży do bycia globalnym liderem w dziedzinie inteligentnej energii. W czerwcu 2020 roku Trina Solar notowana na STAR Market giełdy w Szanghaju. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.trinasolar.com.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.