VeloBank wspiera wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w zielonej transformacji
W ramach wsparcia zielonej transformacji wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych VeloBank rozpoczął cykl spotkań z poświęconych tej tematyce. Na pierwszej konferencji - „Transformacja energetyczna – możliwości i wyzwania dla Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych. Inwestycja w termomodernizację z grantem OZE”, która odbyła się pod koniec marca br., swoją wiedzą o praktycznych aspektach stosowania odnawialnych źródeł energii na osiedlach mieszkaniowych podzielili się eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego, Energa Obrót i Fundacji Poszanowania Energii oraz VeloBanku. Uczestnicy mogli też poznać najnowszy instrument finansowania inwestycji związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej – kredyt z grantem OZE.
Ponad 100 przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych spotkało się w The Warsaw Hub, by poznać sposoby zmniejszenia rachunków za energię dzięki instrumentom finansowania termomodernizacji i instalacji OZE dla osiedli wielorodzinnych. Konferencję i merytoryczną dyskusję w formie panelu eksperckiego poprowadził Paweł Gąsiorowski, Dyrektor Sprzedaży Korporacyjnej w VeloBanku.
– W VeloBanku aktywnie wspieramy zieloną transformację. Stawiamy przy tym mocny akcent na edukację i pracę u podstaw, tak aby przedstawiciele wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych mogli się z naszą pomocą jak najlepiej się do tego procesu przygotować i z sukcesem go przeprowadzić. Jesteśmy dla nich partnerem,
u którego znajdą nie tylko dopasowaną do ich potrzeb obsługę, wygodne finansowanie, ale i praktyczne wsparcie dzięki pomocy doświadczonego i wyspecjalizowanego w temacie OZE zespołu. Widzimy duże zapotrzebowanie jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą finansowania tego rodzaju ekologicznych rozwiązań. Dlatego, wspólnie
z ekspertami zajmującymi się tym tematem, zorganizowaliśmy konferencję dla przedstawicieli wspólnot
i spółdzielni, aby pokazać im dostępne możliwości oraz odpowiedzieć na ich pytania. Planujemy dalej rozwijać nasz dialog z sektorem i organizować kolejne konferencje - warto więc nas obserwować i przyglądać się naszym inicjatywom – mówi Paweł Gąsiorowski, Dyrektor Sprzedaży Korporacyjnej w VeloBanku.
O OZE z ekspertami
Wydarzenie zorganizowane przez VeloBank otworzył ekspert BGK, Tomasz Makowski, który szeroko omówił grant OZE, instrument pozwalający na sfinansowanie 50 proc. kosztów netto inwestycji w odnawialne źródło energii dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych. Zaprezentował wymogi formalne, ścieżkę aplikowania o grant oraz odpowiedział na pytania związane z dostępnością środków, które uruchomiono w lutym br. Na ten moment przepisy zakładają pulę finansowania w wysokości 100 mln euro. BGK reprezentowała również Magdalena Czerska, Dyrektor Biura Funduszu Termomodernizacji i Remontów w Departamencie Funduszy Mieszkaniowych.
Głównym punktem spotkania była prezentacja Sławomira Stępnia i Bartłomieja Wasiuka, ekspertów VeloBanku specjalizujących się w tematyce OZE. Zaprezentowali oni kluczowe zagadnienia związane z korzyściami dla klimatu oraz praktycznymi i finansowymi aspektami OZE jako sposobu na zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach wielorodzinnych.
W tej części konferencji Olga Broniszewska-Duda ekspert z VeloBanku przedstawiła możliwości sfinansowania inwestycji w OZE dzięki kredytowi z grantem OZE. Jego główne korzyści to:
- Finansowanie nawet do 100% wartości inwestycji, dzięki czemu nie trzeba posiadać wkładu własnego.
- Okres kredytowania, nawet do 20 lat, co wpływa na wysokość rat do spłaty.
- Uwzględnienie w zdolności kredytowej grantu OZE, dzięki czemu nie trzeba podnosić stawki na fundusz remontowy.
- Możliwość zaliczenia grantu OZE na poczet spłaty kredytu, co pomniejsza wysokość rat kapitałowych i odsetek od kredytu.
- Brak prowizji za wcześniejszą spłatę w wysokości grantu OZE.
- Fachowa pomoc i wsparcie ze strony doradców w dziedzinie obsługi bankowej oraz finansowania potrzeb termomodernizacyjnych i remontowych dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych.
– Instrument ten pozwala wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym bez wkładu własnego, dzięki środkom z BGK, zrealizować inwestycję związaną z instalacją odnawialnego źródła energii na budynku wielorodzinnym. Atrakcyjnie oprocentowany kredyt z możliwością karencji na spłatę kapitału nawet do 12 miesięcy i z okresem kredytowania do 20 lat stanowi bardzo wygodne narzędzie do skutecznego zmniejszania zapotrzebowania energetycznego osiedli mieszkaniowych, a co za tym idzie i płaconych co miesiąc rachunków. Pozytywnie oceniam fakt, że tematyka zielonej transformacji cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem przedstawicieli wspólnot i spółdzielni, co pokazała wysoka frekwencja na zorganizowanej przez nas konferencji. Jako VeloBank chcemy budować bazę wiedzy, która umożliwi naszym partnerom podjęcie w pełni świadomej i opartej na przesłankach merytorycznych decyzji inwestycyjnej, która umożliwi im nie tylko oszczędności, lecz przyczyni się również do ochrony środowiska naturalnego – zaznacza Bartłomiej Wasiuk, Dyrektor Biura Akwizycji i Rozwoju ESG w VeloBanku.
Dalszą część spotkania stanowiła prezentacja Andrzeja Rajkiewicza z Fundacji Poszanowania Energii, który zaprezentował przykłady spółdzielni mieszkaniowych skutecznie wykorzystujących odnawialne źródła energii z korzyścią dla mieszkańców oraz środowiska. Przedstawiciele Energa Obrót, Remigiusz Markizański i Jan Leśniewski, zaprezentowali uczestnikom nowoczesne instalacje fotowoltaiczne dla zabudowy wielorodzinnej oraz odpowiedzieli na praktyczne pytania związane z techniczną stroną zasilania osiedli mieszkaniowych zieloną energią.
Podsumowaniem spotkania był panel dyskusyjny, którego kluczowym wnioskiem było to, że OZE to aktualnie najskuteczniejszy sposób na radykalne zmniejszenie kosztów energii dla prosumentów lokatorskich.
Local content w energetyce jądrowej
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.