Komunikaty PR

VeloBank wspiera wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w zielonej transformacji

2023-04-05  |  11:00
Biuro prasowe

W ramach wsparcia zielonej transformacji wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych VeloBank rozpoczął cykl spotkań z poświęconych tej tematyce. Na pierwszej konferencji - „Transformacja energetyczna – możliwości i wyzwania dla Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych. Inwestycja w termomodernizację z grantem OZE”, która odbyła się pod koniec marca br., swoją wiedzą o praktycznych aspektach stosowania odnawialnych źródeł energii na osiedlach mieszkaniowych podzielili się eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego, Energa Obrót i Fundacji Poszanowania Energii oraz VeloBanku. Uczestnicy mogli też poznać najnowszy instrument finansowania inwestycji związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej – kredyt z grantem OZE.

Ponad 100 przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych spotkało się w The Warsaw Hub, by poznać sposoby zmniejszenia rachunków za energię dzięki instrumentom finansowania termomodernizacji i instalacji OZE dla osiedli wielorodzinnych. Konferencję i merytoryczną dyskusję w formie panelu eksperckiego poprowadził Paweł Gąsiorowski, Dyrektor Sprzedaży Korporacyjnej w VeloBanku.

W VeloBanku aktywnie wspieramy zieloną transformację. Stawiamy przy tym mocny akcent na edukację i pracę u podstaw, tak aby przedstawiciele wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych mogli się z naszą pomocą jak najlepiej się do tego procesu przygotować i z sukcesem go przeprowadzić. Jesteśmy dla nich partnerem,
u którego znajdą nie tylko dopasowaną do ich potrzeb obsługę, wygodne finansowanie, ale i praktyczne wsparcie dzięki pomocy doświadczonego i wyspecjalizowanego w temacie OZE zespołu. Widzimy duże zapotrzebowanie jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą finansowania tego rodzaju ekologicznych rozwiązań. Dlatego, wspólnie
z ekspertami zajmującymi się tym tematem, zorganizowaliśmy konferencję dla przedstawicieli wspólnot
i spółdzielni, aby pokazać im dostępne możliwości oraz odpowiedzieć na ich pytania. Planujemy dalej rozwijać nasz dialog z sektorem i organizować kolejne konferencje - warto więc nas obserwować i przyglądać się naszym inicjatywom
mówi Paweł Gąsiorowski, Dyrektor Sprzedaży Korporacyjnej w VeloBanku.

O OZE z ekspertami

Wydarzenie zorganizowane przez VeloBank otworzył ekspert BGK, Tomasz Makowski, który szeroko omówił grant OZE, instrument pozwalający na sfinansowanie 50 proc. kosztów netto inwestycji w odnawialne źródło energii dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych. Zaprezentował wymogi formalne, ścieżkę aplikowania o grant oraz odpowiedział na pytania związane z dostępnością środków, które uruchomiono w lutym br. Na ten moment przepisy zakładają pulę finansowania w wysokości 100 mln euro. BGK reprezentowała również Magdalena Czerska, Dyrektor Biura Funduszu Termomodernizacji i Remontów w Departamencie Funduszy Mieszkaniowych.

Głównym punktem spotkania była prezentacja Sławomira Stępnia i Bartłomieja Wasiuka, ekspertów VeloBanku specjalizujących się w tematyce OZE. Zaprezentowali oni kluczowe zagadnienia związane z korzyściami dla klimatu oraz praktycznymi i finansowymi aspektami OZE jako sposobu na zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach wielorodzinnych.

W tej części konferencji Olga Broniszewska-Duda ekspert z VeloBanku przedstawiła możliwości sfinansowania inwestycji w OZE dzięki kredytowi z grantem OZE. Jego główne korzyści to:

  • Finansowanie nawet do 100% wartości inwestycji, dzięki czemu nie trzeba posiadać wkładu własnego.
  • Okres kredytowania, nawet do 20 lat, co wpływa na wysokość rat do spłaty.
  • Uwzględnienie w zdolności kredytowej grantu OZE, dzięki czemu nie trzeba podnosić stawki na fundusz remontowy.
  • Możliwość zaliczenia grantu OZE na poczet spłaty kredytu, co pomniejsza wysokość rat kapitałowych i odsetek od kredytu.
  • Brak prowizji za wcześniejszą spłatę w wysokości grantu OZE.
  • Fachowa pomoc i wsparcie ze strony doradców w dziedzinie obsługi bankowej oraz finansowania potrzeb termomodernizacyjnych i remontowych dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych.

Instrument ten pozwala wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym bez wkładu własnego, dzięki środkom z BGK, zrealizować inwestycję związaną z instalacją odnawialnego źródła energii na budynku wielorodzinnym. Atrakcyjnie oprocentowany kredyt z możliwością karencji na spłatę kapitału nawet do 12 miesięcy i z okresem kredytowania do 20 lat stanowi bardzo wygodne narzędzie do skutecznego zmniejszania zapotrzebowania energetycznego osiedli mieszkaniowych, a co za tym idzie i płaconych co miesiąc rachunków. Pozytywnie oceniam fakt, że tematyka zielonej transformacji cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem przedstawicieli wspólnot i spółdzielni, co pokazała wysoka frekwencja na zorganizowanej przez nas konferencji. Jako VeloBank chcemy budować bazę wiedzy, która umożliwi naszym partnerom podjęcie w pełni świadomej i opartej na przesłankach merytorycznych decyzji inwestycyjnej, która umożliwi im nie tylko oszczędności, lecz przyczyni się również do ochrony środowiska naturalnego – zaznacza Bartłomiej Wasiuk, Dyrektor Biura Akwizycji i Rozwoju ESG w VeloBanku.

 

Dalszą część spotkania stanowiła prezentacja Andrzeja Rajkiewicza z Fundacji Poszanowania Energii, który zaprezentował przykłady spółdzielni mieszkaniowych skutecznie wykorzystujących odnawialne źródła energii z korzyścią dla mieszkańców oraz środowiska. Przedstawiciele Energa Obrót, Remigiusz Markizański i Jan Leśniewski, zaprezentowali uczestnikom nowoczesne instalacje fotowoltaiczne dla zabudowy wielorodzinnej oraz odpowiedzieli na praktyczne pytania związane z techniczną stroną zasilania osiedli mieszkaniowych zieloną energią.

Podsumowaniem spotkania był panel dyskusyjny, którego kluczowym wnioskiem było to, że OZE to aktualnie najskuteczniejszy sposób na radykalne zmniejszenie kosztów energii dla prosumentów lokatorskich.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.