WALKA O STABILNĄ I NOWOCZESNĄ ENERGETYKĘ DLA POLSKI TRWA
Branża urządzeń OZE bije na alarm: napaść Rosji na Ukrainę znacząco przyspieszyła unijne plany odejścia od stosowania paliw kopalnych w budynkach, co przekłada się na powszechne używanie w Europie urządzeń grzewczych korzystających z odnawialnych źródeł energii. Unijny pakiet REPowerEU, zakłada m.in. ponad dwukrotny wzrost zastosowania pomp ciepła w ciągu najbliższych 5 lat i wprowadzenie europejskiego zakazu sprzedaży samodzielnych kotłów na paliwa kopalne (gaz, węgiel czy olej) już w 2029 roku. Tymczasem polski rząd nadal dofinansowuje tego typu rozwiązania i przyznaje dodatek węglowy. Gdzie sens i logika?
Wobec rosnących cen energii, kryzysu gospodarczego oraz powoli zbliżającej się katastrofy ekologicznej Unia Europejska zwróciła się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Ogłoszony przez Komisję Europejską w marcu 2023 roku projekt Net Zero Industry Act wspiera nie tylko badania i rozwój, ale także wspomaga wdrożenie i produkcję urządzeń grzewczych korzystających z OZE. Beneficjentami projektu są m.in. rządy Francji i Niemiec. W polityce klimatyczno-energetycznej UE podkreśla się znaczenie sprężarkowych pomp ciepła, jako najbardziej efektywnych technologii grzewczych. Będą one stanowiły istotny element bilansowania systemu energetycznego i zapewnią możliwość odciążania sieci energetycznej. Jest to rozwiązanie już wykorzystywane w wielu krajach Europy w połączeniu ze specjalnymi taryfami elektrycznymi. Tymczasem w naszym kraju brakuje kompleksowego kierunku działań w zakresie polskiej produkcji urządzeń grzewczych OZE, w tym kotłów na pellet oraz sprężarkowych pomp ciepła.
- Polska produkuje rocznie 1.800.000 ton pelletu, co może zastąpić gaz, węgiel i olej – jesteśmy jednym z największych producentów tego biopaliwa w Europie. Biomasa to bezcenny polski skarb, który może zapewnić nam stabilność, samowystarczalność i bezpieczeństwo energetyczne. Dodatkowo kotły na biopaliwa stałe takie jak pellet drzewny, zrębkę czy drewno kawałkowe produkowane przez polskich producentów są rozwiązaniami ekologicznymi, nie zanieczyszczają powietrza i są neutralne pod względem klimatycznym, w przeciwieństwie do kotłów na paliwa kopalne - gaz, węgiel, olej opałowy – tłumaczy dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.
Polski rząd nie wspiera technologii urządzeń grzewczych korzystających z OZE, tzn. pomp ciepła i kotłów na
biopaliwo stałe w postaci pelletu, za to wypłaca dodatek węglowy i dotuje piece na paliwa kopalne, które za kilka lat mogą okazać się bezużyteczne. Brakuje także dodatkowych wymagań dla urządzeń OZE dopuszczonych do sprzedaży i dotowanych w krajowych programach wsparcia (pompy ciepła, kotły na pellet). Wiele urządzeń otrzymuje dofinansowanie na podstawie niezweryfikowanych deklaracji, a wymogi ekoprojektu są nierealizowane.
- Polski rynek zalewa fala tanich, azjatyckich pomp ciepła – jedynie 3% sprzedanych w ubiegłym roku urządzeń pochodziło z Polski. My chcemy zagwarantować użytkownikom odpowiednią jakość i wydajność urządzeń, dlatego wystąpiliśmy do premiera Morawieckiego z konkretnymi propozycjami mającymi na celu wdrożenie systemu kontroli i certyfikatów – mówi dr Nocoń z IGU OZE.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.