Wiosną warto zadbać o dobry stan instalacji HVAC
Początek wiosny oznacza początek sezonu przeglądów instalacji HVAC – ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Wiosenne inspekcje systemów pozwalają uniknąć kosztownych napraw w późniejszym terminie oraz zapewnią niezawodność działania systemów.
– Przeglądy oraz optymalizacja systemów HVAC leżą w interesie każdego przedsiębiorstwa wyposażonego w takie instalacje. Intensywna eksploatacja w lecie sprzyja pojawianiu się usterek, których można uniknąć, dzięki przeprowadzeniu prac serwisowych we wcześniejszym terminie. Od marca do maja oraz jesienią ponad połowa zleceń dla naszej firmy obejmuje przeglądy i korektę ustawień urządzeń klimatyzujących, wentylujących i grzewczych – mówi Sławomir Halbryt, prezes zarządu Sescom S.A.
Wiosenny serwis urządzeń to także doskonały czas na dostosowanie oprogramowania urządzeń systemu, w celu optymalizacji ich pracy względem potrzeb obiektu. Takie działania sprawiają, że wykorzystywanie urządzeń HVAC będzie bardziej efektywne energetyczne i w mniejszym stopniu będzie emitować zanieczyszczenia do środowiska.
– Nasz autorski system SES Control pozwala na optymalizację pracy urządzeń grzewczych. Dokonanie audytu powierzchni i prowadzenie stałego monitorowania czynników (sposobu korzystania z obiektu, temperaturę, wilgotność) pozwalają na pełną zmianę ustawień, tak by urządzenia pracowały w sposób dostosowany do potrzeb budynku i przedsiębiorstwa. Dodatkowo nasza autorska technologia pozwala na uniknięcie niepożądanych awarii – jest to możliwie dzięki wprowadzeniu monitorowania czasu pracy urządzeń oraz dostosowania częstotliwości przeglądów do realnego czasu użytkowania systemu. Nasi analitycy i Energy Managerowie na bieżąco dokonują analizy spływających danych i wykonują niezbędne w danym momencie działania – dodaje Sławomir Halbryt, prezes zarządu Sescom S.A.
Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek konserwacji urządzeń HVAC. Niedopilnowanie stanu technicznego urządzeń może powodować negatywny wpływ na zdrowie pracowników oraz skutkować nałożeniem kar przez odpowiednie organy. Nieczyszczone urządzenia HVAC mogą zanieczyszczać powietrze w biurze oraz być źródłem grzybów i bakterii. Bieżący przegląd instalacji to także korzyści dla przedsiębiorstwa – pozwalają na uniknięcie awarii oraz optymalizację pracy urządzeń. Odpowiednia częstotliwość przeglądów pozwala także na utrzymanie zapotrzebowania systemu na energię elektryczną na zbilansowanym poziomie.

Dzięki OZE wspólnoty i spółdzielnie mogą ciąć koszty prądu do minimum

Kolejne budynki zyskają własne węzły cieplne. EPEC likwiduje stację grupową

Wizerunek i sukces firmy zależą od tego, jakiej używa energii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Demografia, zdrowie, edukacja i ekologia. Nowe technologie mają coraz większe znaczenie dla rozwiązywania najbardziej palących problemów
O pozytywnym wpływie technologii na biznes mówi się od dawna, za czym idą rosnące z roku na rok inwestycje przedsiębiorstw w ten obszar, m.in. chmurę czy sztuczną inteligencję. Coraz częściej nowe technologie znajdują także zastosowanie w rozwiązywaniu palących problemów globalnych. Pracują nad nimi zarówno duże korporacje, naukowcy i studenci, jak i start-upy z całego świata. – Nowe technologie posiadają ogromny potencjał w przekształcaniu i wspieraniu kluczowych obszarów społeczno-gospodarczych, takich jak edukacja, zdrowie, środowisko i gospodarka – mówi Alicja Tatarczuk z Huaweia. Koncern szuka takich innowacyjnych pomysłów wśród młodych naukowców w swoim konkursie Tech4Good, który jest częścią programu Seeds for the Future.
Handel
W okresie okołoświątecznym Polacy generują duże ilości elektroodpadów. Połowa nie wie, że nie można ich wyrzucić do śmietnika

Polacy mają problem z prawidłowym wskazaniem elektroodpadów i nie do końca wiedzą, gdzie oddawać takie zużyte sprzęty – pokazuje badanie agencji badawczej Zymetria na zlecenie RLG. 34 proc. badanych przyznało, że zdarzyło im się źle zutylizować wyrzucane elektroodpady. Odpady, które najczęściej trafiają w nieodpowiednie miejsce, to m.in. kable, ładowarki czy słuchawki. – Podobnie jest z różnego rodzaju golarkami, lokówkami, zabawkami na baterie i innymi małymi sprzętami, czyli tym, co niebawem będziemy kupować pod choinkę – zauważa Monika Wyciechowska z RLG w Polsce. Jak wskazuje, ponad połowa Polaków nie wie, że starych sprzętów nie wolno wyrzucać do pięciu frakcji, ale trzeba je oddać do specjalnych punktów zbiórki.
Bankowość
Banki i fundusze skoncentrowane na zielonych aspektach finansowanych projektów. UE stawia przed nimi coraz więcej wymogów

Zielona transformacja w Europie odciska coraz mocniejsze piętno na wszystkich sektorach gospodarki, także w branży finansowej. Wchodzące w życie kolejne regulacje z jednej strony wymuszają na bankach i innych instytucjach uwzględnianie kwestii ESG przy podejmowaniu decyzji o udzielaniu firmom kredytu inwestycyjnego czy zakupie akcji lub obligacji spółek. Z drugiej strony kolejne dyrektywy i rozporządzenia tworzą podstawy do oceny stopnia „zieloności” projektów. Ekologizację branży ma wspomóc utworzona właśnie platforma koordynująca działania branży – POLSIF.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.