Wiosną warto zadbać o dobry stan instalacji HVAC
Początek wiosny oznacza początek sezonu przeglądów instalacji HVAC – ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Wiosenne inspekcje systemów pozwalają uniknąć kosztownych napraw w późniejszym terminie oraz zapewnią niezawodność działania systemów.
– Przeglądy oraz optymalizacja systemów HVAC leżą w interesie każdego przedsiębiorstwa wyposażonego w takie instalacje. Intensywna eksploatacja w lecie sprzyja pojawianiu się usterek, których można uniknąć, dzięki przeprowadzeniu prac serwisowych we wcześniejszym terminie. Od marca do maja oraz jesienią ponad połowa zleceń dla naszej firmy obejmuje przeglądy i korektę ustawień urządzeń klimatyzujących, wentylujących i grzewczych – mówi Sławomir Halbryt, prezes zarządu Sescom S.A.
Wiosenny serwis urządzeń to także doskonały czas na dostosowanie oprogramowania urządzeń systemu, w celu optymalizacji ich pracy względem potrzeb obiektu. Takie działania sprawiają, że wykorzystywanie urządzeń HVAC będzie bardziej efektywne energetyczne i w mniejszym stopniu będzie emitować zanieczyszczenia do środowiska.
– Nasz autorski system SES Control pozwala na optymalizację pracy urządzeń grzewczych. Dokonanie audytu powierzchni i prowadzenie stałego monitorowania czynników (sposobu korzystania z obiektu, temperaturę, wilgotność) pozwalają na pełną zmianę ustawień, tak by urządzenia pracowały w sposób dostosowany do potrzeb budynku i przedsiębiorstwa. Dodatkowo nasza autorska technologia pozwala na uniknięcie niepożądanych awarii – jest to możliwie dzięki wprowadzeniu monitorowania czasu pracy urządzeń oraz dostosowania częstotliwości przeglądów do realnego czasu użytkowania systemu. Nasi analitycy i Energy Managerowie na bieżąco dokonują analizy spływających danych i wykonują niezbędne w danym momencie działania – dodaje Sławomir Halbryt, prezes zarządu Sescom S.A.
Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek konserwacji urządzeń HVAC. Niedopilnowanie stanu technicznego urządzeń może powodować negatywny wpływ na zdrowie pracowników oraz skutkować nałożeniem kar przez odpowiednie organy. Nieczyszczone urządzenia HVAC mogą zanieczyszczać powietrze w biurze oraz być źródłem grzybów i bakterii. Bieżący przegląd instalacji to także korzyści dla przedsiębiorstwa – pozwalają na uniknięcie awarii oraz optymalizację pracy urządzeń. Odpowiednia częstotliwość przeglądów pozwala także na utrzymanie zapotrzebowania systemu na energię elektryczną na zbilansowanym poziomie.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.