Komunikaty PR

Zmiany dla właścicieli urządzeń grzewczych dają o sobie znać w Nowym Roku.

2023-01-12  |  10:30
Biuro prasowe

Mimo, że sezon grzewczy w pełni, samorządy stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, którym przyświeca cel zapewnienia obywatelom lepszej jakości powietrza przy zachowaniu ekologicznych norm narzuconych przez Unię Europejską. Od Nowego Roku obowiązują nowe zasady ogrzewania w kilku województwach i miastach

Od 1 stycznia 2023 w województwach mazowieckim, podkarpackim i śląskim wchodzi w życie zakaz eksploatacji miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków i kóz), które nie spełniają wymogów Ekoprojektu. Dotyczy on również miast: Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. W województwie małopolskim taki zakaz miał wejść też od 1 stycznia 2023, lecz został przesunięty na maj 2024.

- Dodatkowo na Mazowszu od Nowego Roku w nowo budowanych budynkach (głównie osiedla mieszkaniowe), mających dostęp do sieci ciepłowniczej, będzie obowiązywał zakaz eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe, czyli na węgiel, który jest paliwem kopalnym, ale niestety również na drewno, zaliczające się przecież do odnawialnych źródeł energii - mówi Wojciech Perek, grupa Drewno Pozytywna Energia.

 

Kolejne, nowe rozporządzenie dotyczy mieszkańców 7 małopolskich gmin: Skawiny, Krzeszowic, Oświęcimia, Nowego Targu, Niepołomic, Rabki-Zdrój i Czarnego Dunajca, którzy po 1 stycznia 2023 będą mogli zamontować kominek lub piec wolnostojący. Warunkiem zainstalowania takiego urządzenia jest zamknięta komora spalania oraz wyposażenie w urządzenie do automatycznej kontroli przebiegu procesu spalania poprzez regulację dopływu powietrza na podstawie pomiaru temperatury spalin (sterownik).

 

- W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych zmian, które mamy nadzieję, że tym razem uwzględnią fakt, że biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. W związku z trudną sytuacją na rynku paliw wiele samorządów na bieżąco prowadzi prace nad złagodzeniem przepisów antysmogowych, a w szczególności nad zniesieniem zakazów i ograniczeń dla nowoczesnych urządzeń na drewno i pellet. Małopolska, Mazowsze i 7 wspomnianych wcześniej małopolskich gmin pracuje nad naszymi petycjami w tej sprawie – podsumowuje Wojciech Perek.

 

W większości województw w roku 2023 będą prowadzone prace nad aktualizacją lokalnych Programów Ochrony Powietrza. Dotychczas przeprowadzone konsultacje społeczne pokazały wyraźny sprzeciw wobec zakazów i ograniczeń eksploatacji kominków, w których polscy obywatele palą OZE - drewnem kawałkowym.

 

Kontakt dla mediów:

Inga Ryfka

Senior Account Manager

i.ryfka@agencjafaceit.pl

790 393 471

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka CERTYFIKACJA SPOSOBEM NA RACHUNKI GROZY - Zmiany w programie CZYSTE POWIETRZE Biuro prasowe
2024-04-18 | 01:00

CERTYFIKACJA SPOSOBEM NA RACHUNKI GROZY - Zmiany w programie CZYSTE POWIETRZE

Jeszcze w styczniu 2023 roku pompy ciepła stanowiły 64 proc. wszystkich źródeł ciepła wnioskowanych w ramach programu CZYSTE POWIETRZE. W lutym tego roku było to już tylko 32 proc.
Energetyka Digital Realty i Schneider Electric realizują projekt GOZ dla centrów danych
2024-04-16 | 16:00

Digital Realty i Schneider Electric realizują projekt GOZ dla centrów danych

Nowa inicjatywa będzie wspierać zobowiązania Digital Realty w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju, zwiększając odporność i przyspieszając
Energetyka Po co firmom strategia energetyczna?
2024-04-09 | 14:00

Po co firmom strategia energetyczna?

Efektywność energetyczna, optymalizacja kosztów działalności, zmieniające się przepisy prawne i oczekiwania rynku, to rzeczywistość, której muszą dziś sprostać

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.