Zmiany dla właścicieli urządzeń grzewczych dają o sobie znać w Nowym Roku.
Mimo, że sezon grzewczy w pełni, samorządy stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, którym przyświeca cel zapewnienia obywatelom lepszej jakości powietrza przy zachowaniu ekologicznych norm narzuconych przez Unię Europejską. Od Nowego Roku obowiązują nowe zasady ogrzewania w kilku województwach i miastach
Od 1 stycznia 2023 w województwach mazowieckim, podkarpackim i śląskim wchodzi w życie zakaz eksploatacji miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków i kóz), które nie spełniają wymogów Ekoprojektu. Dotyczy on również miast: Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. W województwie małopolskim taki zakaz miał wejść też od 1 stycznia 2023, lecz został przesunięty na maj 2024.
- Dodatkowo na Mazowszu od Nowego Roku w nowo budowanych budynkach (głównie osiedla mieszkaniowe), mających dostęp do sieci ciepłowniczej, będzie obowiązywał zakaz eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe, czyli na węgiel, który jest paliwem kopalnym, ale niestety również na drewno, zaliczające się przecież do odnawialnych źródeł energii - mówi Wojciech Perek, grupa Drewno Pozytywna Energia.
Kolejne, nowe rozporządzenie dotyczy mieszkańców 7 małopolskich gmin: Skawiny, Krzeszowic, Oświęcimia, Nowego Targu, Niepołomic, Rabki-Zdrój i Czarnego Dunajca, którzy po 1 stycznia 2023 będą mogli zamontować kominek lub piec wolnostojący. Warunkiem zainstalowania takiego urządzenia jest zamknięta komora spalania oraz wyposażenie w urządzenie do automatycznej kontroli przebiegu procesu spalania poprzez regulację dopływu powietrza na podstawie pomiaru temperatury spalin (sterownik).
- W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych zmian, które mamy nadzieję, że tym razem uwzględnią fakt, że biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. W związku z trudną sytuacją na rynku paliw wiele samorządów na bieżąco prowadzi prace nad złagodzeniem przepisów antysmogowych, a w szczególności nad zniesieniem zakazów i ograniczeń dla nowoczesnych urządzeń na drewno i pellet. Małopolska, Mazowsze i 7 wspomnianych wcześniej małopolskich gmin pracuje nad naszymi petycjami w tej sprawie – podsumowuje Wojciech Perek.
W większości województw w roku 2023 będą prowadzone prace nad aktualizacją lokalnych Programów Ochrony Powietrza. Dotychczas przeprowadzone konsultacje społeczne pokazały wyraźny sprzeciw wobec zakazów i ograniczeń eksploatacji kominków, w których polscy obywatele palą OZE - drewnem kawałkowym.
Kontakt dla mediów:
Inga Ryfka
Senior Account Manager
i.ryfka@agencjafaceit.pl
790 393 471

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.