Zmiany dla właścicieli urządzeń grzewczych dają o sobie znać w Nowym Roku.
Mimo, że sezon grzewczy w pełni, samorządy stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, którym przyświeca cel zapewnienia obywatelom lepszej jakości powietrza przy zachowaniu ekologicznych norm narzuconych przez Unię Europejską. Od Nowego Roku obowiązują nowe zasady ogrzewania w kilku województwach i miastach
Od 1 stycznia 2023 w województwach mazowieckim, podkarpackim i śląskim wchodzi w życie zakaz eksploatacji miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków i kóz), które nie spełniają wymogów Ekoprojektu. Dotyczy on również miast: Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. W województwie małopolskim taki zakaz miał wejść też od 1 stycznia 2023, lecz został przesunięty na maj 2024.
- Dodatkowo na Mazowszu od Nowego Roku w nowo budowanych budynkach (głównie osiedla mieszkaniowe), mających dostęp do sieci ciepłowniczej, będzie obowiązywał zakaz eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe, czyli na węgiel, który jest paliwem kopalnym, ale niestety również na drewno, zaliczające się przecież do odnawialnych źródeł energii - mówi Wojciech Perek, grupa Drewno Pozytywna Energia.
Kolejne, nowe rozporządzenie dotyczy mieszkańców 7 małopolskich gmin: Skawiny, Krzeszowic, Oświęcimia, Nowego Targu, Niepołomic, Rabki-Zdrój i Czarnego Dunajca, którzy po 1 stycznia 2023 będą mogli zamontować kominek lub piec wolnostojący. Warunkiem zainstalowania takiego urządzenia jest zamknięta komora spalania oraz wyposażenie w urządzenie do automatycznej kontroli przebiegu procesu spalania poprzez regulację dopływu powietrza na podstawie pomiaru temperatury spalin (sterownik).
- W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych zmian, które mamy nadzieję, że tym razem uwzględnią fakt, że biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. W związku z trudną sytuacją na rynku paliw wiele samorządów na bieżąco prowadzi prace nad złagodzeniem przepisów antysmogowych, a w szczególności nad zniesieniem zakazów i ograniczeń dla nowoczesnych urządzeń na drewno i pellet. Małopolska, Mazowsze i 7 wspomnianych wcześniej małopolskich gmin pracuje nad naszymi petycjami w tej sprawie – podsumowuje Wojciech Perek.
W większości województw w roku 2023 będą prowadzone prace nad aktualizacją lokalnych Programów Ochrony Powietrza. Dotychczas przeprowadzone konsultacje społeczne pokazały wyraźny sprzeciw wobec zakazów i ograniczeń eksploatacji kominków, w których polscy obywatele palą OZE - drewnem kawałkowym.
Kontakt dla mediów:
Inga Ryfka
Senior Account Manager
i.ryfka@agencjafaceit.pl
790 393 471
Local content w energetyce jądrowej
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.