Zmiany w OZE dla firm. Najważniejsze informacje i koszty.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zawiera ona szereg regulacji wprowadzonych w unijnej dyrektywie o OZE. Istotnym elementem nowelizacji jest zwolnienie z pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW. Dotychczas jedynie montowanie mikroinstalacji (do 50 kW) było zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. A co jeszcze powinny wiedzieć przedsiębiorstwa o nowelizacji ustawy i jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej?
7 lipca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe prawo trafi pod obrady Senatu, a następnie – po decyzji senatorów – będzie przedmiotem głosowania w Sejmie. Już teraz warto przyjrzeć się zmianom, jakie zakłada jej nowelizacja. Te powinny być szczególnie interesujące dla przedsiębiorców, którzy planują zainwestować w OZE lub już posiadają panele fotowoltaiczne.
Instalacje o mocy do 150 kW bez pozwolenia na budowę
Dotychczas pozwolenie na budowę nie było konieczne w przypadku uruchomienia tzw. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Nowelizacja ustawy o OZE zakłada, że w ustawie Prawo budowlane w art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c wyrazy „50 kW” zostaną zastąpione wyrazami „150 kW”. Co to w praktyce oznacza dla prosumentów? Wyjaśnia [imię i nazwisko] z firmy Inergis, która od ponad 35 lat wspiera przedsiębiorstwa w modernizacji energetycznej, promując nowatorskie, energooszczędne rozwiązania z zakresu OZE – m.in. fotowoltaiki i pomp ciepła.
– Dzięki nowelizacji ustawy będziemy mogli zaproponować nowe rozwiązania dla przedsiębiorców – mówi Adrian Wachelka, Członek Zarządu INERGIS. – To między innymi dobudowanie do instalacji fotowoltaicznej magazynu energii. Prosumenci będą mogli także rozbudować już istniejące mikroinstalacje o kolejne 100 kW. Moduły fotowoltaiczne mogą znajdować się na dachu, na gruncie lub w obu miejscach. W przypadku korzystania z modelu hybrydowego konieczne jest sprawdzenie, czy oba urządzenia fotowoltaiczne stanowią jedną instalację i służą do wspólnego celu. Jeżeli tak jest i są one podłączone do wspólnego licznika u inwestora, wówczas moce obu systemów należy sumować.
A dlaczego warto rozbudować instalacje z 50 kW do 150 kW, bez pozwolenia na budowę? Zdaniem eksperta daje to przede wszystkim większe moce produkcyjne.
– Większe instalacje generują więcej energii, co w okresie długoterminowym gwarantuje oszczędności dla prosumenta. Zapewnia także szybszy zwrot z inwestycji – dodaje Adrian Wachelka. – W ten sposób zwiększamy naszą niezależność energetyczną, optymalizujemy przestrzeń, a także działamy na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na to, czy dana firma dba o ESG. Implementacja farmy fotowoltaicznej może wpłynąć na wyższą ocenę przedsiębiorstwa w oczach partnerów biznesowych.
Warto dodać, że w nowelizacji ustawy zachowany został natomiast warunek zawarty w tym samym przepisie (ustawa Prawo budowlane w art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c), zgodnie z którym dla instalacji fotowoltaicznej o mocy większej niż 6,5 kW stosowany jest obowiązek uzgodnienia jej projektu z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
W związku z nowelizacją przepisów o odnawialnych źródłach energii coraz więcej firm zadaje sobie pytanie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Jej cena jest uzależniona od kilku czynników – przede wszystkim od jakości podzespołów.
– Rekomendujemy zastosowanie modułów fotowoltaicznych znajdujących się w rankingu TIER1. Zestawienie przedstawia producentów paneli, którzy zapewniają produkty wysokiej jakości i niskiej awaryjności. Tylko moduły renomowanych brandów dają inwestorowi gwarancję wydajności farmy w trakcie jej eksploatacji, czyli przez 25 lat – dodaje Adrian Wachelka.
Koszty instalacji fotowoltaicznej do 100 kW to 290 000 złotych netto w przypadku montażu na dachu oraz 320 000 złotych netto, gdy panele montowane są na gruncie. Zaś za instalację o mocy do 150 kW prosumenci zapłacą 429 000 złotych netto w przypadku montażu na dachu oraz 469 000 złotych netto, gdy panele są montowane na gruncie.
Kiedy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z opcji powiększenia instalacji do 150 kW bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę? 11 lipca br. ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Jeśli ten zgłosi poprawki, wówczas będą one przedmiotem głosowania w Sejmie. Następnie nowe prawo trafi do podpisu prezydenta.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.