Komunikaty PR

Zmiany w OZE dla firm. Najważniejsze informacje i koszty.

2023-07-28  |  01:00
Biuro prasowe

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zawiera ona szereg regulacji wprowadzonych w unijnej dyrektywie o OZE. Istotnym elementem nowelizacji jest zwolnienie z pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW. Dotychczas jedynie montowanie mikroinstalacji (do 50 kW) było zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. A co jeszcze powinny wiedzieć przedsiębiorstwa o nowelizacji ustawy i jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej?

7 lipca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe prawo trafi pod obrady Senatu, a następnie – po decyzji senatorów – będzie przedmiotem głosowania w Sejmie. Już teraz warto przyjrzeć się zmianom, jakie zakłada jej nowelizacja. Te powinny być szczególnie interesujące dla przedsiębiorców, którzy planują zainwestować w OZE lub już posiadają panele fotowoltaiczne.  

Instalacje o mocy do 150 kW bez pozwolenia na budowę

Dotychczas pozwolenie na budowę nie było konieczne w przypadku uruchomienia tzw. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Nowelizacja ustawy o OZE zakłada, że w ustawie Prawo budowlane w art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c wyrazy „50 kW” zostaną zastąpione wyrazami „150 kW”. Co to w praktyce oznacza dla prosumentów? Wyjaśnia [imię i nazwisko] z firmy Inergis, która od ponad 35 lat wspiera przedsiębiorstwa w modernizacji energetycznej, promując nowatorskie, energooszczędne rozwiązania z zakresu OZE – m.in. fotowoltaiki i pomp ciepła.

 – Dzięki nowelizacji ustawy będziemy mogli zaproponować nowe rozwiązania dla przedsiębiorców – mówi Adrian Wachelka, Członek Zarządu INERGIS. – To między innymi dobudowanie do instalacji fotowoltaicznej magazynu energii. Prosumenci będą mogli także rozbudować już istniejące mikroinstalacje o kolejne 100 kW. Moduły fotowoltaiczne mogą znajdować się na dachu, na gruncie lub w obu miejscach. W przypadku korzystania z modelu hybrydowego konieczne jest sprawdzenie, czy oba urządzenia fotowoltaiczne stanowią jedną instalację i służą do wspólnego celu. Jeżeli tak jest i są one podłączone do wspólnego licznika u inwestora, wówczas moce obu systemów należy sumować.

A dlaczego warto rozbudować instalacje z 50 kW do 150 kW, bez pozwolenia na budowę? Zdaniem eksperta daje to przede wszystkim większe moce produkcyjne.

 – Większe instalacje generują więcej energii, co w okresie długoterminowym gwarantuje oszczędności dla prosumenta. Zapewnia także szybszy zwrot z inwestycji – dodaje Adrian Wachelka. – W ten sposób zwiększamy naszą niezależność energetyczną, optymalizujemy przestrzeń, a także działamy na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na to, czy dana firma dba o ESG. Implementacja farmy fotowoltaicznej może wpłynąć na wyższą ocenę przedsiębiorstwa w oczach partnerów biznesowych.

Warto dodać, że w nowelizacji ustawy zachowany został natomiast warunek zawarty w tym samym przepisie (ustawa Prawo budowlane w art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c), zgodnie z którym dla instalacji fotowoltaicznej o mocy większej niż 6,5 kW stosowany jest obowiązek uzgodnienia jej projektu z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

W związku z nowelizacją przepisów o odnawialnych źródłach energii coraz więcej firm zadaje sobie pytanie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Jej cena jest uzależniona od kilku czynników – przede wszystkim od jakości podzespołów.

  – Rekomendujemy zastosowanie modułów fotowoltaicznych znajdujących się w rankingu TIER1. Zestawienie przedstawia producentów paneli, którzy zapewniają produkty wysokiej jakości i niskiej awaryjności. Tylko moduły renomowanych brandów dają inwestorowi gwarancję wydajności farmy w trakcie jej eksploatacji, czyli przez 25 lat – dodaje Adrian Wachelka.

Koszty instalacji fotowoltaicznej do 100 kW to 290 000 złotych netto w przypadku montażu na dachu oraz 320 000 złotych netto, gdy panele montowane są na gruncie. Zaś za instalację o mocy do 150 kW prosumenci zapłacą 429 000 złotych netto w przypadku montażu na dachu oraz 469 000 złotych netto, gdy panele są montowane na gruncie.

Kiedy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z opcji powiększenia instalacji do 150 kW bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę? 11 lipca br. ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Jeśli ten zgłosi poprawki, wówczas będą one przedmiotem głosowania w Sejmie. Następnie nowe prawo trafi do podpisu prezydenta.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.