ZMIANY W PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE. KOTŁY NA PELET LEPSZE OD POMP CIEPŁA.
Do momentu wprowadzenia zmian w regulaminie programu „Czyste Powietrze”, NFOŚiGW dotuje wszystkie pompy ciepła – zarówno posiadające badania wykonane w akredytowanych laboratoriach, jak i takie, których jakość potwierdza jedynie producent.
- Już od maja br. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE domaga się od NFOŚiGW i MKiŚ wprowadzenia zmian w programie „Czyste Powietrze”. Powodem tego są nieuczciwe praktyki związane z dopuszczeniem przez NFOŚiGW niezweryfikowanych pompy ciepła do programu. Beneficjent takiego urządzenia może ponieść znacznie większe koszty ogrzewania z uwagi na wzrost zużycia prądu. Przykładem, który mógłby posłużyć za wzór osobom dokonującym zmian w programie „Czyste Powietrze” są kotły peletowe i kotły na zgazowanie drewna. Powyższe urządzenia OZE, aby mogły być wpisane na listę ZUM obowiązkowo muszą posiadać raport z badań wykonany przez akredytowane laboratorium. Nie rozumiem, dlaczego od samego początku istnienia programu, takiego zapisu nie wprowadzono dla każdego urządzenia dotowanego – mówi dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.
We wtorek, 31 października w NFOŚiGW odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami branży, MKiŚ oraz MRiT, które ma na celu „uszczelnienia” programu „Czyste Powietrze” i przekazywania dotacji tylko na sprawdzone urządzenia grzewcze. Taką pewność dają nam już teraz kotły na pelet i zgazowanie drewna.
- Wybierając pompę ciepła pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy producent ma wymagane certyfikaty, jak długo działa na rynku, czy daje gwarancję i zapewnia serwis oraz części zamienne. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się, że nasze rachunki za ogrzewanie się nie zmniejszą, a wzrosną nawet kilkukrotnie. Jeżeli zdecydujemy się na zakup kotła na pelet bądź zgazowanie drewna, to wybierzemy produkt, który jako jedyny w programach rządowych musi posiadać certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium potwierdzający na 100% parametry urządzenia grzewczego. Z tego powodu uważam, że dobrym wyborem jest zakup kotła na pelet lub zgazowanie drewna od polskiego producenta. Takie urządzenie zimą na pewno w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzeje nasz dom – tłumaczy dr Nocoń z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.