ZMIANY W PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE. KOTŁY NA PELET LEPSZE OD POMP CIEPŁA.
Do momentu wprowadzenia zmian w regulaminie programu „Czyste Powietrze”, NFOŚiGW dotuje wszystkie pompy ciepła – zarówno posiadające badania wykonane w akredytowanych laboratoriach, jak i takie, których jakość potwierdza jedynie producent.
- Już od maja br. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE domaga się od NFOŚiGW i MKiŚ wprowadzenia zmian w programie „Czyste Powietrze”. Powodem tego są nieuczciwe praktyki związane z dopuszczeniem przez NFOŚiGW niezweryfikowanych pompy ciepła do programu. Beneficjent takiego urządzenia może ponieść znacznie większe koszty ogrzewania z uwagi na wzrost zużycia prądu. Przykładem, który mógłby posłużyć za wzór osobom dokonującym zmian w programie „Czyste Powietrze” są kotły peletowe i kotły na zgazowanie drewna. Powyższe urządzenia OZE, aby mogły być wpisane na listę ZUM obowiązkowo muszą posiadać raport z badań wykonany przez akredytowane laboratorium. Nie rozumiem, dlaczego od samego początku istnienia programu, takiego zapisu nie wprowadzono dla każdego urządzenia dotowanego – mówi dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.
We wtorek, 31 października w NFOŚiGW odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami branży, MKiŚ oraz MRiT, które ma na celu „uszczelnienia” programu „Czyste Powietrze” i przekazywania dotacji tylko na sprawdzone urządzenia grzewcze. Taką pewność dają nam już teraz kotły na pelet i zgazowanie drewna.
- Wybierając pompę ciepła pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy producent ma wymagane certyfikaty, jak długo działa na rynku, czy daje gwarancję i zapewnia serwis oraz części zamienne. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się, że nasze rachunki za ogrzewanie się nie zmniejszą, a wzrosną nawet kilkukrotnie. Jeżeli zdecydujemy się na zakup kotła na pelet bądź zgazowanie drewna, to wybierzemy produkt, który jako jedyny w programach rządowych musi posiadać certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium potwierdzający na 100% parametry urządzenia grzewczego. Z tego powodu uważam, że dobrym wyborem jest zakup kotła na pelet lub zgazowanie drewna od polskiego producenta. Takie urządzenie zimą na pewno w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzeje nasz dom – tłumaczy dr Nocoń z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.