Komunikaty PR

Zmiany w zakresie decyzji środowiskowych dla OZE

2023-10-30  |  01:00
Biuro prasowe

Nie wszystkie inwestycje w farmy fotowoltaiczne wymagają od przedsiębiorcy, by posiadał decyzje środowiskowe. W życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów z 10 sierpnia 2023 roku usprawniające proces powstawania farm, aby ułatwić realizowanie inwestycji z obszaru odnawialnych źródeł energii. Przepisy wskazują, że powierzchnia zabudowy musi wynosić mniej niż 0,5 ha na obszarach ochrony przyrody wskazanych w odpowiednim rozporządzeniu i do 1 ha na pozostałych obszarach – by nie była potrzebna decyzja środowiskowa. Co ma się zmienić?

Wzrost popularności odnawialnych źródeł energii, a także dążenie do zeroemisyjności, którą Polska ma osiągnąć w ciągu ok. 30 lat mobilizuje do zmian w prawie. Podejmowane są kroki, by inwestycja w odnawialne źródła energii była prostsza i wymagała załatwiania mniejszej liczby formalności. Obecna biurokracja może czasem zniechęcać inwestorów do zakładania farm fotowoltaicznych lub spowalniać ten proces. Niemniej jednak warto podkreślić, że Polacy coraz chętniej inwestują w OZE, na co wskazują dane. Z paneli PV korzysta już 1,2 mln konsumentów.

Według danych Agencji Rynku Energii, do października 2022 roku OZE w Polsce wytworzyły 31 320 GWh, co oznacza wzrost o 125% w porównaniu do ubiegłego roku (24 928 GWh). Nadal fotowoltaika pozostaje na pierwszym miejscu, a – zarówno firmy, jak i osoby indywidualne – coraz częściej inwestują w instalacje fotowoltaiczne, zarówno na dachach, jak i na gruncie.. Wzrost popularności OZE w Polsce mobilizuje rząd do wprowadzania zmian w prawie, by zakładanie farm lub paneli było jeszcze prostsze. Co warto wiedzieć o nadchodzących zmianach?

Zmiany w zakresie decyzji środowiskowych dla OZE

W niektórych przypadkach, gdy chcemy zainwestować w farmy fotowoltaiczne na gruncie czy panele na dachu, konieczne jest posiadanie decyzji środowiskowych. Otrzymanie ich jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć, które mogą znacząco wpływać na środowisko naturalne lub przedsięwzięć, które mogą potencjalnie znacząco wpływać na środowisko naturalne. Aby uzyskać decyzję niezbędne jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, a także przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko – tu w wybranych przypadkach.

Kiedy należy mieć decyzję środowiskową? Do przedsięwzięć, które mogą zawsze znacząco wpływać na środowisko zalicza się:

  • instalacje wykorzystujące do wytwarzania energii elektrycznej energię wiatru o łącznej mocy nominalnej nie mniejszej niż 100 MW;
  • zlokalizowane na obszarach morskich naszego państwa.

Do przedsięwzięć, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się:

  • inne elektrownie wiatrowe lokalizowane na obszarach objętych formami ochrony przyrody o całkowitej wysokości nie wyższej niż 30 metrów.

A jak to wygląda w przypadku fotowoltaiki?

  – Dotychczas, aby uniknąć konieczności uzyskania decyzji środowiskowej dla instalacji fotowoltaicznej jej zabudowa musi wynosić mniej niż 0,5 ha na obszarach ochrony przyrody wskazanych w odpowiednim rozporządzeniu, a także 1 ha na pozostałych obszarach. Nowe zmiany podnoszą wymagany próg z 1ha do 2 ha – mówi Grzegorz Mękarski z INERGIS. – Bardzo ważne jest, że wyłączono  obowiązek uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zabudowy systemami fotowoltaicznymi lokalizowanej na dachach i elewacjach obiektów budowlanych. Zmienił się także sposób liczenia wspomnianych 2 hektarów. Wcześniej bardzo często powierzchnia ta liczona była jako całość ogrodzonej powierzchni inwestycji. Zgodnie ze zmianami ma być to obrys wyznaczony przez zewnętrzne skrajne moduły.

A co z projektami, które są do 2 ha i już rozpoczął się proces udzielania decyzji środowiskowych? Niestety prawo nie działa wstecz, zatem stosowane są przepisy dotychczasowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-29 | 01:00

Standardy odpowiedzialnego biznesu - Grupa Tubądzin

Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki” to nie tylko przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju, lecz również swoisty barometr
Energetyka Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero
2024-04-19 | 09:00

Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero

Endress+Hauser, światowy lider w dziedzinie rozwiązań pomiarowych dla przemysłu, weźmie udział w prestiżowym wydarzeniu H2POLAND & NetZero Forum w Poznaniu. W trakcie imprezy
Energetyka Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska
2024-04-19 | 01:00

Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska

Zmiany w polskiej spółce z Grupy Axpo. Od kwietnia do zarządu Axpo Polska dołączył Mateusz Marczewski, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w Europie Zachodniej i Wschodniej.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.