Etykiety do oznaczania pojemników wielokrotnego użytku
Etykiety do oznaczania pojemników wielokrotnego użytku – jak je dostosować do potrzeb logistycznych?
Sprawy drobne i z pozoru błahe często decydują o powodzeniu całości przedsięwzięcia. Przyzna to każdy, kto zna specyfikę pracy w logistyce. Bo każdy proces składa się tu z szeregu etapów i czynności. Łańcuch operacji jest przy tym podzielony niczym sztafeta, gdzie następny zawodnik może wystartować dopiero po ukończeniu odcinka przez poprzedniego. Dobrym przykładem są pojemniki wielokrotnego użytku. Krążą od producenta, przez operatora logistycznego do odbiorcy i z powrotem. Co maksymalnie usprawni ten proces? Odpowiednie etykiety.
Nie taki plastik straszny jak go malują
Chociaż plastik jako tworzywo sztuczne nie cieszy się najlepszą sławą, trzeba uczciwie przyznać, że są obszary, w których jest po prostu niezastąpiony. Weźmy samochód. Jak podaje American Chemistry Council obecnie około 50% całkowitej objętości nowych samochodów stanowią tworzywa sztuczne. Czy da się je zastąpić czymś bardziej ekologicznym, np. drewnem? Pomyślmy. Deska rozdzielcza, przełączniki, otwory wentylacyjne klimatyzacji, klamki, maty podłogowe, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne i wiele innych części w samochodzie wykonanych jest z różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Dzięki nim jeździmy komfortowo i bezpiecznie. Zastosowanie plastikowych komponentów pozwoliło też na zmniejszenie emisji spalin - z każdym 10% zmniejszeniem masy pojazdu, zużycie paliwa poprawia się o 5-7%.
Postaw na najlepsze rozwiązania
Obszarem, który docenia właściwości tworzyw sztucznych, jest logistyka i magazynowanie produktów. Pojemniki i kontenery wielokrotnego użytku wykonane z tego materiału gwarantują bezpieczny transport towarów. Chronią je przed zgnieceniem, wylaniem czy uszkodzeniem. Opakowania transportowe wielokrotnego użytku są najbardziej ekologiczną alternatywą dla kartonów i materiałów, które można wykorzystać tylko raz. Przystosowane do automatycznej obsługi w inteligentnym magazynie wpisują się w trend zamkniętego obiegu opakowań - pomiędzy producentem towaru, centrum logistycznym i dystrybutorem lub handlem. Aby cała machina działała gładko, na każdym etapie musimy wiedzieć 3 rzeczy - ile opakowań jest w obiegu, gdzie się aktualnie znajdują i jaki mają status. Wszystkie te informacje są zawsze w zasięgu ręki dzięki odpowiedniemu oznakowaniu. Dlatego wymagają niezawodnej etykiety.
Czym się kierować przy wyborze etykiety?
Co oferuje rynek? Najtańsze rozwiązanie to „cienkie” etykiety z nadrukiem. Te standardowe etykiety foliowe, z odpowiednio dobranym klejem, sprawdzają się gdy powierzchnia pojemnika jest płaska. Etykiety wielowarstwowe do zastosowań wewnętrznych, z nadrukiem, stosuje się gdy miejsce naklejenia etykiety jest chropowate. Wszystkie nierówności powierzchni równomiernie wypełnia pianka, zwiększając przyczepność etykiety do pojemnika. Etykieta pozostaje przy tym płaska, co podnosi walory estetyczne oznaczenia i jakość odczytu kodu. Etykiety wielowarstwowe z nadrukiem, do stosowania w ekstremalnych warunkach, sprawdzają się gdy pojemniki są narażone na działanie skrajnie niekorzystnych czynników. Etykiety tego typu są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Z kolei etykiety z wklejonym znacznikiem RFID wykorzystują fale radiowe w celu identyfikacji obiektu. Jeśli nie wiesz, co jest dla ciebie najlepsze, zdaj się na fachowców. Dostosują swoje rozwiązania systemowe do twoich potrzeb.
- Właściwie zadrukowane etykiety, zapewniające prawidłowe działanie procesu logistycznego, zawierają kod 1D lub 2D, numer w postaci znaków oraz logo lub nazwę właściciela – tłumaczy Aleksander Wolny z Etisoft. Co istotne, etykietami można oznaczać również palety wykonane z tworzywa sztucznego. Żeby przetrwać cały proces kompletacji i logistyki etykiety muszą być jednak trwałe. W praktyce oznacza to, że etykiety samoprzylepne same się nie odkleją. - Dzięki naszemu wewnętrznemu laboratorium, testujemy etykiety, aby upewnić się, że będą trwałe na każdym rodzaju tworzywa. Pamiętamy jednak o ekologii - tworząc etykiety, które pomagają firmom w znakowaniu pojemników wielokrotnego użytku, przyczyniamy się do ochrony środowiska – podkreśla ekspert z Etisoft.

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

S. Cichanouska: Białorusini żyją jak w gułagach z czasów stalinowskich. Jednak nie poddają się mimo represji i brutalności reżimu
Przedstawiciele białoruskiej opozycji podkreślają, sytuacja w kraju jest bardzo poważna. Z jednej strony od niemal pięciu lat ludzie na Białorusi żyją jak w gułagach z czasów stalinowskich, doświadczają represji, są codzienne zatrzymania. – Co najmniej pół miliona ludzi musiało uciec z kraju – mówi agencji informacyjnej Newseria Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, która w 2020 roku kandydowała na stanowisko prezydenta Białorusi.
Handel
Automatyzacja pomaga firmom budować przewagę nad konkurencją. Zwłaszcza wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji

Firmy coraz chętniej inwestują w cyfryzację i automatyzację procesów, w tym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), co pozwala im oszczędzać czas, redukować koszty operacyjne i poprawiać jakość obsługi klienta. Nowoczesne narzędzia takie jak platforma FlowDog pozwalają relatywnie szybko i efektywnie kosztowo usprawniać procesy obsługi reklamacji, zleceń serwisowych czy analizę danych sprzedażowych. Eksperci podkreślają, że dobrze wdrożona automatyzacja może przynieść zwrot z inwestycji już w ciągu kilku miesięcy, zwiększając konkurencyjność firm na dynamicznie zmieniającym się rynku.
Handel
Odwetowe cła z UE na amerykańskie towary mogą być kolejnym etapem wojny handlowej. Następne decyzje spowodują dalszy wzrost cen

Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie ceł na amerykańskie produkty w reakcji na wejście w życie ceł USA na stal i aluminium. Unijne cła o wartości 26 mld zł wejdą w życie 1 kwietnia, a w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia. Donald Trump już zapowiada, że na to odpowie. – Wchodzimy w etap wojny handlowej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi i na pewno będziemy świadkami wielu takich odwetów z każdej strony – ocenia europosłanka Anna Bryłka.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.