Komunikaty PR

Etykiety RFID w pojemnikach wielokrotnego użytku w przemyśle

2020-05-14  |  11:30

Bez względu na branżę, w wielu zakładach produkcyjnych niedocenionymi elementami są pojemniki wielokrotnego użytku. Planiści, kierownicy produkcji, czy wreszcie bezpośredni pracownicy produkcyjni głównie skupiają się na komponentach, półproduktach i finalnych wyrobach. Wiele z tych elementów musi być w jakiś sposób transportowana, czy to na stanowiska produkcyjne, do punktów obróbki (lakiernie, spawalnie, montownie), czy ostatecznie na magazyn lub do klienta końcowego. Automatyzacja produkcji przemysłowej nie będzie jednak możliwa bez wykorzystania pojemników wielokrotnego użytku, na których znajdować będą się etykiety RFID.

Automatyzacja produkcji – zarządzanie opakowaniami

Wykorzystywane są do tego różnego rodzaju pojemniki wielokrotnego użycia, tzw. RTI (Returnable Transport Items). Czym tak naprawdę są? To różnego rodzaju kuwety, skrzynki, kontenery, pojemniki, czy wózki. Różnią się wielkością, kształtem, a nawet materiałem, z którego są wytworzone. Najczęściej jest to plastik lub metal, ale można również spotkać rozwiązania z drewna, czy innego materiału. W zależności od wykorzystywanego rozwiązania ich koszt może wahać się od kilkudziesięciu złotych do nawet ponad tysiąca. Biorąc pod uwagę fakt, że w zakładzie liczba takich pojemników może się wahać od kilkudziesięciu do nawet kilku, czy kilkudziesięciu tysięcy sztuk , mowa jest więc o elementach o znacznej wartości.

Właśnie dlatego odpowiednie zarządzanie nimi jest tak istotne. W przeciwnym razie nietrudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy produkcja zostaje zatrzymana nie z powodu braku części, a środków do ich transportu (optymalizacja transportu wewnętrznego nie będzie możliwa). Nieodpowiedni nadzór sprzyja bałaganowi, w efekcie którego puste (lub co gorsza - czasem pełne) pojemniki znajdują się w miejscach, w których nie powinno ich być, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Czasem wewnątrz zakładu, a innym razem u naszych podwykonawców, czy odbiorców.

Brak pojemników oznacza konieczność inwestycji w nowe. Źle lub wcale nie oznaczone pojemniki mogą prowadzić do błędnych dostaw komponentów, czy produktów. W obu przypadkach to nieuzasadnione koszty. Stąd też istotne jest właściwe ich oznakowanie i zarządzanie.

Etykiety RFID – czy sprawdzają się w przemyśle? Opinie Etisoft

- Najczęstszym rodzajem oznaczeń są etykiety samoprzylepne. Właściwie dobrana do danego zastosowania etykieta oznacza trwałe i estetyczne oznakowanie, na którym w zależności od potrzeb możemy umieścić dowolne informacje, jak np. logo firmy, identyfikator opakowania lub produktu, kod 1D lub 2D. Coraz częściej drukowanie etykiet samoprzylepnych jest powiązane również ze znakowaniem RFID. Pozwala to na jeszcze efektywniejsze zarządzanie pojemnikami. Brak konieczności bezpośredniej widoczności etykiety RFID przy odczycie, duża odległość odczytu, możliwość jednoczesnego odczytu wielu znaczników, to tylko wybrane z wielu zalet rozwiązań RFID. Dzięki temu możemy sprawniej nadzorować ich ruch, wykonywać inwentaryzację, a automatyzacja procesów produkcyjnych jest o wiele łatwiejsza – tłumaczy Dariusz J.Kawecki z Etisoft.

Dodatkową korzyścią z tego typu rozwiązania jest możliwość zapisywania (i modyfikowania) w znaczniku RFID dodatkowych informacji, przez co samo opakowanie może stać się nośnikiem informacji (np. identyfikator produktu, nr zlecenia, czy też status pełny/pusty).

Rozwiązania oparte o RFID pozwalają również, w przypadkach gdzie jest to konieczne, na monitorowanie wybranych parametrów warunków transportu i przechowywania pojemników, takich jak temperatura, czy wilgotność.

Automatyzacja produkcji przemysłowej- aspekt psychologiczny

Zautomatyzowany monitoring ruchu pojemników pozwala nie tylko na szybką i łatwą identyfikację ich położenia, ale również np. na informowanie o konieczności serwisowania danego pojemnika, jeśli jest tak konieczność. Na podstawie danych historycznych możemy uzyskać raporty informujące o wysokiej lub niskiej rotacji pojemników i na tej podstawie optymalizować procesy logistyczne.

Warto również wspomnieć, że odpowiednie oznakowanie ma aspekt psychologiczny. Zarówno pracownicy, jak i podwykonawcy, czy klienci, widząc, że monitorujemy ruch pojemników, sami zaczynają bardziej o nie dbać, wiedząc, że w razie ich zgubienia, czy zniszczenia mogą zostać obciążeni kosztami.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku standardowych etykiet, ważny jest odpowiedni dobór etykiety RFID w zależności od pojemnika i warunków, w jakich będzie użytkowany. Dotyczy to doboru odpowiedniego materiału, kleju, ale również parametrów samego znacznika. Stąd też istotny jest zarówno wybór dostawcy posiadającego doświadczenie w tym zakresie, jak i możliwość przeprowadzenia ostatecznych testów u klienta.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł OnRobot przestawia inteligentny wkrętak typu Plug-and-Play do zadań montażowych Biuro prasowe
2020-07-02 | 13:15

OnRobot przestawia inteligentny wkrętak typu Plug-and-Play do zadań montażowych

Nowy wkrętak OnRobot Screwdriver może zostać wdrożony i przeniesiony do innych zastosowań w krótkim czasie i oferuje inteligentne funkcje, obejmujące precyzyjną kontrolę nad
Przemysł Promotech wspiera finansowo pracowników
2020-07-02 | 13:08

Promotech wspiera finansowo pracowników

Wyższe świadczenia wczasowe i zapomogi dla najgorzej zarabiających – zarząd Promotechu wprowadza działania osłonowe dla pracowników. Z powodu koronawirusa ich pensje uległy
Przemysł Firmy planują inwestować w robotyzację – badanie „Barometr robotyzacji MŚP
2020-06-30 | 16:10

Firmy planują inwestować w robotyzację – badanie „Barometr robotyzacji MŚP"

Warszawa, 30 czerwca 2020 roku – Prawie 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech planuje inwestować w robotyzację w ciągu najbliższych trzech

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Susza minęła, ale ulewy i podtopienia wciąż groźne. Na rzekach utrzymują się stany ostrzegawcze i alarmowe

Ze skrajności w skrajność – sytuacja hydrologiczna w Polsce jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Po wielu miesiącach suszy i braku deszczu przyszedł czas intensywnych opadów  atmosferycznych i zagrożenia powodziowego. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu kraju oraz tam, gdzie przemieszcza się fala wezbraniowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanów wody w rzekach na terenie południowej Polski. Tym bardziej że sezon burzowy się nie skończył.

Transport

Trwają prace nad nowym systemem poboru opłat drogowych. Od 2021 roku będzie oparty na geolokalizacji i pozwoli płacić np. smartfonem

Prosty, nowoczesny i wygodny dla przewoźników – taki ma być nowy system poboru opłat drogowych, który zastąpi viaTOLL. Ten przestanie działać z końcem lipca 2021 roku i pozostaną po nim bramownice, które będą wykorzystywane już tylko w celach kontrolnych. Nowy system będzie oparty na geolokalizacji i pozwoli uiścić opłatę drogową m.in. za pośrednictwem aplikacji mobilnej w smartfonie. Zostanie też powiązany z e-Urzędem Skarbowym budowanym w resorcie finansów. Planowane na przyszły rok wdrożenie nowego systemu ma być płynne i nie powodować wzrostu opłat ani problemów dla kierowców.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Pandemia SARS-CoV-2 przyspieszy zmianę globalnego układu sił. Nowa odsłona rywalizacji między Chinami i USA

– Pandemia koronawirusa przyspieszy zmianę układu sił na politycznej i gospodarczej mapie świata – ocenia politolog, prof. UW, dr hab. Bogdan Góralczyk. Stany Zjednoczone i Chiny jeszcze przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 toczyły wojnę handlową, która teraz została chwilowo zamrożona. Nowy wirus stał się kolejną kością niezgody i przyczyną eskalacji napięć we wzajemnych stosunkach. USA są w tej chwili krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię, podczas gdy chińska gospodarka po kryzysie z początku roku praktycznie odzyskała już prawie pełny potencjał.

Finanse

Coraz trudniej o pomnażanie kapitału na światowych rynkach. Przyszłe inwestycje będą wymagały większej gotowości na ryzyko

Pandemia przyniosła zalew rynku płynnością finansową ze strony banków centralnych, w wyniku czego rentowności obligacji nie dadzą już zarobić. Niskie stopy procentowe sprawiają, że wynik na lokatach jest realnie ujemny, coraz trudniej też wynająć jedną z ulubionych przez lata inwestycji Polaków – nieruchomości. W tej sytuacji zostają przemyślane inwestycje w akcje lub obligacje indeksowane inflacją bądź korporacyjne. Tu też jednak czai się ryzyko nieoszacowanego wpływu koronakryzysu na wyniki firm.