Komunikaty PR

Everenex proponuje, jak zmniejszyć wpływ branży IT na środowisko

2023-05-17  |  11:30
Biuro prasowe
  • Branża IT odpowiada za około 3% globalnych emisji CO2, a ta liczba wciąż rośnie i do 2040 roku może stanowić nawet 16% wszystkich emisji. 
  • 80% całkowitej emisji CO2 na cały cykl życia urządzenia, pochodzi z jego produkcji.
  • 78 krajów ustanowiło przepisy regulujące e-odpady

 

Powyższe dane pochodzą z nowego opracowania eksperckiego (tzw. white paper), który przygotowała firma Evernex, jeden z liderów usług serwisowych (TPM) dla IT i centrów danych.

Dokument prezentuje kompleksowe spojrzenie na kwestie emisyjności w sektorze IT i proponuje rozwiązania, które firmy mogą podjąć w celu stworzenia bądź udoskonalenia swoich strategii zrównoważonego rozwoju. Autorzy opracowania zwracają także uwagę na zagrożenia i problemy, które mogą wystąpić podczas wprowadzania zrównoważonych praktyk w zakresie firmowej infrastruktury IT.

  • Opracowanie można pobrać bezpłatnie ze strony https://evernex.com/whitepaper/the-challenges-and-opportunities-of-sustainable-it/ 
  • klikając w przycisk WIĘCEJ INFORMACJI, znajdującym się pod tekstem
     

Przygotowaliśmy ten dokument, ponieważ pragniemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie zielonego IT. Mamy nadzieję, że będzie cennym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem naszej branży. Chcemy zachęcić do dyskusji i wymiany doświadczeń i współpracy, ponieważ wierzymy, że to jedyna droga do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie transformacji całej gospodarki w kierunku zeroemisyjności - deklaruje Sebastian Pawlak, Managing Director NCSE Evernex Polska.

Evernex proponuje rozwiązania, które pozwalają na minimalizowanie negatywnego wpływu na naszą planetę oraz wspierają firmy w osiąganiu celów związanych ze zrównoważonym rozwojem, przy jednoczesnej oszczędności kosztów. Sebastian Pawlak, podkreśla, że firma działa w obszarze 3R – Repair, Reuse, Recycle (Naprawa, Refabrykacja, Recykling).

 

Repair (Naprawa): nie wyrzucaj – napraw!

 Jednym ze skutecznych sposobów redukcji emisji związanej z produkcją nowego sprzętu jest wydłużenie życia zasobów już wykorzystywanych przez firmy. Można to osiągnąć poprzez zawarcie umowy na serwis sprzętu IT z zewnętrzną firmą, świadczącą usługi serwisowe (TPM) po wygaśnięciu umowy z vendorem.

O ile (co oczywiste), producentom OEM zależy na sprzedaży nowego sprzętu i zastępowania nim starszych modeli, tak firmy zewnętrzne skupiają się na przedłużeniu życia maszyn przez ich serwisowanie, nawet po okresie końca wsparcia przez producenta. Dzięki temu można uzyskać znaczne oszczędności a poprzez zmniejszone zapotrzebowanie na produkcję nowego sprzętu, przyczynić się do redukcji ilości odpadów a także mniejszej eksploatacji zasobów Ziemi.

Posiadamy dostęp do części zamiennych, pochodzących z niezależnych źródeł i nawet w przypadku zakończenia wsparcia serwisowego danego sprzętu przez producenta (EOSL), jesteśmy w stanie sprawnie zrealizować wszelkie usługi serwisowe – podkreśla Sebastian Pawlak

 

Reuse (Refabrykacja): czy nowe zawsze znaczy najlepsze?

Refabrykacja to proces modernizacji sprzętu. Ma na celu doprowadzenia do jego lepszej wydajności i dostosowanie go do aktualnych standardów. Przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych negatywnych wpływów na środowisko związanych z produkcją, ogranicza ilości odpadów elektronicznych oraz zapotrzebowanie na wydobycie surowców naturalnych.

Jest to również ekonomicznie opłacalne rozwiązanie, ponieważ koszt refabrykowanego sprzętu często jest niższy niż zakup nowego - a pod względem jakości doskonale spełnia swoje zadania.

Pamiętajmy, że 80% śladu węglowego z całego okresu eksploatacji sprzętu IT, pochodzi z jego produkcji. Refabrykacja wydłuża czas życia już wyprodukowanych komponentów, co oznacza realne, pozytywne oddziaływanie na środowisko. Warto przy tym zauważyć, że według firmy analitycznej Gartner do 2025 roku aż 50% dyrektorów IT będzie zobowiązanych do raportowania wskaźników związanych ze zrównoważonym rozwojem swojej organizacji – komentuje Sebastian Pawlak.

 

Recykling: zielony cykl życia sprzętu

Unijna dyrektywa WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) wytycza obowiązki związane z odpowiednią utylizacją e-odpadów i ma na celu ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko.

Recykling sprzętu IT polega na przetwarzaniu zużytego urządzenia w celu odzyskania elementów, które mogą być wykorzystane w procesie produkcji nowego bądź refabrykowanego sprzętu. W ten sposób ogranicza się potrzebę wydobycia surowców naturalnych i w konsekwencji zmniejsza negatywny wpływ na środowisko.

Recykling jest ważnym elementem nowoczesnego zarządzania zasobami IT. Włączając go do strategii zarządzania, firmy mogą promować zrównoważone praktyki oraz oszczędzać cenne zasoby i środki finansowe. Wykorzystanie odzyskanych części na przykład do konserwacji czy refabrykacji, jest fundamentalne dla gospodarki cyrkularnej - mówi Sebastian Pawlak.

Istotnym zagadnieniem związanym z recyklingiem sprzętu IT, jest ochrona prywatności użytkowników i zapobieganie wyciekom danych. Należy zadbać o dobór profesjonalnej, certyfikowanej firmy, która, trwale i bezpieczne usunie z dysków dane osobowe czy te o znaczeniu biznesowym, tak aby nie dostały się w niepowołane ręce. Brak bezpiecznego zniszczenia tego typu informacji, może spowodować, że osoby, które uzyskają do ​​nich dostęp mogą wykorzystywać je do celów szpiegostwa przemysłowego, oszustwa i innych złośliwych działań.

 

W Evernex jesteśmy liderem zielonego IT. Przez lata staliśmy się uznanym partnerem w dziedzinie wsparcia technicznego dla największych firm, oferując kompleksowe wsparcie dla ich infrastruktury IT. Wierzymy, że nasze działanie w obszarze 3R to nie tylko odpowiedzialne podejście, ale także korzyści dla współpracujących z nami firm. Przedsiębiorstwa stosujące się do zasad zrównoważonego rozwoju są coraz bardziej pozytywnie postrzegane przez społeczeństwo i partnerów biznesowych a oszczędność środków finansowych, ma niebagatelne znaczenie wobec obecnych problemów wynikających z galopującej inflacji – podsumowuje Sebastian Pawlak.

 

Evernex jest globalnym dostawcą usług IT, przedłuża żywotność zasobów i oferuje kompleksową konserwację centrów danych rożnych dostawców. Dzięki temu maksymalizuje wydajność sprzętu i zwrot z inwestycji. Firma jest liderem na rynku usług serwisowych zewnętrznych dostawców o prawdziwie globalnym zasięgu. Działa w ponad 165 krajach w 45 biurach na całym świecie i jest niedościgniona pod względem zrównoważonego rozwoju i opłacalności. Codziennie wysyła jedną tonę metryczną części zamiennych na cały świat, aby utrzymać działanie centrów danych na najwyższym poziomie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.