Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane z domem – wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polskai. Najczęstsze źródła stresu związane ze sprawami domowymi to min. obawy o niewyłącznie sprzętów elektrycznych i pozostawienie otwartych okien i drzwi. Jednocześnie aż 83% pytanych przyznało, że posiadanie czujnika deszczu w oknach dachowych zmniejszyłoby stres związany z pozostawianiem otwartych okien po wyjściu z domu.
Wyniki badań wskazują, że Polacy często odczuwają stres, co przyznało aż 45% pytanych osób. Najczęstszym powodem zmartwień są kwestie finansowe, które są źródłem niepokoju dla ponad połowy badanych (53%). W czołówce czynników, które generują napięcie, Polacy wskazali również sprawy bieżące (47%), relacje rodzinne (45%) oraz kwestie związane z pracą (43%). W pierwszej piątce znalazły się także obowiązki domowe i sprawy dotyczące domu, którymi martwi się 32% badanych.
Włączone żelazko i otwarte okno - o czym myślą Polacy po wyjściu z domu
W przypadku spraw domowych najczęstszymi źródłami stresu są obawy o niewyłączenie sprzętów elektrycznych (32%), terminowe opłacenie rachunków (31%), a także pozostawienie otwartych drzwi/bramy (26%) oraz okien (15%).
Co ciekawe, aż 58% badanych przyznało, że po wyjściu z domu myślało, że pozostawiło okno otwarte, a po sprawdzeniu okazało się, że było jednak zamknięte. Stresu i niepokoju można więc było uniknąć, jednak konieczność weryfikacji na miejscu była silniejsza, gdyż - jak wynika z badania - ponad ¼ respondentów doświadczyła negatywnych konsekwencji w związku z pozostawieniem otwartego okna: uszkodzenia w wyniku deszczu (44%) wychłodzenia (33%) lub przegrzania (24%) pomieszczeń.
Stresowi towarzyszą negatywne emocje. Najczęstszą reakcją na niepokój związany z obowiązkami i sprawami domowymi jest irytacja (46%). 36% Polaków zamartwia się i długo o tym myśli, a 28% ma tendencję do wielokrotnego sprawdzania, czy coś zostało zrobione np. zamknięte drzwi lub okna. Tylko 11% badanych zadeklarowało, że nie przejmuje się obowiązkami i sprawami domowymi, bo stres szybko mija.
Okna z wbudowanych czujnikiem deszczu – spokój w każdą pogodę
Jednocześnie, aż 83% pytanych przyznało, że posiadanie czujnika deszczu w oknach dachowych zmniejszyłoby stres związany z pozostawianiem otwartych okien po wyjściu z domu, i większość (80%) uznała to rozwiązanie za przydatne.
W codziennym pośpiechu warto więc sięgać po rozwiązania, które pomagają ograniczyć stres. Przykładem takiego udogodnienia jest czujnik deszczu, wbudowany we wszystkie zasilane elektrycznie i solarnie okna dachowe VELUX. Dzięki takiemu rozwiązaniu, okna zamykają się automatycznie, gdy tylko zaczyna padać, co pozwala domownikom nie martwić się zmienną pogodą, nawet jeśli nie ma ich w domu, a okna pozostały uchylone. Takie rozwiązanie realniezwiększa komfort i daje poczucie spokoju, szczególnie w obliczu nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych.
Inteligentne zarządzanie klimatem – VELUX ACTIVE w Twoim domu
Dla osób szukających produktów ułatwiających im wykonywanie codziennych czynności, dobrym rozwiązaniem będzie możliwość połączenia zasilanych elektrycznie i solarnie okien dachowych i rolet z inteligentnym systemem sterowania klimatem VELUX ACTIVEii. Wtedy oknami i roletami można zarządzać zdalnie, za pomocą panelu dotykowego lub telefonu z aplikacją. W zależności od preferencji można wybrać opcję tworzenia indywidualnych harmonogramów lub korzystać z funkcji automatycznych.
Użytkownicy mogą zaprogramować własny plan, idealnie dopasowany do stylu życia, na przykład odsłanianie rolet o konkretnej porze rano oraz ich zasłanianie przed snem. W każdym pomieszczeniu można ustawić inny harmonogram, dostosowany do rytmu dnia mieszkańców. W przypadku wyboru automatycznych funkcji, czujniki VELUX ACTIVE będą samodzielnie zarządzać oknami i roletami, aby zapewnić zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Czujniki monitorują temperaturę, wilgotność oraz stężenie CO2 w domu, a także komunikują się z lokalną stacją meteorologiczną. Na podstawie tych danych system podejmuje decyzje o otwarciu okna, aby wpuścić świeże powietrze lub o zasłonięciu rolet, aby chronić wnętrze przed przegrzewaniem. Ponadto, automatycznie wentyluje pomieszczenie kilka razy dziennie, zwalniając mieszkańców z tego obowiązku.
To bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewnia, że w domu panuje odpowiedni klimat wewnętrzny. Co ważne, zaplanowana obsługa ma pierwszeństwo przed automatycznym sterowaniem, więc użytkownicy zawsze zachowają pełną kontrolę nad swoimi produktami.
Źródło: VELUX Polska

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.