Komunikaty PR

AI w sektorze finansowym – jak zadbać o jej wiarygodność i transparentność?

2024-03-06  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksander Dobosz
dfusion communication

Al. Zdjednoczenia 36 lok. 5
01-830 Warszawa
aleksander.dobosz|dfusion.pl| |aleksander.dobosz|dfusion.pl
666216828
dfusion.pl

Rewolucja związana ze sztuczną inteligencją nie ominie żadnego sektora gospodarki. Nie inaczej jest w przypadku branży finansowej, która już dziś udowadnia, że AI nie tylko poprawia cyfrowe doświadczenia klientów, ale także jest niezbędną bronią w walce z oszustami. Jednak banki i firmy ubezpieczeniowe muszą być dużo bardziej ostrożne i zachowawcze przy wdrażaniu innowacji. Wystarczy jedna błędna decyzja podjęta przez algorytm, aby podważyć zaufanie i wiarygodność nie tylko wśród klientów, ale także regulatorów i instytucji nadzorujących rynek. Aby tak się nie stało, technologia wykorzystywana przez instytucje finansowe musi być bezpieczna i godna zaufania. O tym, jak pogodzić innowacyjność z szacowaniem ryzyka, kwestiami zgodności i bezpieczeństwem dyskutować będą liderzy branżowi podczas SAS Inspiration Day 20 marca w Warszawie.

Generatywna AI w natarciu

Według ekspertów SAS odpowiedzialnych za rozwój produktów i usług dla bankowości i ubezpieczeń, w najbliższym czasie można oczekiwać dalszego rozwoju narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji i osiągnięcia przez nią technologicznej dojrzałości. Generative AI będzie coraz szerzej stosowana na rzecz poprawy przede wszystkim cyfrowych doświadczeń klienta. Eksperci spodziewają się również, że powszechny dostęp do narzędzi GenAI skłoni organizacje z sektora finansowego do większych nakładów na systemy i technologie zapobiegania nadużyciom i oszustwom finansowym. Jak wskazuje najnowsze badanie SAS i ACFE, 8 na 10 specjalistów zajmujących się zwalczaniem nadużyć finansowych zamierza wdrożyć generatywną sztuczną inteligencję przed 2025 rokiem, aby zwiększyć skuteczność przeciwdziałania oszustwom.

Wiarygodne i zaufane innowacje

Sztuczna inteligencja może znacząco zmienić rynek finansowy, jednak to, czy zmiana będzie na lepsze, czy na gorsze, zależy od podejścia organizacji i gotowości do wdrożenia nowych rozwiązań. Zwłaszcza banki i ubezpieczyciele nie mogą pozwolić sobie na utratę zaufania klientów czy instytucji regulujących i nadzorujących rynek. Nieprzemyślana implementacja tej technologii może doprowadzić do błędnych decyzji. Instytucje te muszą dbać o to, aby rozwiązania wykorzystujące AI były transparentne i oparte o ustalone reguły, a podejmowane przez system decyzje dały się wytłumaczyć.

Kluczowe jest zatem wykorzystanie sprawdzonych i bezpiecznych narzędzi, które nie tylko gwarantują ochronę i prywatność danych, ale także zapewniają że algorytmy działają w sposób etyczny i uwzględniając aspekt odpowiedzialności organizacji za wykonywane przez nie działania . W tym celu liderzy rynku nowych technologii i sztucznej inteligencji podejmują inicjatywy mające określić wspólne dla wszystkich normy i ramy tworzenia i wykorzystania tego typu rozwiązań. Firma SAS zaprezentowała 4 kroki, którymi firmy i organizacje powinny się kierować w pracy z AI. 

- Zaczynając od rozwoju technologii, a kończąc na doradzaniu naszym obecnym i potencjalnym klientom, mówimy w SAS o czterech głównych filarach wiarygodnej sztucznej inteligencji, którymi są: nadzór, operacje, zgodność (compliance) i kultura organizacyjna. Każdy z tych filarów powinien być przeanalizowany, a realizacja projektu wdrożenia wiarygodnej AI powinna prowadzić od podejścia do nadzoru, poprzez ustawienie efektywnych procesów operacyjnych, zapewnienie zgodności z regulacjami, aż do wdrożenia rozwiązania i niejako włączenia wątku sztucznej inteligencji w kulturę organizacyjną - mówi Marcin Hadyś, dyrektor sprzedaży w SAS Polska.

AI Governance na agendzie SAS Inspiration Day

Kwestie związane z prawidłowym i zgodnym z regulacjami wdrażaniem sztucznej inteligencji w sektorze finansów i bankowości zostaną poruszone w trakcie marcowej konferencji SAS Inspiration Day, która odbędzie się 20 marca 2024 roku w Warszawie. Poszczególne moduły konferencji będą poświęcone zasadom zarządzania i nadzoru nad AI w organizacji. Osobną część konferencji będą stanowić prezentacje z praktycznymi przykładami zastosowania sztucznej inteligencji w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: dfusion communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Fakty i mity o hipotece odwróconej Biuro prasowe
2024-07-22 | 09:00

Fakty i mity o hipotece odwróconej

  O hipotece odwróconej krąży dużo stereotypów. Niewiele osób rozróżnia hipotekę odwróconą w modelu sprzedażowym (tzw. rentę dożywotnią)
Finanse Ponad 500 mln finansowania spoza banku. IBI Polska wywraca stolik
2024-07-19 | 16:00

Ponad 500 mln finansowania spoza banku. IBI Polska wywraca stolik

Prezes IBI Polska Itsik Cohen (fot. Filip Naumienko) Czas to pieniądz – to powiedzenie zna każdy, nawet jeśli nie działa w biznesie. Gdy nie mamy pieniędzy, idziemy do
Finanse Przenoszenie rachunków bankowych w systemie Ognivo w II kw. 2024 r.
2024-07-18 | 11:00

Przenoszenie rachunków bankowych w systemie Ognivo w II kw. 2024 r.

W II kw. 2024 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęło 3 769 osób. Najwięcej wniosków w tym kwartale – ponad 1 300 –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.