Czy Polki są niezależne finansowo? Raport z okazji Dnia Kobiet
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto pamiętać, że historia tego Święta wiązała się z walką o prawa wyborcze, pracownicze oraz socjalne. Jednak nadal trzeba uświadamiać społeczeństwo na temat problemów, z jakimi zmaga się płeć piękna np. nierówne szanse, czy dyskryminacja w miejscu pracy. Dlatego właśnie powstał raport Niezależna finansowo Polka, który obrazuje aktualną sytuację kobiet na rynku pracy oraz to, jak kobiety myślą o pieniądzach.
Szacuje się, że co piąta kobieta nie ma stałego źródła dochodu i jest tym samym zależna od czyichś pieniędzy. Luka płacowa nadal ma się dobrze, a kobiety mają mniejsze szanse na rozwój kariery i rzadziej zarządzają biznesem – dane nie pozostawiają wątpliwości. Nierówności ekonomiczne są nadal widoczne. Według ostatniego raportu opublikowanego przez World Economic Forum wynika, że kobiety wykonujące te same obowiązki co mężczyźni, otrzymują wynagrodzenie niższe o 8,7%. Według danych zniwelowanie luki płacowej w skali globalnej zajmie kolejne 132 lata. W Europie Środkowo-Wschodniej, czyli również w Polsce, prognozuje się, że zajmie to 107 lat. Raport Dun & Bradstreet pokazuje, że odsetek kobiet pełniących funkcję prezesów w 2021 roku wynosił 19,5%, a odsetek członków zarządu 25%. Co oznacza, że mimo ponad 40% udziału kobiet na polskim rynku pracy, aż 80% stanowisk prezesów i 75% stanowisk członków zarządu zajmują mężczyźni. To jest szklany sufit, z którym kobiety zmagają się od lat. Nadal funkcjonuje przekonanie, że kobiety mają mniejsze kompetencje spowodowane macierzyństwem i istnieją mocno zakorzenione w naszej mentalności role społeczne. Wszystkie te elementy wpływają na mniejszą niezależność finansową kobiet, czy chociażby chęć inwestowania.
- Rosnąca świadomość tych problemów jest – mamy nadzieję – początkiem rewolucji, a przynajmniej dyskusji o równaniu szans kobiet i mężczyzn w sferze zawodowej. Chcemy, żeby problem ten był podejmowany coraz częściej i szerzej - mówi Marta Sajnóg Senior Content Marketing Specialist w Walutomat.pl
Dlatego też powstał raport Niezależna finansowo Polka, który jest opracowaniem szeregu badań na temat kobiet na rynku pracy, przedsiębiorczości, edukacji finansowej i ich ekonomicznej sytuacji. Publikacja ta została wzbogacona o merytoryczne komentarze ekspertek i ekspertów ze środowiska biznesowego, akademickiego, inwestorskiego oraz osób popularyzujących edukację finansową. Wśród ekspertów wypowiadających się są m.in. Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, dr Anna Smolińska, edukatorka finansowa i autorka bloga kobietainwestuje.pl, Dominika Nawrocka, założycielka organizacji edukacyjnej Kobieta i Pieniądze, czy Dorota Sierakowska, finansistka i założycielka społeczności Girls Money Club.
- Pierwszy raz Dzień Kobiet był obchodzony już prawie 100 lat temu. Jest rok 2023 i mimo że emancypacja, parytety i feminizm mają się lepiej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, to jednak nadal w społeczeństwie funkcjonują stereotypy, które wpływają na równość kobiet. Mamy nadzieję, że ten raport będzie też przyczynkiem do głośnej rozmowy i motywacją do podejmowania działań, wspierających niezależność finansową Polek - komentuje Marta Przewoźna, Communications Manager Walutomat.pl
Większa świadomość finansowa kobiet może sprawić, że Panie priorytetowo potraktują swoją niezależność finansową. Czym jest niezależność finansowa? Na to pytanie i wiele innych odpowiada raport serwisu Walutomat, który dostępny jest na stronie: www.walutomat.pl/niezalezna-finansowo
W Dniu Kobiet wszystkim Paniom życzymy, aby ten dzień nie był świętem a codziennością. Wiele inspiracji i siły, aby żadna kobieta nie musiała mierzyć się z przekonaniem o kobiecej niewystarczalności! Życzymy również wszystkim kobietom prawa do decydowania o sobie!

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.