Komunikaty PR

Czy rząd rozszerzy dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę?

2023-03-30  |  01:00
Biuro prasowe

Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Rekordowe inwestycje w OZE

Rok 2022 już za nami, był on jednak bardzo ciężki i przyniósł sporo zmian, głównie w myśleniu o przyszłości. Wiele z nich dotyczyło kosztów utrzymania. Podwyżki nie omijały żadnej dziedziny życia codziennego i znacząco wpływały na podejmowanie wielu trudnych decyzji. Kluczowe okazało się odchodzenie od spalania węgla i innych nieodnawialnych surowców energetycznych na rzecz pomp ciepła, a także uniezależnianie się od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej za sprawą zakładania własnych instalacji fotowoltaicznych. Zanotowano rekordowy wzrost sprzedaży pomp ciepła, a na koniec grudnia 2022 r. całkowita moc istniejących instalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 12 189,1 MW, znacząco przebijając wynik z roku 2021. Nawet kwietniowa zmiana sposobu rozliczania nadwyżek nie spowodowała spadku liczby nowych instalacji.

– Polacy wciąż poszukują nowoczesnych rozwiązań do ogrzewania swoich domów. Odejście od spalania szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych i przejście na zieloną energię stanowią obecnie najlepszą alternatywę. Liczą się wszystkie tego typu inwestycje, ponieważ razem pozwolą na kompleksowe zmiany. Dlatego tak ważne jest ich finansowe wspieranie prze rząd – wyjaśnia Paweł Poruszek, CEO w firmie Euros Energy.

Pomoc finansowa rządu w 2022 roku

W 2022 roku można było skorzystać z kilku sztandarowych programów rządowych i uzyskać dotację zarówno na instalację fotowoltaiczną, jak i montaż pompy ciepła w budynku jednorodzinnym. Trzeba było oczywiście spełnić konkretne warunki i złożyć odpowiednie wnioski. Przykładowo jednym z warunków programu Czyste Powietrze było posiadanie prawa własności do budynku już istniejącego, co niestety nie dawało możliwości ubiegania się o dotację w przypadku, gdy dom był jeszcze w budowie. Z kolei w Programie Mój Prąd wnioskodawcy mogli liczyć na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w wysokości 4 tys. zł.

Pojawił się także Program Moje Ciepło, czyli wsparcie w zakupie i montażu pomp ciepła, z którego nadal można korzystać. W tym konkretnym przypadku wsparcie dotyczy budynków o podwyższonym standardzie energetycznym, jednak mogą się o nie ubiegać właściciele także dopiero powstających budynków. Nabór trwa do 2026 roku.

Niezmiennie od 2020 roku rozliczając należny podatek za rok ubiegły można także ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną. W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało wielu podatników.

Na jaką pomoc można liczyć w 2023 roku?

Nowy rok przyniósł zmiany, zwłaszcza w Programie Czyste Powietrze. Od 3 stycznia można ubiegać się o wyższe kwoty dofinansowani. Zmieniono także progi dochodowe, uprawniające do skorzystania z większego wsparcia, a także wprowadzono możliwość powtórnego wnioskowania. – Jest to ważna wiadomość dla tych właścicieli budynków, którzy już raz z pomocy skorzystali, np. ocieplając budynek. – zauważa ekspert z Euros Energy. – Tym razem mogą ubiegać się o dofinansowanie np. na wymianę źródła ciepła. W przypadku wyboru pompy ciepła warto połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną i jeszcze bardziej zwiększyć zakres pomocy finansowej. – podpowiada.

Dużym plusem programu jest możliwość prefinansowania inwestycji. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy dany inwestor nie może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Pieniądze w kilku transzach przekazywane będą bezpośrednio na rachunek wykonawcy.

Na przełomie grudnia i stycznia wprowadzono także nowe zasady przyznawania dotacji w ramach Programu Mój Prąd, zwiększając pomoc do 6 tys. zł. Jeszcze więcej mogą otrzymać gospodarstwa domowe decydujące się na zwiększenie autokonsumpcji za sprawą budowy własnego magazynu energii. 

Program Moje Ciepło wspiera zwłaszcza inwestorów o nowoczesnym spojrzeniu na przyszłość. Dlatego warto już na etapie planowania budowy domu zaprojektować ogrzewanie oparte na nowoczesnej pompie ciepła.   

Inwestycja w OZE się opłaca

Nowoczesne ogrzewanie, które praktycznie nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych to marzenie wielu właścicieli domów. Można to osiągnąć poprzez połączenie odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej i nowoczesnego systemu grzewczego w postaci powietrznej, wodnej lub gruntowej pompie ciepła. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest całkowita bezobsługowość całego systemu.

Na rynku dostępna jest cała paleta produktów mających pomóc w ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do środowiska, wywołanej nieefektywnymi źródłami ogrzewania spalającymi paliwa stałe. Kluczem do wyjścia z problemu są inwestycje w nowoczesne pompy ciepła, najlepiej wspierane przez instalacje fotowoltaiczne. Można uzyskać na ten cel wsparcie finansowe z różnych źródeł, dlatego warto poznać dostępne opcje i skorzystać z jak najkorzystniejszej w danym przypadku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.