Komunikaty PR

Czy rząd rozszerzy dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę?

2023-03-30  |  01:00
Biuro prasowe

Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Rekordowe inwestycje w OZE

Rok 2022 już za nami, był on jednak bardzo ciężki i przyniósł sporo zmian, głównie w myśleniu o przyszłości. Wiele z nich dotyczyło kosztów utrzymania. Podwyżki nie omijały żadnej dziedziny życia codziennego i znacząco wpływały na podejmowanie wielu trudnych decyzji. Kluczowe okazało się odchodzenie od spalania węgla i innych nieodnawialnych surowców energetycznych na rzecz pomp ciepła, a także uniezależnianie się od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej za sprawą zakładania własnych instalacji fotowoltaicznych. Zanotowano rekordowy wzrost sprzedaży pomp ciepła, a na koniec grudnia 2022 r. całkowita moc istniejących instalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 12 189,1 MW, znacząco przebijając wynik z roku 2021. Nawet kwietniowa zmiana sposobu rozliczania nadwyżek nie spowodowała spadku liczby nowych instalacji.

– Polacy wciąż poszukują nowoczesnych rozwiązań do ogrzewania swoich domów. Odejście od spalania szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych i przejście na zieloną energię stanowią obecnie najlepszą alternatywę. Liczą się wszystkie tego typu inwestycje, ponieważ razem pozwolą na kompleksowe zmiany. Dlatego tak ważne jest ich finansowe wspieranie prze rząd – wyjaśnia Paweł Poruszek, CEO w firmie Euros Energy.

Pomoc finansowa rządu w 2022 roku

W 2022 roku można było skorzystać z kilku sztandarowych programów rządowych i uzyskać dotację zarówno na instalację fotowoltaiczną, jak i montaż pompy ciepła w budynku jednorodzinnym. Trzeba było oczywiście spełnić konkretne warunki i złożyć odpowiednie wnioski. Przykładowo jednym z warunków programu Czyste Powietrze było posiadanie prawa własności do budynku już istniejącego, co niestety nie dawało możliwości ubiegania się o dotację w przypadku, gdy dom był jeszcze w budowie. Z kolei w Programie Mój Prąd wnioskodawcy mogli liczyć na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w wysokości 4 tys. zł.

Pojawił się także Program Moje Ciepło, czyli wsparcie w zakupie i montażu pomp ciepła, z którego nadal można korzystać. W tym konkretnym przypadku wsparcie dotyczy budynków o podwyższonym standardzie energetycznym, jednak mogą się o nie ubiegać właściciele także dopiero powstających budynków. Nabór trwa do 2026 roku.

Niezmiennie od 2020 roku rozliczając należny podatek za rok ubiegły można także ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną. W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało wielu podatników.

Na jaką pomoc można liczyć w 2023 roku?

Nowy rok przyniósł zmiany, zwłaszcza w Programie Czyste Powietrze. Od 3 stycznia można ubiegać się o wyższe kwoty dofinansowani. Zmieniono także progi dochodowe, uprawniające do skorzystania z większego wsparcia, a także wprowadzono możliwość powtórnego wnioskowania. – Jest to ważna wiadomość dla tych właścicieli budynków, którzy już raz z pomocy skorzystali, np. ocieplając budynek. – zauważa ekspert z Euros Energy. – Tym razem mogą ubiegać się o dofinansowanie np. na wymianę źródła ciepła. W przypadku wyboru pompy ciepła warto połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną i jeszcze bardziej zwiększyć zakres pomocy finansowej. – podpowiada.

Dużym plusem programu jest możliwość prefinansowania inwestycji. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy dany inwestor nie może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Pieniądze w kilku transzach przekazywane będą bezpośrednio na rachunek wykonawcy.

Na przełomie grudnia i stycznia wprowadzono także nowe zasady przyznawania dotacji w ramach Programu Mój Prąd, zwiększając pomoc do 6 tys. zł. Jeszcze więcej mogą otrzymać gospodarstwa domowe decydujące się na zwiększenie autokonsumpcji za sprawą budowy własnego magazynu energii. 

Program Moje Ciepło wspiera zwłaszcza inwestorów o nowoczesnym spojrzeniu na przyszłość. Dlatego warto już na etapie planowania budowy domu zaprojektować ogrzewanie oparte na nowoczesnej pompie ciepła.   

Inwestycja w OZE się opłaca

Nowoczesne ogrzewanie, które praktycznie nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych to marzenie wielu właścicieli domów. Można to osiągnąć poprzez połączenie odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej i nowoczesnego systemu grzewczego w postaci powietrznej, wodnej lub gruntowej pompie ciepła. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest całkowita bezobsługowość całego systemu.

Na rynku dostępna jest cała paleta produktów mających pomóc w ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do środowiska, wywołanej nieefektywnymi źródłami ogrzewania spalającymi paliwa stałe. Kluczem do wyjścia z problemu są inwestycje w nowoczesne pompy ciepła, najlepiej wspierane przez instalacje fotowoltaiczne. Można uzyskać na ten cel wsparcie finansowe z różnych źródeł, dlatego warto poznać dostępne opcje i skorzystać z jak najkorzystniejszej w danym przypadku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.