Komunikaty PR

Gospodarka nadal w trudnej, ale stabilnej sytuacji

2023-02-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anita Kijanka
Come Creations Group

Chmielna 73
02-904 Warszawa
kontakt|comecreationsgroup.pl| |kontakt|comecreationsgroup.pl
511532142
https://comecreations.group/

Pierwsza połowa 2023 roku raczej nie przyniesie wytchnienia i oczekiwanej zmiany. Póki co nie pozbędziemy się utrzymującej się wysokiej inflacji, będziemy też mierzyć się ze spowolnionym globalnym wzrostem gospodarczym, a obawy o sytuację geopolityczną zostaną z nami na dłużej. Jednak większość ekonomistów liczy na pozytywne zmiany, które mają pojawić się w drugiej połowie roku. Zakładając, że banki centralne będą w stanie przywrócić kontrolę nad inflacją, stopy procentowe w Europie i Wielkiej Brytanii powinny przestać rosnąć już w pierwszym kwartale 2023 roku.

- Obecnie inflacja hamuje zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Ameryce Północnej. Najgorsze spadki zanotowaliśmy  w Q3 2022 roku, kiedy obawy rynku o podwyżkę cen energii były największe. Obecnie możemy mówić o powolnym stabilizowaniu się osłabionej gospodarki. - mówi Agnieszka Jarosz, Dyrektor Zarządzająca, ACCA Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie.

Indeks zaufania nisko, ale w górę

Indeks zaufania pozostaje poniżej mediany z okresu od 2012 r. Wiele do życzenia pozostawia też poziom pozostałych, monitorowanych wskaźników ekonomicznych. Jest to liczba nowych zamówień, nakładów inwestycyjnych (CapEx) i wskaźnik zatrudnienia. Tu warto dodać, że wskaźnik CapEx wzrósł nieznacznie, ale wciąż pozostaje poniżej średniej z tego samego okresu. Natomiast nowe zamówienia i zatrudnienie wykazały dalsze, niewielkie pogorszenie. Wśród wielu notowanych spadków widzimy też światełko w tunelu. Indeks zaufania GECS rośnie nieznacznie  drugi kwartał z rzędu. Czy to znak, że banki centralne zakończą cykl zacieśniania polityki finansowej? 

- Globalny poziom zaufania wzrósł już drugi kwartał z rzędu. Może to dawać nadzieję na zmianę sytuacji na rynkach. Według naszych analiz wzrost zanotowaliśmy nie tylko dlatego, że zmniejszyły się obawy o koszty, ale także dlatego, że obawy o dostęp do finansowania i przepływ płatności nie pogorszyły się. - dodaje Agnieszka Jarosz.

Oczekiwane zmiany na rynkach

Po trudnym początku 2023 r. prognozy zakładają stopniowy powrót do długoterminowego wzrostu gospodarczego w II połowie 2023 r. i w 2024 r. Duże nadzieje pokładane są w rezygnacji Chin z polityki w zakresie COVID-19, przez co sytuacja gospodarcza mogłaby ulec poprawie. Ale i to rodzi obawy - czy w Chinach nie pojawi się nagły wzrost zachorowań? Czy nie zostaną przerwane łańcuchy dostaw i jak poradzą sobie z tym problemem globalni kontrahenci? Między innymi dlatego analitycy z ACCA wskazują, że pierwsza połowa roku będzie niepewna.

- Możemy mówić o roku dwóch biegunów. W najlepszym przypadku pierwsze 6 miesięcy upłynie nam pod znakiem dalszego stabilizowania światowej gospodarki. Gdy uda się osiągnąć pewną równowagę, wtedy w drugiej połowie roku liczymy, że rynek zareaguje pozytywnie na polepszenie sytuacji. - ocenia ekspert.

Rosnący wskaźnik zaufania może wskazywać też na nasze nadzieje, że konflikt rosyjsko-ukraiński wkrótce przejdzie do historii. Nie można zapomnieć, że związane z nim ceny gazu w Europie w 2023 roku, które były chwilowo nawet kilkanaście razy wyższe niż przed pandemią, ostatnio wyraźnie spadły. W obliczu podwyżek cen także relatywnie ciepła zima może dawać nadzieję, że Europa wyjdzie z kryzysu energetycznego cało. 

Główne obawy rynku w 2023 roku

W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do najbardziej agresywnego zaostrzenia globalnej polityki finansowej od ponad 40 lat, pod względem tempa, skali i zakresu. Zaskakujące jest więc, że nie wywarło to jeszcze istotnego wpływu na warunki finansowania i przepływy pieniężne przedsiębiorstw. Trzeba jednak pamiętać, że polityka pieniężna działa z opóźnieniem, co sugeruje, że może to stać się większym problemem w dalszej części 2023 r. Światowa gospodarka stoi w obliczu trzech głównych niepewności. 

Po pierwsze pojawia się pytanie, czy banki centralne nie nałożyły na gospodarki zbyt dużych obostrzeń? Po drugie, czy Chiny sprawnie poradzą sobie z COVID-19? I po trzecie, czy presja płacowa osłabnie, bez równoczesnego, znacznego osłabienia rynku pracy? Należy dodać, że już teraz dyrektorzy finansowi stoją przed wieloma wyzwaniami. Ankieta przeprowadzona przez firmę Gartner wśród 234 dyrektorów finansowych wykazała, że ponad połowa z nich uważa zatrudnienie i utrzymanie pracowników za najtrudniejsze zadanie do wykonania, w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Jednym z nierozwiązanych problemów są również kwestie zatrudnienia pracowników po COVID 19. Czy połączenie wcześniejszych emerytur, wpływu pandemii na stan zdrowia i przejścia na pracę hybrydową zmieniło równowagę sił między pracodawcami a pracownikami? Ta nowa dynamika rynku pracy może utrudnić bankom centralnym sprowadzenie inflacji bazowej z powrotem do celu na poziomie 2%. Odpowiedź na każde z tych pytań stanie się znacznie wyraźniejsza wraz z postępem 2023 roku.

 

Przeczytaj pełną wersję raportu GECS: https://www.accaglobal.com/gb/en/professional-insights/global-economics/gecs-q4-2022.html


 

Kontakt dla mediów:

 

Damian Dębowczyk

damian.debowczyk@accaglobal.com

+48 691 99 36 82

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Come Creations Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.