Komunikaty PR

Gospodarka nadal w trudnej, ale stabilnej sytuacji

2023-02-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anita Kijanka
Come Creations Group

Chmielna 73
02-904 Warszawa
kontakt|comecreationsgroup.pl| |kontakt|comecreationsgroup.pl
511532142
https://comecreations.group/

Pierwsza połowa 2023 roku raczej nie przyniesie wytchnienia i oczekiwanej zmiany. Póki co nie pozbędziemy się utrzymującej się wysokiej inflacji, będziemy też mierzyć się ze spowolnionym globalnym wzrostem gospodarczym, a obawy o sytuację geopolityczną zostaną z nami na dłużej. Jednak większość ekonomistów liczy na pozytywne zmiany, które mają pojawić się w drugiej połowie roku. Zakładając, że banki centralne będą w stanie przywrócić kontrolę nad inflacją, stopy procentowe w Europie i Wielkiej Brytanii powinny przestać rosnąć już w pierwszym kwartale 2023 roku.

- Obecnie inflacja hamuje zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Ameryce Północnej. Najgorsze spadki zanotowaliśmy  w Q3 2022 roku, kiedy obawy rynku o podwyżkę cen energii były największe. Obecnie możemy mówić o powolnym stabilizowaniu się osłabionej gospodarki. - mówi Agnieszka Jarosz, Dyrektor Zarządzająca, ACCA Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie.

Indeks zaufania nisko, ale w górę

Indeks zaufania pozostaje poniżej mediany z okresu od 2012 r. Wiele do życzenia pozostawia też poziom pozostałych, monitorowanych wskaźników ekonomicznych. Jest to liczba nowych zamówień, nakładów inwestycyjnych (CapEx) i wskaźnik zatrudnienia. Tu warto dodać, że wskaźnik CapEx wzrósł nieznacznie, ale wciąż pozostaje poniżej średniej z tego samego okresu. Natomiast nowe zamówienia i zatrudnienie wykazały dalsze, niewielkie pogorszenie. Wśród wielu notowanych spadków widzimy też światełko w tunelu. Indeks zaufania GECS rośnie nieznacznie  drugi kwartał z rzędu. Czy to znak, że banki centralne zakończą cykl zacieśniania polityki finansowej? 

- Globalny poziom zaufania wzrósł już drugi kwartał z rzędu. Może to dawać nadzieję na zmianę sytuacji na rynkach. Według naszych analiz wzrost zanotowaliśmy nie tylko dlatego, że zmniejszyły się obawy o koszty, ale także dlatego, że obawy o dostęp do finansowania i przepływ płatności nie pogorszyły się. - dodaje Agnieszka Jarosz.

Oczekiwane zmiany na rynkach

Po trudnym początku 2023 r. prognozy zakładają stopniowy powrót do długoterminowego wzrostu gospodarczego w II połowie 2023 r. i w 2024 r. Duże nadzieje pokładane są w rezygnacji Chin z polityki w zakresie COVID-19, przez co sytuacja gospodarcza mogłaby ulec poprawie. Ale i to rodzi obawy - czy w Chinach nie pojawi się nagły wzrost zachorowań? Czy nie zostaną przerwane łańcuchy dostaw i jak poradzą sobie z tym problemem globalni kontrahenci? Między innymi dlatego analitycy z ACCA wskazują, że pierwsza połowa roku będzie niepewna.

- Możemy mówić o roku dwóch biegunów. W najlepszym przypadku pierwsze 6 miesięcy upłynie nam pod znakiem dalszego stabilizowania światowej gospodarki. Gdy uda się osiągnąć pewną równowagę, wtedy w drugiej połowie roku liczymy, że rynek zareaguje pozytywnie na polepszenie sytuacji. - ocenia ekspert.

Rosnący wskaźnik zaufania może wskazywać też na nasze nadzieje, że konflikt rosyjsko-ukraiński wkrótce przejdzie do historii. Nie można zapomnieć, że związane z nim ceny gazu w Europie w 2023 roku, które były chwilowo nawet kilkanaście razy wyższe niż przed pandemią, ostatnio wyraźnie spadły. W obliczu podwyżek cen także relatywnie ciepła zima może dawać nadzieję, że Europa wyjdzie z kryzysu energetycznego cało. 

Główne obawy rynku w 2023 roku

W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do najbardziej agresywnego zaostrzenia globalnej polityki finansowej od ponad 40 lat, pod względem tempa, skali i zakresu. Zaskakujące jest więc, że nie wywarło to jeszcze istotnego wpływu na warunki finansowania i przepływy pieniężne przedsiębiorstw. Trzeba jednak pamiętać, że polityka pieniężna działa z opóźnieniem, co sugeruje, że może to stać się większym problemem w dalszej części 2023 r. Światowa gospodarka stoi w obliczu trzech głównych niepewności. 

Po pierwsze pojawia się pytanie, czy banki centralne nie nałożyły na gospodarki zbyt dużych obostrzeń? Po drugie, czy Chiny sprawnie poradzą sobie z COVID-19? I po trzecie, czy presja płacowa osłabnie, bez równoczesnego, znacznego osłabienia rynku pracy? Należy dodać, że już teraz dyrektorzy finansowi stoją przed wieloma wyzwaniami. Ankieta przeprowadzona przez firmę Gartner wśród 234 dyrektorów finansowych wykazała, że ponad połowa z nich uważa zatrudnienie i utrzymanie pracowników za najtrudniejsze zadanie do wykonania, w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Jednym z nierozwiązanych problemów są również kwestie zatrudnienia pracowników po COVID 19. Czy połączenie wcześniejszych emerytur, wpływu pandemii na stan zdrowia i przejścia na pracę hybrydową zmieniło równowagę sił między pracodawcami a pracownikami? Ta nowa dynamika rynku pracy może utrudnić bankom centralnym sprowadzenie inflacji bazowej z powrotem do celu na poziomie 2%. Odpowiedź na każde z tych pytań stanie się znacznie wyraźniejsza wraz z postępem 2023 roku.

 

Przeczytaj pełną wersję raportu GECS: https://www.accaglobal.com/gb/en/professional-insights/global-economics/gecs-q4-2022.html


 

Kontakt dla mediów:

 

Damian Dębowczyk

damian.debowczyk@accaglobal.com

+48 691 99 36 82

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Come Creations Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.